Zavřít reklamu

Již s příchodem iOS 13 jsme se dočkali nové nativní aplikace Zkratky. V rámci této aplikace můžete jednoduše „programovat“ určité akce, které vám svým způsobem mohou ulehčit práci s vaším zařízením. V rámci Zkratek jde vymyslet opravdu nespočet různých nástrojů – například možnost, pomocí které si můžete zobrazit video z YouTube v režimu Obraz v obrate bez nutnosti předplatného – viz odkaz níže. Kromě zkratek si však můžete nastavit také automatizace, tedy jakési úkony, které zařízení vykoná v případě, že nastane nějaký stav. Mnoho uživatelů si myslí, že jsou zkratky a automatizace příliš složité, opak je však pravdou. V tomto článku vás inspirujeme 5 zajímavými automatizacemi, které by se vám mohly někdy hodit.

Herní režim

Pokud se kromě jablečného světa alespoň trošku orientujete i ve světě Androidu, tak s největší pravděpodobností víte, že si můžete u většiny zařízení aktivovat speciální herní režim. Ten funguje tím způsobem, že se po spuštění nějaké hry automaticky aktivuje režim nerušit a zvýší se hlasitost zvuků. Herní režim byste v iOS hledali marně, avšak pomocí automatizací si jej můžete nastavit. V tomto případě tedy vytvořte novou automatizaci a zvolte možnost Aplikace. Zde si poté vyberte aplikaci, se kterou má automatizace počítat, a potvrďte výběr. Do samotných akcí si poté přidejte Nastavit režim nerušit, dále Nastavit hlasitost, a poté Nastavit jas. V blocích si poté nastavte aktivaci režimu Nerušit, zvyšte hlasitost a jas nastavte na maximum. Změny lze poté vrátit zpět další automatizací, kde si akorát vyberete, co se má stát po odchodu z aplikace – tedy návrat zpět do „normálu“. Nakonec samozřejmě nezapomeňte zvolit, aby se automatizace spustila bez vašeho zásahu.

Oznámení o nabíjení a stavu baterie

V případě, že váš iPhone či iPad připojíte k nabíječce, tak se ozve klasický zvuk, který potvrzuje nabíjení. Tento zvuk si bohužel v iOS ani iPadOS klasicky změnit nemůžeme. V rámci automatizací si však můžete nastavit, aby se po připojení či odpojení nabíječky přehrál nějaký zvuk, anebo přečetl text, popřípadě vás může zařízení informovat o určitém procentuálním stavu nabití. V tomto případě si vytvořte novou automatizaci a z prvního menu vyberte možnost Nabíječka či Nabití baterie. Poté si zvolte, v jakém případě se má zařízení ozvat. Co se týče akcí, tak přidejte Přehrát hudbu pro přehrání nějaké skladby, popřípadě Přečíst text pro přečtení vámi zvoleného textu. Díky této automatizaci vás dokáže iPhone informovat o určitém stavu nabití, anebo při připojení či odpojení od nabíječky. I v tomto případě nezapomeňte na konci nastavit, aby se automatizace spustila automaticky, bez nutnosti potvrzení.

Změna ciferníků na Apple Watch

Patříte mezi vlastníky Apple Watch? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně a Apple Watch využíváte naplno, tak dost možná během dne vystřídáte hned několik ciferníků. Jiný ciferník se vám totiž hodí při práci, jiný zase doma, jiný při sportu a jiný například zase v autě. S pomocí automatizací si můžete nastavit čas, kdy dojde k automatické změně ciferníku. Kupříkladu, pokud třeba v 8:00 přijdete do práce, tak si můžete nastavit, aby automatizace ciferník sama změnila. V tomto případě vytvořte novou automatizaci s Denní dobou, a poté vyhledejte akci Set Watch Face (prozatím není počeštěná, poté se bude nejspíše nazývat Nastavit ciferník). V bloku si poté vyberte ten ciferník, který se má v určitý čas nastavit. Nakonec nezapomeňte deaktivovat možnost Zeptat se před spuštěním, čímž se automatizace spustí sama od sebe.

Automatická aktivace úspory baterie

V případě, že vám na iPhonu či iPadu dochází baterie, tak vás o tom systém informuje prostřednictvím notifikace, která se zobrazí při 20 % a 10 % nabití baterie. V tomto případě můžete buď notifikaci zavřít, anebo jednoduše aktivovat úsporný režim. Pokud chcete, aby se při určitém stavu nabití baterie úsporný režim aktivoval automaticky, tak k tomu můžete využít automatizace. V tomto případě vytvořte automatizaci z možnosti Nabití baterie, zvolte možnost Klesne pod a nastavte si procenta, při kterých má k akci dojít. Poté do bloku s akcemi přidejte možnost Nastavit režim nízké spotřeby. V posledním kroku opět nezapomeňte deaktivovat možnost Zeptat se před spuštěním, aby se automatizace automaticky spustila.

Ztlumení zvuku s režimem Nerušit

Režim Nerušit máme na našem iPhonu nejspíše nastavený opravdu všichni. Při nastavení tohoto režimu si můžete zvolit, zdali budou zvuky deaktivovány jen při vypnutém displeji, anebo i v případě, kdy zrovna zařízení používáte. Pokud máte zvolenou druhou možnost, tedy že se je zvuk při odemknutém zařízení aktivní, tak se můžete večer dostat do nepříjemné situace. Dejme tomu, že už je noc, a vy si chcete pustit nějaké video. Samozřejmě si neuvědomíte, že nemáte sníženou hlasitost zvuku a video začne hlasitě hrát po celém pokoji, takže můžete například vzbudit svého sourozence nebo drahou polovičku. I v tomto případě vám dokáží pomoci automatizace. Můžete si totiž nastavit, aby se po aktivaci režimu Nerušit automaticky snížila hlasitost na minimum. V tomto případě vytvořte automatizaci Nerušit, a poté do bloku přidejte akci Nastavit hlasitost. V bloku poté nastavte nejnižší možnou hlasitost a nakonec deaktivujte Zeptat se před spuštěním.

.