Zavřít reklamu

Operační systém macOS Ventura přináší uživatelům celou řadu více či méně výrazných novinek a vylepšení, které vám zpříjemní a zefektivní práci na Macu. V dnešním článku si představíme pětici zajímavých funkcí v macOS Ventura, které stojí za vyzkoušení.

Kopírování textu z pozastavených videí

S příchodem operačního systému macOS Monterey zavedl možnost extrakce textu z fotografie. Ventura jde ale v tomto směru ještě dál a umožňuje kopírovat text z pozastavených videí. Tato funkce funguje ve všech nativních aplikacích a nástrojích, jako je QuickTime Player, Apple TV a Quick Look. Funguje dokonce i na jakémkoli videu přehrávaném v Safari. Stačí jen pozastavit video, označit nalezený text, kliknout na něj pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu zvolit Kopírovat.

Budík na Macu

Díky nové funkci budíku v macOS Ventura už nemusíte sahat po iPhonu, když chcete při práci na Macu nastavit budík, stopky či minutku. Stiskem klávesy F4 aktivujte Launchpad, ze kterého spustíte aplikaci Hodiny. V horní části okna aplikace pak už zbývá jen kliknout na požadovanou kartu a nastavit vše potřebné.

Rychlý náhled ve Spotlightu

Operační systém macOS Ventura opět o něco více rozšířil možnosti využívání nativního nástroje Spotlight. V rámci těchto nových možností si můžete při vyhledávání ve Spotlightu zobrazit rychlý náhled vybraných položek. Stačí jen zadat, co chcete hledat, najet na vybranou položku za pomoci šipek a zobrazit její rychlý náhled stiskem mezerníku tak, jak jste zvyklí z Finderu.

Notifikace v Počasí

Apple v macOS Ventura zavedl spoustu funkcí, které jsou totožné s iOS 16. Patří mezi ně například také notifikace v nativním Počasí. Pokud je chcete aktivovat i na Macu, spusťte nejprve Počasí a poté na liště nabídek v horní části obrazovky klikněte na Počasí -> Nastavení. V okně nastavení pak zaškrtněte požadovaná upozornění. Pokud tuto možnost nemáte povolenou, zamiřte přes  menu -> Nastavení systému -> Oznámení do sekce Počasí, kde povolíte oznámení spolu s kritickými upozorněními.

Lepší práce s hesly v Safari

S příchodem macOS Ventura Apple také uživatelům zpříjemnil a zefektivnil práci s hesly v prostředí nativního prohlížeče Safari. Při tvorbě nového hesla v Safari na Macu tak nyní máte mnohem více možností – kromě volby mezi vytvořením vlastního hesla a vygenerováním silného hesla zde můžete určit například to, zda se má jednat o heslo bez speciálních znaků, případně o heslo, které bude snadné napsat.

.