Zavřít reklamu

Operační systém macOS Ventura přišel s nespočtem skvělých novinek a vychytávek. O některých se mluví více, o některých zase méně, na našem magazínu se vám každopádně snažíme postupně přinášet články, ve kterých se o nových systémech dozvíte naprosto všechno. V tomto článku se konkrétně zaměříme na 5 skrytých tipů v macOS Ventura, které prostě musíte znát. Vrhněme se přímo na věc.

Relaxační zvuky na pozadí

Na iPhonu uživatelé už delší dobu mohou využít Zvuky na pozadí. Pokud dojde k jejich aktivaci, začne jablečný telefon automaticky přehrávat relaxační zvuky, například šum, déšť, oceán, potok apod. Co se týče Macu, tak tato funkce dlouho nebyla k dispozici, to se však konečně mění v macOS Ventura. Pokud byste si zde chtěli relaxační zvuky na pozadí spustit, stačí přejít do  → Nastavení systému… → Zpřístupnění → Zvuk, kde níže Zvuky na pozadí najdete. Stačí si vybrat, který chcete přehrát, a poté už jen samotnou funkci zapnout.

Zamknutí fotek

Asi každý z nás má v galerii nějaký obsah, se kterým se nechcete s nikým dělit. Doposud jste fotky a videa mohli pouze skrýt, takže se sice nezobrazovaly v knihovně, ale pořád k nim byl volný přístup v albu Skryté. Vyloženě funkce zamknutí tedy prostě chyběla a musela se využít aplikace třetí strany. Dobrou zprávou ale je, že nově nejen v macOS Ventura mohou uživatelé album Skryté zamknout. Tuto funkci lze aktivovat v aplikaci Fotky, kde pak v horní liště přejděte do Fotky → Nastavení… → Obecné, kde aktivujte dole Používat Touch ID nebo heslo. Při každém přechodu do alba Skryté a Nedávno smazané se tak budete muset autorizovat.

Odstranění pozadí z fotky

U fotek ještě zůstaneme i v rámci tohoto tipu. Pokud jste někdy museli z obrázku odstranit pozadí, například pro umístění produktové fotky na web, tak jste k tomu museli využít profesionální grafický editor. Co když vám ale řeknu, že Mac se odstranění pozadí z fotky naučil provádět automaticky s využitím umělé inteligence? Pokud byste si chtěli tuto funkci vyzkoušet, tak stačí, abyste si otevřeli nějakou fotku, kde se nachází v popředí nějaký objekt. Následně na něj klepněte pravým (dvěma prsty) a v menu stiskněte Zkopírovat hlavní motiv. Pak už jen stačí kamkoliv přejít a zkopírovaný objekt zde klasickým způsobem vložit, třeba klávesovou zkratkou.

Automatická instalace bezpečnostních aktualizací

Operační systémy od Applu jsou všeobecně považovány za velmi bezpečné, to ale neznamená, že se v nich nikdy neobjeví nějaká chyba. Problém byl ale doposud v tom, že pokud k objevení takové chyby došlo, tak Apple pro opravení musel vydat celou novou verzi operačního systému macOS (či jiného). Kvůli tomu se opravy výrazně prodloužily, a pokud jste neměli nainstalovanou poslední verzi systému, nebyli jste proti nejnovějším hrozbám chráněni. To se však naštěstí mění v macOS Ventura (a dalších nových systémech), kde je konečně k dispozici automatická instalace bezpečnostních aktualizací na pozadí. Pro aktivaci stačí přejít do  → Nastavení systému… → Obecné → Aktualizace softwaru, kde u Automatická aktualizace klepněte na ikonu ⓘ, a poté přepínačem zapněte funkci Instalace oprav zabezpečení a systémových souborů.

Kopírování textu z videí

Jak jistě mnoho z vás ví, tak součástí novějších jablečných produktů je relativně krátkou dobu funkce Živý text. Tato funkce konkrétně dokáže rozpoznat text na obrázku či fotce a převést jej do takové podoby, ve které s ním můžeme klasicky pracovat. V novém macOS Ventura každopádně došlo k rozšíření a text je nově možné kopírovat také z videa. Pokud se tedy ocitnete třeba na YouTube a budete v nějakém videu chtít zkopírovat nějaký text, tak ho stačí pozastavit, a poté klasicky kurzorem označit. Nakonec na označený text klepněte pravým tlačítkem či dvěma prsty (na YouTube dvakrát) a zvolte možnost Kopírovat. Tato funkce je k dispozici nejen v Safari, ale také v nativním přehrávači videí.

.