Zavřít reklamu

Již nějaký čas si můžeme užívat novou verzi operačního systému pro Macy – macOS Ventura. Tato aktualizace přináší spoustu novinek, přičemž jednou z nich je proměna Předvoleb systému na Nastavení systému. Co je v této oblasti nového a jak Nastavení systému v macOS Ventura využívat?

Systémová nastavení v macOS Ventura přinášejí design zaměřený na postranní panel. Zatímco v systému macOS Monterey a dřívějších verzích bylo výchozím zobrazením dlaždicové zobrazení ikon, v systému MacOS Monterey jste si jej mohli přizpůsobit odstraněním položek, změnou pořadí a přepnutím na zobrazení seznamu. V Nastavení systému jste odkázáni na to, co vidíte, přičemž design i systém práce s Nastavením systému připomíná Nastavení v operačním systému iOS.

Přizpůsobení a práce s Nastavením systému

Do Nastavení systému v macOS Ventura se dostanete stejně, jako do Předvoleb systému v předchozích verzích operačního systému macOS, tedy přes  menu, jen s tím rozdílem, že namísto položky Předvolby systému nyní kliknete na Nastavení systému. Pokud jste po letech zvyklí na vzhled Předvoleb systému, může vám podoba Nastavení systému připadat na první pohled zmatená a nepřehledná. Právě proto jistě využijete pole pro vyhledávání, které najdete v levém horním rohu okna nastavení. Po zadání klíčového slova se výsledky vyhledávání zobrazí v levém bočním panelu okna Nastavení systému ihned pod vyhledávacím polem.

Pokud máte pocit, že se v seznamu jednotlivých položek v bočním panelu okna Nastavení systému nevyznáte, můžete využít abecední zobrazení všech těchto položek. Abecední seznam položek Nastavení systému zobrazíte tak, že při spuštěném Nastavení systému kliknete na liště nabídek v horní části obrazovky Macu na Zobrazení. Ve spodní části panelu s abecedním seznamem položek najdete také pole pro vyhledávání.

Výšku okna Nastavení systému můžete změnit tak, že kurzorem myši zamíříte ke spodnímu nebo hornímu okraji okna. Jakmile se šipka změní na dvojitou, můžete kliknutím a tažením přizpůsobit výšku okna. Šířku okna Nastavení systému nelze změnit, ale můžete roztáhnout jeho výšku kliknutí na zelené tlačítko v levém horním rohu.

Pro vylepšení Nastavení systému je jistě ještě spousta prostoru, stejně jako pro rozšíření možností jeho přizpůsobení. Nechme se překvapit, zda v této oblasti Apple zapracuje v některé z novějších verzí svého operačního systému pro Macy.

.