Zavřít reklamu

V minulém dílu našeho seriálu jsme se seznámili s Terminálem pro Mac a vysvětlili si, jak si lze přizpůsobit jeho vzhled. Nyní se již podíváme na první příkazy – konkrétně na ty, jejichž prostřednictvím můžete pracovat se soubory a složkami.

Orientace ve složkách

Terminál na rozdíl od Finderu nedisponuje klasickým grafickým uživatelským rozhraním, proto může být pro začínající a méně zkušené uživatele někdy složité zorientovat se v tom, v jaké složce se vlastně v danou chvíli nachází. Pokud chcete zjistit, v jaké složce se právě nacházíte, napište do příkazové řádky Terminálu na vašem macu pwd a stiskněte Enter. V případě, že chcete, aby vám Terminál vypsal obsah aktuální složky, zadejte do příkazové řádky ls a stiskněte Enter.

Pohyb mezi složkami

Před chvilkou jsme si nechali v Terminálu vypsat seznam složek a souborů, které se nachází v aktuální složce. Je jasné, že na rozdíl od Finderu se v Terminálu nemůžete do další složky dostat kliknutím. Pro přechod do vybrané složky použijte příkaz cd [složka], po kterém bude následovat stisknutí klávesy Enter – na levé straně můžete vidět, že jste přešli do aktuální složky. Její obsah si můžete opět nechat vypsat pomocí příkazu ls, který jsme již zmínili. Nenašli jste v aktuální složce to, co hledáte, a chtěli byste se posunout o úroveň výše, tedy do nadřazené složky? Stačí zadat příkaz cd .. a stisknout Enter.

Práce se soubory

V závěrečném odstavci tohoto článku se blíže podíváme na základní práci se soubory. Jak jsme si už řekli, v Terminálu se pracuje za pomoci příkazů, nefunguje tedy klasické klikání ani obvyklé klávesové zkratky typu Ctrl + C, Ctrl + X nebo Ctrl + V. Pokud tedy chcete například v aktuální složce vytvořit nový adresář, použijete příkaz mkdir [název adresáře]. Do nově vytvořené složky se dostanete příkazem, který jsme si již popisovali, tedy cd [název adresáře]. Pro zkopírování souboru slouží v Terminálu na Macu příkaz cp [název souboru] [cílová složka]. Pokud chcete vybraný soubor pouze přesunout, použijte příkaz mv [název souboru] [cílová složka]. A v případě, že se rozhodnete daný soubor nenávratně smazat, poslouží vám příkaz rm [název souboru nebo složky].

Témata: , ,
.