Zavřít reklamu

Bez aplikací by nebyl náš smartphone až tak „smart“. Také právě proto se mnozí prvnímu iPhonu vysmívali, také právě proto s iPhonem 3G přišel App Store. Steve Jobs však takový obchod původně nechtěl, protože chtěl vývojáře donutit spíše k tomu, aby vytvářeli webové aplikace. Ty jsou dostupné i dnes, avšak od těch z App Storu mají různé odlišnosti. 

Co jsou to webové aplikace 

Pokud má webová stránka webovou aplikaci, obsahuje speciální soubor, který definuje název, ikonu a to, jestli má aplikace zobrazovat uživatelské prostředí prohlížeče, nebo jestli má zabírat celý displej zařízení podobně, jako kdyby byla stažena z obchodu. Místo toho, aby se pak načítala z webové stránky, je obvykle uložena v mezipaměti zařízení, a díky tomu může být používána i off-line, i když to není podmínkou. 

Jednodušší na vývoj 

Jasnou výhodou webové aplikace je to, že vývojáři stačí vynaložit minimum práce, a ostatně i financí, k tomu, aby takovou aplikaci vytvořil/optimalizoval. Je to tedy o poznání snazší postup než vytvářet plnohodnotnou aplikaci, která musí splňovat požadavky App Storu (nebo Google Play).

Nemusí se instalovat 

Takto vytvořená webová aplikace ostatně může vypadat téměř identicky jako ta, která by byla distribuována skrze App Store. Apple ji přitom nemusí nijak kontrolovat a schvalovat. Stačí vám navštívit web a aplikaci si jako ikonu uložit na plochu.  

Datové nároky 

Webové aplikace také mají minimální požadavky na úložiště. Když ale půjdete do App Storu, tak v něm můžete vidět neblahý trend v tom, že i jednoduché aplikace mají tendenci činit si nemalé nároky a volný prostor v zařízení. U těch starších tak toto jistě oceníte.

Nejsou vázány na nějakou platformu 

Webové aplikaci je jedno, jestli ji spustíte na Androidu nebo iOS. Jde jen o to spustit ji v patřičném prohlížeči, tedy Safari, Chromu a dalších. Tím zase odpadá vývojářům práce. Navíc lze takovou aplikaci neomezeně aktualizovat. Je ale pravda, že tím, že nejsou webové tituly distribuované přes App Store nebo Google Play, nemusí mít takový dosah.

Výkon 

Webové aplikace nedokážou využít plného potenciálu výkonu zařízení. Přece jen se pořád jedná o aplikaci internetového prohlížeče, který používáte a ve kterém se webové aplikace načítají.

Notifikace 

Webové aplikace na iOS ještě neumí zasílat push notifikace uživatelům. Náznaky na změnu jsme sice viděli už v betě iOS 15.4, zatím je v tomto ohledu ale ticho po pěšině. Třeba se situace změní s iOS 16. Klasické aplikace samozřejmě notifikace odesílat umí, protože na tom ostatně mnohdy stojí i jejich funkcionalita. 

.