Zavřít reklamu

iPhony jsou kromě jiného proslulé tím, že je můžete bez jakýchkoliv dalších nastavení a přizpůsobení používat ihned poté, co je vybalíte z krabičky a zapnete. Přesto ale existuje pár bodů nastavení, jejichž změna vám zpříjemní a zefektivní používání vašeho smartphonu. Které to jsou?

Úspora dat

Nemáte zrovna nejvýhodnější datový tarif, a obáváte se toho, kolik dat spotřebují procesy na vašem iPhonu ve chvíli, kdy zrovna nejste připojeni k Wi-Fi síti? Naštěstí máte možnost provést na svém smartphonu nastavení, díky kterému si pojistíte výrazně menší spotřebu dat. Na svém iPhonu spusťte Nastavení -> Mobilní data -> Volby dat, kde aktivujete možnost Režim malého objemu dat. Aktivace tohoto nastavení vám zajistí snížení spotřeby mobilních dat díky vypnutí automatických aktualizací a dalších úloh na pozadí.

Notifikace v soukromí

Jednou ze skvělých funkcí iPhonu jsou notifikace na uzamčené obrazovce. Díky tomu si můžete kdykoliv a kdekoliv rychle přečíst příslušná upozornění, aniž byste museli odemykat svůj telefon a spouštět dané aplikace. iPhone dokonce umožňuje odpovídat na zprávy přímo z notifikací. Každému ale nutně nemusí vyhovovat to, že je text zpráv viditelný komukoliv. Pokud byste chtěli změnit způsob zobrazování notifikací, spusťte na svém iPhonu Nastavení -> Oznámení, kde klepnete na položku Náhledy. Zde můžete zvolit, za jakých okolností se budou zobrazovat náhledy obsahu notifikací, případně náhledy zcela vypnout.

Nezrcadlová selfie

Pokud si vyfotíte selfie přední kamerou vašeho iPhonu, bude obraz z pochopitelných důvodů zrcadlově otočený. Na tento způsob zobrazení selfies jsme všichni zvyklí, pokud se ale například na autoportrétu nachází nápisy, může jejich zrcadlové obrácení zkazit dojem z celkové fotografie. iPhone naštěstí umožňuje deaktivaci zrcadlení snímků, které jste pořídili předním fotoaparátem. Spusťte Nastavení -> Fotoaparát. Zde zamiřte do sekce Kompozice a jednoduše deaktivujte možnost Zrcadlit přední fotoaparát.

Čistá plocha

Nepovažujete se zrovna za příznivce plochy, která je zaplněná nejrůznějšími ikonkami aplikací? Pokud vlastníte iPhone s operačním systémem iOS 14 a novějším, můžete se plochy v podstatě nadobro zbavit a ponechat si pouze domovskou stránku a Knihovnu aplikací. Pokud se vám z plochy nechce odstraňovat jedna ikonka po druhé, bude nejrychlejší, když dlouze stisknete linku s tečkami na spodní části displeje vašeho iPhon. Poté na ni klepněte – zobrazí se vám náhledy všech stránek plochy, a v je jednoduchým odškrtnutím můžete skrýt. Aby se na vaší ploše neobjevovaly ani nově nainstalované aplikace, zamiřte ještě do Nastavení -> Plocha, kde zaškrtnete možnost Ponechat jen v knihovně aplikací.

Pohrajte si s jasem displeje

Je pochopitelné, že většina uživatelů na svém iPhonu uvítá za bílého dne co nejjasnější displej. To ale může mít negativní vliv na spotřebu baterie vašeho iPhonu. iOS nabízí ve výchozím nastavení aktivovanou funkci automatického přizpůsobení jasu displeje v závislosti na tom, kolik světla dopadá na váš iPhone. Někdy je ale lepší, když nad jasem displeje svého smartphonu budete mít plnou kontrolu vy sami. Spusťte na svém telefonu Nastavení -> Zpřístupnění -> Displej a velikost textu. Zde pak už stačí jen zcela dole deaktivovat možnost Automatický jas.

Klepnutí na zadní stranu

Sekce Zpřístupnění v nastavení vašeho iPhonu nabízí spoustu užitečných funkcí nejen pro uživatele s handicapem, ale také pro případě běžného používání. Jednou z těchto funkcí je i poklepání na zadní stranu iPhonu, kterým můžete aktivovat libovolnou akci nebo zkratku. Na svém iPhonu spusťte Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk. Zcela dole klepněte na položku Klepnutí na zadní stranu. V sekcích Poklepání a Trojí klepnutí pak už jen stačí nastavit, jaké akce se mají provést.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více