Zavřít reklamu

Existuje snad jen jedna jediná věc, kterou do budoucna můžeme předpovědět naprosto přesně – všichni umřeme. Někomu může skončit život dřív, někomu později, a proto bychom měli každý jeden den žít tak, jako by byl náš poslední. Aby naši pozůstalí po smrti měli co možná nejméně starostí, tak bychom měli provést několik základních úkonů – například sepsání závěti apod. Kromě toho je ale nutné se zamyslet i nad tím, že prakticky každý z nás má v dnešní době nespočet osobních dat, ke kterým se za normálních okolností nikdo nedostal. Apple však nedávno přišel s novou funkcí, díky které můžete nastavit kontaktní osoby, které po vaší smrti získají přístup k vaším datům.

Jak na iPhone nastavit, aby po vaší smrti získaly vybrané kontakty přístup k datům

Tato nová funkce, která dokáže po smrti uživatele pozůstalým zpřístupnit jeho data, je k dispozici v rámci iOS 15.2 a novějším. Digitální pozůstalost je v poslední době téma, které se řeší čím dál tím více, tudíž není divu, že Apple přispěchal s funkcí, která ji dokáže řešit. Pokud byste si tedy chtěli vybrat kontakty, které získají přístup k vašim datům po vaší smrti, tak stačí postupovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste se na iPhonu přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak v horní části obrazovky rozklikněte váš účet.
  • Následně o kousek níže najděte a klepněte na kolonku Heslo a zabezpečení.
  • Tady se poté přesuňte do sekce s názvem Kontaktní osoba pro pozůstalost.
  • Pak se vám otevře průvodce, ve kterém si můžete kontaktní osobu zvolit.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu je tedy možné nastavit kontaktní osobu pro vaši digitální pozůstalost. Je samozřejmě důležité, abyste si vybrali takovou osobu, které plně důvěřujete – například člena rodiny. Rozhodně to ale není podmínkou a vybrat si můžete prakticky kohokoliv. Po provedení výběru osoby je nutné vybrat způsob pro zaslání přístupového klíče, který bude muset osoba po vaší smrti mít k dispozici. Tento klíč, společně s úmrtním listem, se pak předloží Applu s tím, že následně získáte k datům přístup. Kontaktních osob pro pozůstalost si můžete vybrat více, stačí postupovat pořád stejně. V případě, že si někdo naopak přidá vás jakožto kontaktní osobu pro pozůstalost, tak přístupový klíč najdete v Nastavení → váš účet → Heslo a zabezpečení → Kontaktní osoba pro pozůstalost.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více