Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi jablečné nadšence, tak vám zajisté neunikla včerejší, letos první, jablečná konference od Applu s názvem WWDC20. Apple bohužel letos musel konferenci uvádět pouze online, bez fyzických účastníků – na vině je v tomto případě samozřejmě koronavirus. Jak už to bývá zvykem, tak se na vývojářské konferenci WWDC každoročně představují nové verze operačních systémů, které si vývojáři mohou krátce po představení stáhnout. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak a nové systémy byly dostupné v řadách minut od skončení konference. Všechny systémy pro vás samozřejmě již několik hodin testujeme.

Mezi nejpopulárnější operační systém, který má Apple v nabídce, patří rozhodně iOS 14. Ten se ale letos nedočkal bůhvíjaké revoluce, ale spíše evoluce – Apple konečně přidal uživateli dlouho chtěné funkce, v čele s widgety. Mezi svým způsobem revoluční patří macOS 11 Big Sur, na který se však společně podíváme o něco později. V tomto článku se společně podíváme na první pohled na operační systém iOS 14. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zdali chcete váš systém na tuto prvotní beta verzi aktualizovat, anebo pokud vás čistě jen zajímá, jak iOS 14 vypadá či funguje, tak se vám zajisté bude líbit tento článek. Vrhněme se přímo na věc.

Perfektní stabilita a výdrž baterie

Většinu z vás zajisté zajímá, jak je to vlastně se stabilitou celého systému, a jakým způsobem systém vůbec běží. Právě stabilita se stala velkou otázkou, a to především kvůli starším aktualizacím na „velké“ verze (iOS 13, iOS 12, atp.), které nebyly vůbec spolehlivé a v některých případech je nebylo prakticky vůbec možné používat. Odpovědí, co se týče stability a funkčnosti, mnohé z vás rozhodně překvapím a zajisté také potěším. Hned na úvod vám mohu sdělit, že iOS 14 je naprosto stabilní a vše funguje tak jak by měl. Po prvotním spuštění samozřejmě systém lehce „zaškobrtnul“ a pár desítek sekund trvalo, než se vše načetlo a stalo plynulým, avšak od té doby jsem se nesetkal s jediným zásekem.

ios 14 na všech iphonech

Co se týče baterie, tak osobně nejsem takový ten typ, co by si hlídal každé procento baterky, a poté každý den porovnával a zjišťoval, co „žere“ baterku nejvíce. Můj iPhone, Apple Watch a další jablečná zařízení tak jako tak prostě přes noc nabíjím – a je mi celkem jedno, jestli má baterka večer 70 %, anebo 10 %. Troufám si ale tvrdit, že iOS 14 je, co se týče spotřeby baterie, doslova několikanásobně lepší. iPhone jsem od nabíječky odpojil v 8:00 ráno a nyní, v době psaní tohoto článku, tedy cca v 15:15, mám 81 % baterie. Nutno podotknout, že baterii jsem od té doby nenabíjel a v případě iOS 13 už jsem v tuhle dobu mohl mít okolo 30 % (iPhone XS, kondice baterie 88 %). Potěší rozhodně také fakt, že v redakci nejsem jediný, kdo tohle pozoruje. Pokud tedy nenastane žádná velká změna, tak to vypadá, že iOS 14 bude perfektní i co se spoření baterie týče.

Widgety a Knihovna aplikací = nejlepší novinky

Co musím taktéž velmi pochválit jsou widgety. Apple se rozhodl, že kompletně přepracuje sekci s widgety (část obrazovky, která se zobrazí, když přejedete prstem směrem doprava). Zde jsou k dispozici widgety, které svým způsobem připomínají ty z Androidu. K dispozici je hned několik těchto widgetů (prozatím jen z nativních aplikací) a nutno podotknout, že si u nich můžete nastavit tři velikosti – malý, střední a velký. Skvělou zprávou je, že si widgety můžete přesunout i na domovskou obrazovku – můžete tak mít pořád na očích třeba počasí, aktivitu, anebo třeba kalednář a poznámky. Osobně jsem si velmi oblíbil také Knihovnu aplikací – dle mého se jedná snad o nejlepší věc z celého iOS 14. Nastavil jsem si pouze jednu jedinou stránku s aplikacemi a v rámci Knihovny aplikací spouštím všechny ostatní aplikace. Využít mohu i vyhledávání nahoře, které je pořád rychlejší, než hledání mezi několika desítkami aplikací v rámci ikon. Widgety a domovská obrazovka jsou největší změnou v iOS a nutno podotknout, že rozhodně vítanou a skvěle fungující.

Některé funkce nejsou k dispozici

Co se týče nové funkce Obraz v obraze, anebo třeba funkce pro změnu výchozí aplikace, tak se nám vůbec v redakci nedaří je spustit, respektive najít. Obraz v obraze by se měl automaticky spustit poté, co přehráváte video a přesunete se na domovskou obrazovku pomocí gesta – tedy alespoň takhle je funkce nastaveno v Nastavení -> Obecné -> Obraz v obraze. Naprosto stejně to je momentálně s nastavením výchozích aplikací. Apple při včerejší prezentaci skrytě uvedl, že tato možnost bude v rámci iOS či iPadOS k dispozici. Prozatím se však v Nastavení nenachází žádná možnost či kolonka, díky které bychom si mohli výchozí aplikace změnit. Je škoda, že Apple tyto novinky nemá v první verzi systému k dispozici – ano, jedná se o první verzi systému, ale myslím si, že by v něm všechny představené funkce měly ihned fungovat. Budeme tedy ještě muset nějakou tu dobu počkat.

Zrušení rozdílů

Co se mi líbí je, že Apple vyrovnal rozdíly – možná jste postřehli, že jsme se s příchodem iPhonů 11 a 11 Pro (Max) dočkali přepracovaného Fotoaparátu, a to tedy v rámci iOS 13. Starší zařízení se bohužel přepracované aplikace Fotoaparát nedočkala a už už se zdálo, že s tím jablečná společnost nemá v plánu něco dělat. Opak je však pravdou, jelikož nyní můžete přepracovaných možností ve Fotoaparátu využít i na starších zařízeních, tzn. lze například fotit do 16:9, apod.

Závěr

V rámci iOS 14 jsou poté k dispozici také další změny, například ty, které se týkají soukromí a bezpečnosti. Na všechny detaily a změny se však podíváme v recenzi tohoto operačního systému, kterou vám na magazínu Jablíčkář přineseme za několik málo dní. Rozhodně se tedy máte na co těšit. Pokud jste se díky tohoto prvního pohledu rozhodli pro instalaci iOS 14 i na vaše zařízení, můžete tak učinit pomocí článku, který přikládám níže. Zanedlouho se na našem magazínu objeví také první pohled na macOS 11 Big Sur – zůstaňte tedy s námi i nadále.

.