Zavřít reklamu

S tím, jak se blíží 7. září, tedy představení nejen iPhonů 14 a 14 Pro, ale také Apple Watch Series 8 a Apple Watch Pro, tak také sílí různé úniky informací. Ty aktuální nyní ukazují podobu krytů právě pro Apple Watch Pro a je z nich jasně patrné, že dostanou nová tlačítka. K čemu by ale měla sloužit? 

Apple Watch disponují digitální korunkou a pod ní jedním tlačítkem. K ovládání watchOS to bohatě stačí, když k tomu samozřejmě přičteme dotykový displej. Apple je nicméně ve smyslu ovládání systému hodinek i dál než třeba Samsung, protože právě korunka je otočná a dá se s ní tedy rolovat v nabídkách. Na Galaxy Watch máte tlačítka prakticky jen dvě, kdy vás jedno vrátí vždy o krok zpět a druhé automaticky na ciferník.

Větší stávající ovládací prvky 

Podle zmíněných úniků pouzder pro Apple Watch Pro je patrné, že se zvětší stávající ovládací prvky a přibydou nové. A je to dobře. Pokud má být tento model určený pro náročné, a to zejména náročné sportovce, potřebuje Apple zvětšit ovládací prvky kvůli tomu, aby je bylo pohodlné používat i třeba v rukavicích.

Vychází to ostatně i z hodinářského světa, kdy zejména hodinky označované jako „pilotky“ mají velké korunky (Big Crown) proto, aby se s nimi dalo pohodlněji manipulovat i v rukavicích. V kokpitu letadla si přece jen nemůžete sundat rukavici, seřídit čas a opětovně si ji nandat. Je zde tedy vidět mírná inspirace. S pouzdrem zarovnané tlačítko pod korunkou se pak sice ovládá dobře, ale musíte jej promáčknout dovnitř těla, což se vám v rukavicích opět spíše nepovede. Její vystoupení nad povrch, třeba právě stejně, jako je tomu u zmíněných Galaxy Watch, vám dá lepší zpětnou vazbu.

Nová tlačítka 

Kryty nicméně ukazují, že po levé straně hodinek budou další dvě tlačítka. WatchOS už si ale prošlo poměrně dlouhou evolucí, takže se dá říci, že je jeho ovládání patřičně odladěné. Pořád ale počítá s dotykovým displejem jako primárním vstupním prvkem – což může být problém myšleno opět s ohledem na použití rukavic nebo mokrých či jinak zašpiněných prstů.

Když se naopak podíváte na portfolio hodinek výrobce Garmin, tak ten na dotykový displej přechází až s posledními roky, a to stejně jen proto, aby na něho přetáhl uživatele konkurence, kteří se nechtějí spokojit s ovládáním tlačítky. Ty ale nabízí pořád, mnohdy tak máte na výběr, zda své hodinky budete ovládat skrze displej nebo tlačítka. Gesta přitom prakticky tlačítka jen suplují a nepřináší nic navíc. Výhoda tlačítek je však jasná. Jsou přesná na ovládání, a to v jakýchkoli podmínkách. 

S největší pravděpodobností proto nová tlačítka poskytnou možnosti, které nenabídne ani korunka ani tlačítko pod ní. Po stisku jednoho se tak mohou nabídnout volby aktivit, kdy si mezi nimi korunkou vyberete tu kýženou a opětovným stiskem tlačítka ji spustíte. Během aktivity bude sloužit třeba i k jejímu pozastavení. Druhé tlačítko by pak mohlo sloužit k otevření Ovládacího centra, ke kterému byste tedy nemuseli přistupovat z displeje. Korunku byste zde pak přejížděli mezi možnostmi a tlačítkem aktivity je aktivovali nebo deaktivovali.

Jestli tomu tak ale skutečně bude, nebo jestli si Apple pro tato tlačítka přichystá jiné a zcela unikátní funkce uvidíme již brzy. Je také pořád možné, že uniklé kryty nemají s realitou nic moc společného, nicméně mnozí by jistě více možností ovládání Apple Watch uvítali. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Pokiaľ by chceli urobiť odolnejšiu digitálnu korunku tak to ďaľšie tlačítko by mohlo byť aj namiesto stlačenia korunky pre home screen, keby stlačenie korunky zrušili..we see soon

celý text

Čtěte více.