Zavřít reklamu

Dnešní děti už můžeme považovat za pokročilé uživatele internetu a chytrých zařízení, což značně ztěžuje rodičům případný dohled. Kvůli tomu je těžké mít přehled nad tím, co děti procházejí na internetu, s kým komunikují, kde se registrují a podobě. Není navíc žádným tajemstvím, že je internet bohužel plný různého nebezpečí, které může ohrozit právě samotné děti.

Nejprve je nutné si uvědomit, že spousta dětí trpí takzvanou kyberšikanou. Právě kyberšikana je taktéž rozšířená a lze ji rozdělit do hned několika směrů, kdy nechybí vulgární urážení, šíření nepravdivých informací, případně může dojít i na fyzické ublížení. Instagram, Reddit, Facebook a Snapchat jsou přitom nejoblíbenějšími médii pro samotné agresory. Jednotlivé platformy totiž nedokážou dostatečně ochránit děti před zmiňovanými problémy.

Aby toho nebylo málo, tak neznámí lidé online navíc využívají sociálních sítí pro vylákání dětí za účelem setkání, které může skončit katastrofálně. Zároveň ale musíme upozornit, že některé sítě se snaží pracovat na bezpečnosti dětí, kdy můžeme zmínit například Instagram. Ten zavedl funkci, která zakazuje dospělým uživatelům psát zprávy lidem po 18 let, kteří je nesledují. To ale neznamená, že pouhá funkce vyřeší veškeré problémy.

Dítě a telefon

Existuje tedy způsob pro ochranu dětí v online prostoru? Samozřejmě vůbec nejdůležitější je se s dětmi na daná témata bavit a vysvětlit jim, jak vlastně internet funguje a co jej může čekat. Dítě v takovém případě musí přesně vědět, jak jednotlivé případy vypadají, případně co dělat v případě šikany. Horší situace může nastat, pokud je dítě například stydlivější a rodičům se s těmito věcmi nechce svěřovat. A přesně tohle jsou situace, ve kterých se hodí vsadit na aplikace pro hlídání dětí. Pojďme si tedy projít 8 nejlepších programů pro operační systém Android.

EvaSpy

Nejlepší aplikací pro hlídání dětí a dozor pro Android je EvaSpy. Tento program rodičům umožňuje vzdálené monitorování aktivit dítěte na jeho Android zařízení, přičemž zároveň nabízí i přes 50 dalších funkcí. Mezi ty hlavní se řadí monitoring sociálních sítí a konverzací (Facebook, Snapchat, Viber, WhatsApp, Tinder, Skype, Instagram), GPS tracking, výpis hovorů a další. EvaSpy zaznamenává data bez jakýchkoliv notifikací, kdy je odesílá do administrace, která je rodiči následně přístupná i z webu.

Aby toho nebylo málo, tak aplikace zároveň dokáže nahrávat prostřednictvím kamery a mikrofonu vzdáleně, díky čemuž má rodič kdykoliv k dispozici informace o tom, co v reálném čase dítě dělá, kde se nachází a podobně. S pomocí programu tak máte 100% přehled nad dítětem a přesně víte, kde, kdy a jak dlouho bylo.

mSpy

Další parádní aplikací je mSpy, která uživateli opět dává přístup k monitorování aktivit dítěte na jeho mobilním telefonu. S pomocí tohoto nástroje lze vidět výpisy příchozích a odchozích hovorů, jejich čas trvání a další. Zároveň se nabízí možnost pro vzdálenou blokaci určitých telefonních čísel. Nechybí ani přístup k textovým zprávám a multimédiím.

V dnešní době samozřejmě většina komunikace probíhá prostřednictvím komunikačních aplikací jako Facebook Messenger, Viber, Skype, WhatsApp, Snapchat a podobně. S pomocí mSpy není problém sledovat aktivity dítěte ani na těchto platformách, přičemž zároveň máte k dispozici historii procházení na internetu, případnou možnost blokovat některé weby.

Spyera

I aplikace Spyera nabízí jedny z nejlepších funkcí v souvislosti s hlídáním aktivit dětí na mobilních telefonech. Tento program vám přesně ukáže, co vaše dítě dělá v online prostředí, a to dokonce i vzdáleně. Appka totiž sleduje aktivity na sociálních sítích jako Viber, WhatsApp, Skype, Line a Facebook, přičemž potěšit dokáže i možnost pro odposlech telefonních hovorů, což navíc funguje i v reálném čase, kdy se zrovna hovor odehrává. Tím nejlepším je každopádně možnost živého sledování skrze kameru a mikrofon. Ani zde pak nechybí možnost pročítání textových komunikací, MSS zpráv a e-mailů.

Nástroj vám umožní sledovat lokace, kde se dítě pohybuje, případě i historii procházení internetu. Všechna sesbíraná data jsou v zašifrované podobě uložena na cílové zařízení. Potěšit ještě dokáže jednoduchá instalace a používání, kdy díky propracovanému uživatelskému prostředí se v programu nikdy neztratíte.

Eset Parental Control

V tomto seznamu samozřejmě nesmí chybět ani Eset Parental Control, který slouží pro sledování online aktivit dětí. Cílem samozřejmě je, aby děti zůstaly v bezpečí a vyhýbaly se nevhodnému obsahu, případně potenciálním predátorům. Appka je k dispozici ve verzi zdarma a premium.

S bezplatnou verzí můžete sledovat internetové stránky, které dítě navštíví a sledovat jejich využití. Zároveň se nabízí možnost pro nastavení časových limitů a rozpočtů, stejně tak i přístup ke statistikám. Na druhou stranu premium přináší další funkce v podobě web guard filtrování, bezpečného vyhledávání, lokalizace dítěte a podobně.

Qustodio

Qustodio vám umožní monitorovat aktivity dítěte na jeho sociálních sítí, včetně jeho zpráv, případně i lokací, ve kterých se nejčastěji pohybuje. Zároveň aplikace nabízí možnost pro filtrování internetových stránek, díky čemuž jde omezit například nevhodný obsah. U toho to ale ještě nekončí. Další možností je blokování určitých her a aplikací, u kterých si nepřejete, aby k nim měly vaše děti přístup, případně lze nastavit omezující časy.

Jak už jsme uvedli výše, s pomocí tohoto nástroje lze zároveň sledovat polohu zařízení od vašeho dítěte. Samotné dítě má navíc k dispozici speciální tlačítko v příslušné aplikaci, které funguje jakožto SOS a okamžitě dokáže upozornit rodiče na nějaký problém, kdy se zároveň odesílá i přesná GPS adresa. Mějte ale na paměti, že monitoring ze strany aplikace Qustodio je limitován jen na sociální sítě. Například rodič vidí aktivity na Snapchatu, avšak nemůže do nich zasáhnout.

FreeAndroidSpy

Tento bezplatný nástroj pro rodičovský dozor vám umožní monitorovat Android zařízení vašeho dítěte. Aplikace je navíc kompatibilní nejen s telefony, ale zároveň i s tablety, na které přináší řadu parádních možností. S pomocí tohoto nástroje lze pozorovat, s kým dítě vůbec komunikuje a kde se pohybuje (na základě polohy zařízení). FreeAndroidSpy vám navíc umožní přistupovat k mediálním souborů, jako jsou fotografie a videa.

Aplikace je samozřejmě 100% neviditelná, díky čemuž dítě ani nebude vědět, že máte přehled o jeho aktivitách. Jelikož se ale jedná o bezplatný nástroj, je nutné počítat s určitými limitacemi. Pokud byste rádi sledovali veškeré aktivity, je nutné sáhnout po jiné placené aplikaci, kterou mimochodem vývojář sám nabízí.

WebWatcher

WebWatcher je nástroj pro rodiče, který vám umožní sledovat online aktivity dítěte prostřednictvím zabezpečeného účtu. Tento program je nesmírně jednoduchý a lze jej nastavit během pár minut. To nejlepší na něm samozřejmě je, že je kompletně diskrétní a zabezpečený proti neoprávněné manipulaci.

Jakožto rodič následně získáváte kompletní statistiky o aktivitách, které se odehrávají na zařízení dítěte. Stejně tak jsou vyznačeny i riziková chování v online i offiline prostoru, abyste je případně nepřehlédli. WebWatcher vám tak umožní sledovat nevhodné chování, případnou kyberšikanu, online predátory, sexting, gambling a další.

Net Nanny

Net Nanny je zajímavý software pro rodiče, který funguje již od roku 1996, přičemž během doby své existence si prošel rozsáhlým vývojem. Dnes program drží krok s nejrůznějšími hrozbami, které dětem v online prostoru hrozí. Přesně proto nechybí možnost pro filtrování a sledování online aktivit v reálném čase, možnost nastavení časových omezení a řada dalších funkcí.

Mezi nejdůležitější funkce se řadí možnost blokace pornografie, rodičovský dohled, filtrace internetu, možnost časových limitů, upozornění a detailní reporty, vzdálená administrace a další.

.