Zavřít reklamu

Čas od času nostalgicky vzpomínám na dětství a dospívání. Postesknu si, že jsem neměl možnost zažít chytrá zařízení nasazená ve školní výuce. Základy programování a HTML kódu jsem se učil v Poznámkovém bloku. Dnes to lze hravě zvládnout na obrazovce iPadu. Když k tomu využijete nějaké příslušenství, otevírá se před vámi neskutečné pole možností.

Posledních několik měsíců jsem si doma hrál pravděpodobně s tím nejlepším, co je na našem trhu dostupné, navíc za rozumné peníze. Na mysli mám chytré roboty Wonder Dashe a Dota s hromadou příslušenství.

Není to tak dávno, co jsem testoval druhou generaci Ozobota, který v žádném případě není špatný, ale roboti Wonder otevírají zcela nový svět robotiky a programování. Do ruky se mi dostala celá krabice Wonder Pack, v níž jsou roboti Dash a Dot a řada příslušenství. Dosud jsem se nesetkal s roboty, u kterých můžete tak výrazným způsobem měnit jejich osobnost, chování a zároveň jim dávat příkazy. To, že lze Dashe ovládat jako autíčko na dálkové ovládání, je jen střípek z mnoha funkcí.

Pět aplikací pro ovládání

Na krabici je napsáno, že roboti jsou vhodní pro děti od 6 let. Jsem o více než dvacet dva let starší a i tak mi pěknou chvíli dalo, než jsem pochopil, k čemu vše slouží. Z toho vyplývá, že roboti rozhodně nepotěší jen dětské srdce, ale i to dospělé. Rozdíl mezi Dashem a Dotem je zcela zřejmý. Dash je robustnější a má kolečka. Dot sice jen stojí, ale dohromady tvoří nerozlučný pár. Základem pro oba roboty je pět iOS/Android aplikací: Go, Wonder, Blockly, Path a Xylo.

wonderpack4a

Kromě toho, že aplikace musíte (zdarma) stáhnout, je potřeba oba roboty zapnout pomocí velkých tlačítek na jejich těle. Nabíjení robotů probíhá pomocí přiložených microUSB konektorů a na jedno nabití vydrží okolo pěti hodin. Musíte také zapnout na vašem zařízení Bluetooth a zábava může začít. Jako první doporučuji spustit startovní aplikaci Go. Ta vám pomůže v tom, jak roboty ovládat, jak jim dávat příkazy, a ukáže vám, co vše vlastně umí.

Po spuštění aplikace sama vyhledá vaše roboty a i během tohoto procesu můžete vidět a hlavně slyšet, že s vámi Dash a Dot komunikují. Vše bohužel probíhá v anglickém jazyce, ale i to nakonec může být zajímavý edukační prvek. V aplikaci Go můžete Dashe ovládat jako autíčko na dálkové ovládání. V levé části displeje je k tomuto účelu vytvořený virtuální joystick.

Naopak na pravé straně se nachází různé příkazy a povely. Můžete snadno ovládat Dashovu hlavu, měnit, vypínat a zapínat barevné LED diody, které jsou umístěné na obou robotech po celém těle, nebo jim zadat nějaký příkaz. Roboti umí například simulovat zvuky zvířat, závodního auta nebo sirény. Pomocí mikrofonu můžete také do volných slotů nahrát vlastní zvuky. Mám devítiměsíční dceru, která na naše nahrané povely reaguje skvělým způsobem. Škoda, že není starší, věřím, že by z robotů byla nadšená.

 

V aplikaci Go také můžete roboty Dashe a Dota seznámit vzájemně mezi sebou. Ač Dot stojí na místě, bez problémů umí komunikovat a vydávat desítky různých zvuků, na které si jen vzpomenete. Jen s aplikací Go jsem strávil několik desítek minut zábavy a edukace, než jsem přešel k další.

Simulace lidské mysli

Moji pozornost následně upoutala aplikace Wonder. Jedná se o speciální programovací jazyk, který je podobný tomu, jak myslíme. V aplikaci naleznete stovky předpřipravených úloh, přičemž se základy vás seznámí počáteční tutoriál. Poté se vám odemkne i free play hra, nebo můžete pokračovat v úlohách. Princip je přitom prostý. Musíte kombinovat různé druhy příkazů, animací, úkolů, zvuků, pohybů a dalších. Stačí, když si vyberete požadovaný úkon, přetáhnete ho na obrazovku a spojíte dohromady. U všeho je však potřeba přemýšlet, co danou činností zamýšlíte a co robot udělá.

Je zajímavé, jak lze prosté myšlenky převést do reálné podoby. Například chcete, aby robot přejel do vedlejší místnosti, kde rozsvítí červené světlo, zapíská, otočí se a zase odjede zpět. Programovat můžete prakticky cokoliv, od světel až po pohyb, který může být přesný na centimetry. S aplikací Wonder si můžete společně s dětmi užít nekonečnou zábavu.

Velmi podobná je i aplikace Blockly. Přesouváním barevných bloků po obrazovce sestavíte v aplikaci program pro oba roboty. Bloky představují snadno srozumitelné instrukce, například jak se má robot pohybovat, co má provést, když se setká s druhým, jak má reagovat na zvuk, na blízký předmět, co má udělat při stlačení tlačítka a podobně. Programovat můžete i vlastní nápady či opět řešit předpřipravené úlohy. Osobně si myslím, že aplikace Wonder a Blockly jsou jako stvořené pro hodiny informačních technologií. Silně pochybuji, že by to děti nezaujalo a nevtáhlo do výuky.

wonderpack3a

V aplikaci Blockly si děti procvičí a hlavně se seznámí s tím, co to jsou algoritmy, podmíněné příkazy, cykly, práce s výstupy senzorů či si vyzkouší sestavovat vlastní sekvence příkazů a kontrolovat jejich výstup. Naopak odpočinkovější je aplikace Path, kde roboti plní úkoly na farmě nebo projíždějí závodní dráhu. Dashovi jednoduše na displeji nakreslíte cestu, kudy má jet, vložíte do trasy úkoly a můžete vyrazit. Opět se zde zábavou formou učí děti i dospělí základy kybernetiky.

V případě, že dáváte přednost uměleckým směrům, můžete využít poslední nabízenou aplikaci Xylo. K tomu však potřebujete příslušenství v podobě xylofonu, který je součástí Wonder Packu. Xylofon jednoduše nasadíte na Dashe, spustíte aplikaci a můžete začít skládat vlastní melodie. V aplikaci klikáte na virtuální hudební osu, jež odpovídá reálnému xylofonu, který má na sobě nasazený Dash. Výslednou melodii si dokonce můžete uložit a libovolně sdílet.

Hromada příslušenství

Wonder Pack kromě dvou robotů a xylofonu také nabízí další příslušenství. Skvělou zábavu si děti užijí s Launcherem. Jedná se o katapult, který opět nainstalujete na Dashe. Následně stačí jen katapult nabít míčkem, který je součástí balení, a můžete začít pálit na připravené cíle. Střelbu přitom ovládáte prostřednictvím aplikace, kde opět plníte různé úkoly. Díky Building Brick Extension můžete do hry přidat stavebnici LEGO a dostat celou robotickou činnost ještě na další úroveň.

Nápadité jsou i doplňky v podobě uší Bunny Ear a Tail, které jsou ale jen na okrasu. Jako poslední naleznete v balení Buldozer Bar, kterým můžete překonávat reálné překážky. Celý Wonder Pack s Dashem a Dotem a příslušenstvím stojí u EasyStore.cz 8 699 korun. Samostatně se zatím u nás prodává za 5 198 korun jen pojízdný robot Dash a s doplňků k němu můžete za 898 korun pořídit Wonder Launcher.

wonderpack2

S roboty se také můžete připojit k celosvětové komunitě a pomocí aplikací získávat a předávat si nové nápady a inspirace, jak roboty v praktickém životě či výuce využít. V každé aplikaci naleznete přehledný tutoriál a spousty uživatelských vylepšení a možností.

Roboti Dash a Dot fungují skvěle. Během testování jsem nenarazil na jediný problém či zásek. Všechny aplikace jsou plynulé a designově povedené. Snadno se v nich zorientuje i malé dítě, které neumí anglicky. S malou pomocí rodičů pak lze vytěžit z robotů maximum. Osobně si myslím, že Wonder Pack Dash a Dot je ideální dárek pro celou rodinu, protože roboti chytře kombinují zábavu s edukací. Své zastoupení by roboti mohli mít i na každé základní a střední škole.

Milovník a nadšený uživatel jablečných produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.