Zavřít reklamu

Adobe MAX je každoroční událost společnosti, na které ta představuje novinky ohledně svého softwaru. Na letošním ročníku oznámila rozšíření svého Creative Cloudu na web, užitečné jsou ale jistě i kolaborace nad projekty nebo množství vylepšení samotného Photoshopu. 

Photoshop a aplikace Illustrator umožňují uživatelům spolupracovat a upravovat dokumenty hostované v cloudu v jejich webovém prohlížeči tak, aniž by museli stahovat nebo dokonce spouštět aplikaci. Můžete zde procházet vrstvami, provádět základní výběry, stejně jako aplikovat několik základních úprav, vytvářet poznámky a zanechávat komentáře. Plnohodnotné aplikace to sice nejsou, je to nicméně důležitý první krok.

Scott Belsky, produktový ředitel společnosti Adobe, v rozhovoru pro The Verge řekl: „Nepřinášíme všechny funkce hned v první den, ale postupně opravdu chceme odemknout všechny základní úpravy pro webovou spolupráci.“ I když k práci na webové verzi nemusíte mít nainstalovaný Photoshop, musíte být předplatitelem Creative Cloud. Je třeba také počítat s tím, že webové prostředí je zatím ve fázi beta verze.

Softwarové novinky Photoshopu 

Photoshop nicméně dostal novinky i co se jeho samostatné aplikace týče. Razantně byl vylepšen nástroj pro výběr objektu, se kterým nyní můžete umístit ukazatel myši na ten zvolený a jediným kliknutím jej celý automaticky vybrat. Ačkoli ne každý objekt dokáže software korektně detekovat, Adobe Sensei se neustále zlepšuje a aktuální iterace skutečně detekuje širokou škálu objektů. Kromě toho mají výběry provedené pomocí nástroje Object Selection Tool lepší detekci hran. Pro urychlení procesu výběru dokonce můžete nechat Photoshop detekovat každý objekt na vaší fotografii a vytvořit pro něho jednotlivé masky vrstvy. 

Od loňského uvedení prošly zásadním vylepšením i neurální filtry. Ve verzi beta nově také přibyly tři další: Landscape Mixer, Color Transfer a Harmonization. Krajinný mixér kombinuje více scén do jediné. Přenos barev převezme barvy a tóny jednoho obrázku a použije je na jiný. Harmonizace pak využívá AI ke generování složeného snímku ze dvou samostatných obrázků.

photoshop

Adobe však vylepšovalo i neuronové filtry. Depth Blur má přirozenější rozostřené pozadí a uživatelé do něho mohou přidat i zrno, aby vypadalo realističtěji. Snímek samozřejmě nemusí nést žádné informace o hloubce. Filtr Superzoom funguje na celém snímku místo předchozí verze filtru, která fungovala jen na malé zvětšené oblasti. Style Transfer nyní také aplikuje více malířský, umělecký efekt. Colorize zase nově převádí černobílé obrázky na ty barevné s živějšími, přirozenějšími barvami. Vylepšeny byly i přechody. K původnímu Classic byly přidány nové percepční a lineární režimy. Výsledek by měl být jednoduše přirozenější.

Photoshop_Neural-Filter-Color-Transfer-barn

Podpora pro Apple produkty 

Photoshop nyní podporuje Pro Display XDR pro zobrazení vaší práce ve vysokém dynamickém rozsahu. Podporovány jsou i nově představené 14 a 16“ modely MacBooků Pro. Na všech počítačích s čipem M1 je pak k dispozici nové uživatelské rozhraní Export As s vylepšenou rychlostí, lepším zpracováním barevných profilů, novým chováním náhledu a možností srovnání výsledku a originálu vedle sebe (což je však nyní k dispozici na všech operačních systémech).

Mezi další vylepšení Photoshopu pro stolní počítače patří rychlejší filtr olejové barvy, vylepšená jazyková podpora pro textové vrstvy, zvýšená stabilita aplikace a samozřejmě další opravy chyb. V loňském roce společnost Adobe vytvořila jednotnou platformu rozšiřitelnosti UXP, která poháněla nové a vylepšené pluginy Photoshopu. Nyní jsou k dispozici ale nové, které mají na svědomí vývojáři třetích stran, včetně Easy Panel, Pro Stacker, Re-Touch by FX-Ray a APF-R. Lumenzia a TK8 budou pak vydány již brzy.

iPad 

Photoshop na iPadu dostal velkou aktualizaci s podporou souborů Camera Raw. S Adobe Camera Raw tak můžete otevírat a upravovat jakýkoli soubor, který ACR aktuálně podporuje, provádět na něm úpravy, používat automatické úpravy a ukládat své RAW soubory jako inteligentní objekty. Nově také můžete převádět vrstvy na chytré objekty. Už i na iPadu jsou konečně k dispozici další funkce z desktopového Photoshopu, včetně Dodge a Burn.

Illustrator_Substance-3D-scaled-sm

Pokud se pak podíváme na Illustrator pro iPad, tak ten obdržel funkci Vectorize Technology Preview, která umožňuje uživatelům převádět nakreslené obrázky do čisté vektorové grafiky. Jednoduše vyfotíte náčrt a Illustrator obrázek automaticky vektorizuje. Uživatelé mohou tyto výsledky také doladit podle svých představ. Štětce nyní také umožňují uživatelům vytvářet a aplikovat umělecké nebo kaligrafické tahy štětcem na jejich návrhy. Poprvé je pak k dispozici prolnutí objektů, a novinkou je i možnost transformovat objekty jako tvary, aniž byste museli ručně upravovat jednotlivé kotevní body.

Illustrator-on-the-iPad_Brushes-sm

Premiere Pro, After Effects, InDesign 

Simplify Sequence je novinkou v Premiere Pro, a jak jeho název napovídá, umožňuje uživatelům vytvořit čistou, zjednodušenou verzi jejich aktuální sekvence odstraněním mezer, nepoužitých stop, efektů a dalších, aniž by se změnilo finální video. Funkce Speech to Text byla také aktualizována s lepším přepisem terminologie populární kultury a vylepšeným formátováním dat a čísel, takže uživatelé, kteří tuto funkci používají, by se jednoduše měli dočkat lepších výsledků.

premiere

Vykreslování více snímků pak v After Effects ukončilo svou beta verzi, kdy Adobe tvrdí, že přináší čtyřikrát rychlejší výkon díky plnému využití CPU. Mezi další nové funkce After Effects patří Speculative Preview, tedy nová technika, která automaticky vykresluje kompozice na pozadí, když je systém nečinný, a Composition Profiler zvýrazňující vrstvy a efekty v návrzích, které mají největší vliv na dobu zpracovávání.

adobe

Pro InDesign moc novinek připraveno není, ale ta jedna je poměrně zásadní – aplikace totiž už nativně podporuje čipy M1. Podle Adobe to vede k 59% zlepšení výkonu oproti procesorům Intel přítomným ve straších Macích. Adobe dodává, že otevírání souboru s velkým množstvím grafiky je nyní o 185 % rychlejší a výkon posouvání u dokumentu s velkým množstvím textu o 100 stránkách se zlepšil o 78 %. 

.