Zavřít reklamu

Mohli byste si koupit dva nové 14“ MacBooky Pro, nebo jeden Pro Display XDR. Tento externí displej Applu vyniká nejen svými vlastnostmi, ale také cenou, a to obzvláště když sáhnete po verzi s nanotexturou. Jenže přece jen už mu nějaký ten rok je a nové MacBooky aktuálně přinesli na poli zobrazovačí v přenosných počítačích značný pokrok. 

Samozřejmě se nemá moc smysl bavit o velikosti a zařízení. Oproti 14 nebo 16“ MacBookům Pro poskytne Pro Display XDR úhlopříčku o velikosti 32 palců. U rozlišení, a především hustotě pixelů, už to tak jednoznačné ale není, protože v druhém řečeném zde MacBooky nad samostatným displejem vlastně i vedou. 

  • Pro Display XDR: 6016 × 3384 pixelů při 218 pixelech na palec 
  • 14,2“ MacBook Pro: 3024 × 1964 pixelů při 254 pixelech na palec 
  • 16,2“ MacBook Pro: 3456 × 2234 pixelů při 254 pixelech na palec 

Pro Display XDR je technologie IPS LCD s oxidovou TFT technologií (thin film transistor), který poskytuje 2D soustavu podsvícení s 576 lokálními zónami tlumení. U MacBooku Pro nazývá Apple jejich displej Liquid Retina XDR displej. Jedná se také o LCD s oxidovou TFT technologií, u které Apple zmiňuje, že umožňuje dvakrát rychlejší nabíjení pixelů než dřív.

Je podsvícené za pomoci mini-LED, kdy jsou tisíce mini-LEDek seskupené do individuálně ovládaných lokálních zón tlumení pro přesné nastavování jasu a kontrastu. Přítomna je také technologie ProMotion s adaptivní obnovovací frekvencí od 24 do 120 Hz. Pevné obnovovací frekvence jsou: 47,95 Hz, 48,00 Hz, 50,00 Hz, 59,94 Hz, 60,00 Hz, a to i v případě nastavení Pro Displaye XDR.

Extrémní dynamický rozsah 

Zkratka XDR znamená extrémní dynamický rozsah. Protože tímto označením displeje disponují jak nové MacBooky Pro, tak samozřejmě i Pro Display XDR, který jej má hned v názvu, jsou jejich specifikace velice podobné. Jas je u všech 1 000 nitů dlouhodobě (po celé obrazovce), 1 600 nitů je pak přítomno v případě špičkového jasu. Kontrastní poměr je také shodný a to 1 000 000:1. Nechybí ani široký barevný rozsah P3, miliarda barev nebo technologie True Tone.

MacBook Pro je profesionální stroj, který si kupujete kvůli jeho výkonu dostupném na cestách. I tak ale dokáže poskytnout špičkové zobrazení obsahu na svém displeji. Pro Display XDR s sebou nikam vozit nebudete. Vyniká Retina 6K rozlišením, ale i svou cenou. Profesionálům nicméně nabídne i referenční režimy a expertní kalibrace. Jediné, co mu lze vytknout, je možná právě systém podsvícení, kdy by si aktualizaci v podobě mini-LED již zasloužil, Apple by s ním také mohl přejít na OLED. Zde by ale bylo otázkou, jak moc by ještě poskočila jeho cena. 

.