Zavřít reklamu

Mohli byste si koupit dva nové 14“ MacBooky Pro, nebo jeden Pro Display XDR. Tento externí displej Applu vyniká nejen svými vlastnostmi, ale také cenou, a to obzvláště když sáhnete po verzi s nanotexturou. Jenže přece jen už mu nějaký ten rok je a nové MacBooky aktuálně přinesli na poli zobrazovačí v přenosných počítačích značný pokrok. 

Samozřejmě se nemá moc smysl bavit o velikosti a zařízení. Oproti 14 nebo 16“ MacBookům Pro poskytne Pro Display XDR úhlopříčku o velikosti 32 palců. U rozlišení, a především hustotě pixelů, už to tak jednoznačné ale není, protože v druhém řečeném zde MacBooky nad samostatným displejem vlastně i vedou. 

  • Pro Display XDR: 6016 × 3384 pixelů při 218 pixelech na palec 
  • 14,2“ MacBook Pro: 3024 × 1964 pixelů při 254 pixelech na palec 
  • 16,2“ MacBook Pro: 3456 × 2234 pixelů při 254 pixelech na palec 

Pro Display XDR je technologie IPS LCD s oxidovou TFT technologií (thin film transistor), který poskytuje 2D soustavu podsvícení s 576 lokálními zónami tlumení. U MacBooku Pro nazývá Apple jejich displej Liquid Retina XDR displej. Jedná se také o LCD s oxidovou TFT technologií, u které Apple zmiňuje, že umožňuje dvakrát rychlejší nabíjení pixelů než dřív.

Je podsvícené za pomoci mini-LED, kdy jsou tisíce mini-LEDek seskupené do individuálně ovládaných lokálních zón tlumení pro přesné nastavování jasu a kontrastu. Přítomna je také technologie ProMotion s adaptivní obnovovací frekvencí od 24 do 120 Hz. Pevné obnovovací frekvence jsou: 47,95 Hz, 48,00 Hz, 50,00 Hz, 59,94 Hz, 60,00 Hz, a to i v případě nastavení Pro Displaye XDR.

Extrémní dynamický rozsah 

Zkratka XDR znamená extrémní dynamický rozsah. Protože tímto označením displeje disponují jak nové MacBooky Pro, tak samozřejmě i Pro Display XDR, který jej má hned v názvu, jsou jejich specifikace velice podobné. Jas je u všech 1 000 nitů dlouhodobě (po celé obrazovce), 1 600 nitů je pak přítomno v případě špičkového jasu. Kontrastní poměr je také shodný a to 1 000 000:1. Nechybí ani široký barevný rozsah P3, miliarda barev nebo technologie True Tone.

MacBook Pro je profesionální stroj, který si kupujete kvůli jeho výkonu dostupném na cestách. I tak ale dokáže poskytnout špičkové zobrazení obsahu na svém displeji. Pro Display XDR s sebou nikam vozit nebudete. Vyniká Retina 6K rozlišením, ale i svou cenou. Profesionálům nicméně nabídne i referenční režimy a expertní kalibrace. Jediné, co mu lze vytknout, je možná právě systém podsvícení, kdy by si aktualizaci v podobě mini-LED již zasloužil, Apple by s ním také mohl přejít na OLED. Zde by ale bylo otázkou, jak moc by ještě poskočila jeho cena. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.