Zavřít reklamu

19. únor 1990 byl rokem, který se navždy zapsal do historie počítačového světa. Společnost Adobe tehdy vydala první verzi nástroje Adobe Photoshop a odstartovala tak novou éru práce s fotografiemi na Macu. První verze programu byla vydána exkluzivně pro Macintosh, a tento software dodnes patří mezi hlavní důvody, proč si profesionálové kupují Mac.

Photoshop na Mac

30 let je klíčový milník, který se Adobe rozhodlo oslavit vydáním obsáhlého updatu, který je dostupný nyní pro Mac i iPad. Aktualizace podle oficiálního popisu přináší opravy několika kritických chyb, které se vyskytovaly v předešlé verzi programu a updatuje Photoshop Camera Raw na verzi 12.2 s podporou pro nové fotoaparáty.

Kromě toho ale přichází Dark Mode, tedy kompletně tmavý motiv, ve kterém už nebude v tmavé barvě jen základní aplikace, ale i dialogová okna. Další klíčovou novinkou je vylepšený Lens Blur. Nástroj se teď místo procesoru spoléhá na grafický čip a jeho algoritmus byl upraven ve spolupráci s profesionály tak, že ve výsledku působí efekt realističtěji, má lepší ostrost i detekci rohů.

Dále také přibyla možnost vzorkovat všechny vrstvy v CAF zobrazení, takže vás čeká méně kliků a více rychlosti a kontroly nad projektem. Také byl vylepšen hromadní výběr funkce Content-Aware Fill, kde přibylo nové Apply tlačítko pro úpravu obsahu v samostatném okně, a když budete spokojeni, do obrázku tyto změny přenesete tlačítkem „OK“.

Poslední velkou novinkou je vylepšení plynulosti, které zpozorujete při práci s myší i trackpadem. UI je nyní více responzivní a vyhlazenější, čehož si všimnete zejména u větších dokumentů. Uživatelé na Windows, kteří pro práci s Photoshopem používají stylus, nyní nemusí používat zkratku Win+Tab.

Adobe Lightroom na Mac

Aktualizaci obdržel i Adobe Lightroom, který nyní disponuje novou klávesovou zkratkou pro použití předešlých nastavení HDR, Panorama a HDR-Panorama, čím šetří váš čas a zbavuje vás nutnosti tyto nastavení nahazovat ručně. Aplikace nyní podporuje export RAW obrázků do formátu DNG, tuto funkci původně podporovaly jen mobilní a Classic verze programu. Novinkou je také možnost exportu sdílených fotek do alb a podpora pro Camera Raw 12.2.

Photoshop na iPad

Aktualizaci obdržel i Adobe Photoshop pro iPad. Nová verze 1.2.0 přináší novou funkci Object Select na iPad jen tři měsíce poté, co tato funkce přibyla do počítačové verze. Inteligentní nástroj umožňuje chytře zvolit objekty na scéně, takže už nemusíte používat magnetické laso.

Aktualizaci obdržela i nová verze Adobe Photoshop 1.2.0 pro iPad. Tato verze přináší hromadu důležitých novinek včetně nástroje Object Selection včetně lasa. Funkce funguje podobně jako Select Subject, také využívá umělou inteligenci Adobe Sensei, ale je rychlejší a nevyžaduje tolik navádění ze strany uživatele.

Vylepšeny byly i možnosti písem. Přibyly vrstvy, možnosti tvarování i různé možnosti formátování písma, čímž získáte větší kontrolu a možnosti nad písmem. V dohledné budoucnosti také přibude možnost úpravy velikosti mezer mezi znaky. Aktualizace také opravuje problém s uživatelským rozhraním při používání Gaussovského rozostření a optimalizuje funkci Select Subject na starších modelech iPadu.

.