Zavřít reklamu

Letecké záběry jako spořič obrazovky na Apple TV představují nejen zajímavý způsob, jak ochránit svou televizi před vypálením duchů, ale televizní obrazovka se díky nim stává elegantním doplňkem i v čase, kdy se nepoužívá. Ne každý má ovšem zájem kupovat si Apple TV a mnozí by rádi viděli tato videa i na svých Macích. Naštěstí, díky vývojáři Johnu Coatesovi nyní můžeme. Na úložišti GitHub od něj najdeme utilitumacOS Aerial Screensaver FB Aerial, jejíž prozatím poslední verze 1.6.4 byla vydána v listopadu/novembri 2019 a přináší několik vylepšení včetně podpory HDR na macOS Catalina a 15 nových videí z tvOS 13.

Po jednoduché instalaci, kde stačí otevřít soubor Aerial.saver a potvrdit jeho přidání do systému, si můžete screensavery jednoduše nakonfigurovat. Nastavení Plocha a spořič obrazovky můžete najít buďto v aplikaci Systémová nastavení nebo pravým kliknutím na ploše a výběrem položky Změnit pozadí Plochy. V nastaveních spořiče pak najdete Aerial na samém konci seznamu.

Mac Aerial setric obrazovky nastaveni

V možnostech spořiče najdete rozsáhlý seznam videí, které jsou k dispozici, no také máte možnost doplnit sem svá vlastní videa. Jednotlivá videa od Applu můžete také stáhnout do lokální paměti tlačítkem (+) a u těch, které to podporují, také uvidíte ikonku 4K v případě, že jsou dostupné ve vyšším rozlíšení a v HDR.

Pakliže ano, v pravé části okna můžete povolit možnost stahování HDR verzí videí, ovšem jen na macOS Catalina a bez ohledu na to, zda váš displej podporuje vyšší rozsah barev nebo ne. V boční části si také můžete zvolit rozlíšení a kódování, ve kterém se mají videa stahovat. Na výběr jsou 1080p H264, 1080p HEVC a 4K HEVC.

Současná verze aplikace také zahrnuje vylepšenou podporu pro více displejů včetně režimu Spanned, který byl zahrnut již ve verzi 1.5.0. Uživatelé mohou také nově nastavit vzdálenost monitorů. V aplikaci si také můžete upravit možnosti zobrazování textu, který se objeví na začátku videí jako popis právě zobrazované scenérie.

Spořič lze také nastavit, aby zobrazoval denní a noční videa v korespondujících částech dne, na základě geografické polohy, manuálního nastavení, režimu Night Shift nebo na základě právě aktivního motivu. Abyste měli co nejmenší starosti do budoucna, v nastaveních spořiče Aerial je také možnost nastavení automatických updatů, ta ovšem momentálně funguje pouze na macOS Mojave a starších.

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.