Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

YouTube začal testovat funkci Obraz v obraze

Kalifornský gigant nám v červnu při příležitosti úvodní keynote k vývojářské konferenci WWDC představil své chystané operační systémy. Světla reflektorů samozřejmě upadala především na očekávaný iOS 14, který s sebou přináší řadu výhod v čele s widgety, Knihovnou aplikací, vyskakovacím oknem při příchozím hovoru a funkcí Obraz v obraze. Obraz v obraze si doposud mohou užít pouze majitelé jablečných tabletů, kde vychytávka dorazila již ve verzi iOS 9.

iOS 14 pozměnil i Siri:

Tuto funkci podporuje řada aplikací. Pro příklad si můžeme uvést nativní prohlížeč Safari, ve kterém si můžeme pustit video, následně přejít na plochu či do jiné aplikace, ale přesto pokračovat ve sledování. YouTube ale na druhou stranu obraz v obraze nikdy nepodporoval a svým uživatelům tak zkrátka neumožnil přehrávání videí v okamžiku, když byli mimo aplikaci. To by se naštěstí mohlo stát minulostí. Podle nejnovějších informací tento videoportál již funkci testuje.

Tuto novinku potvrdil i renomovaný magazín 9to5Mac. Podle něj YouTube funkci testuje prozatím s menší skupinou lidí. Samozřejmě to nebude jen tak a podpora Obrazu v obraze má vcelku zásadní háček. Prozatím to totiž vypadá tak, že funkce bude limitována pouze pro předplatitele služby YouTube Premium, která stojí 179 korun měsíčně.

Spor mezi Applem a Epic Games vyhrává PUBG

V posledních týdnech vás na našem magazínu pravidelně informujeme o aktuálně probíhajícím sporu mezi Applem a Epic Games. Druhá jmenovaná společnost vyvíjející Fortnite totiž do hry přidala možnost koupě virtuální měny za nižší cenu, kdy hráče odkazovala na svůj vlastní web a přímo tak obcházela platební bránu Applu. Tím byly samozřejmě porušeny smluvní podmínky, na což kalifornský gigant zareagoval stažením titulu ze svého App Storu.

Spor se dokonce dostal až do okamžiku, kdy Apple hrozil odstraněním vývojářského účtu společnosti, což by se ale neprojevilo pouze na Fortnitu. Epic Games by totiž následně neměl příležitost pracovat na svém Unreal Enginu, na kterém stojí řada různých her. V tomto směru rozhodl soud jasně. Fortnite se do App Storu vrátí až v momentě, kdy ve hře nebude možnost nákupu herní měny bez použití jablečné platební brány a Apple zároveň nesmí kompletně zrušit vývojářský účet společnosti spojený se zmiňovaným Unreal Enginem. Jak se dnes ukázal, ze sporu může těžit především konkurenční titul PUBG Mobile.

PUBG App Store 1
Zdroj: App Store

Pokud si otevřeme App Store, tak se ihned na první stránce zobrazí odkaz na tuto hru jakožto výběr editorů. Apple se tedy kvůli celé situaci rozhodl pro propagaci konkurence. Význam tohoto zviditelnění je ale pravděpodobně ještě hlubší, než se na první pohled může zdát. V souvislosti s vývojářským účtem Apple sdělil, že k jeho zrušení dojde v pátek 28. srpna. A přesně v tento den na nás po otevření jablečného obchodu vykoukne hlavní rival hry Fortnite.

Apple připomněl vývojářům doplňky pro Safari

Kalifornský gigant skrze webovou stránku vývojářům připomněl, že mohou vytvořit doplňky pro Safari 14 skrze stejné WebExtensions API, které používají prohlížeče jako Google Chrome, Mozilla Firefox či Microsoft Edge. Tvorba může proběhnout skrze beta verzi Xcode 12. Ta vám totiž umožní portovat již existující doplněk, jež můžete následně publikovat do jablečného Mac App Storu.

safari-macos-icon-banner
Zdroj: MacRumors

Vývojáři mají prakticky dvě možnosti. Buďto skrze nástroj převedou již existující doplněk, nebo jej vybudují kompletně od píky. V případě druhé varianty mají naštěstí štěstí. Vývojářské rozhraní Xcode nabízí několik předpřipravených šablon, které dokáží proces samotného programování podstatně zkrátit.

.