Zavřít reklamu

V rámci předvoleb systému si můžete na Macu nastavit spořiče obrazovky, které automaticky zobrazují po určité době nečinnosti. V nastavení spořiče obrazovky je k dispozici hned několik různých možností – například promítání fotek či vybraného textu. Podobně má spořiče vyřešená i jablečná Apple TV. V tomto případě jsou však spořiče o mnoho hezčí, jelikož se po určité době nečinnosti zobrazují letecké záběry krajin, měst a dalších překrásných míst na světě. Ve výchozím nastavení lze doopravdy zobrazit pouze na Apple TV a v macOS nikoliv, což je velká škoda. Pomocí aplikace Aerial však můžete spořiče obrazovky z Apple TV dostat i na váš Mac či MacBook.

Nová verze je tady!

O aplikaci Aerial už jste dost možná někdy slyšeli. Kromě toho, že je velmi populární, tak jsme o ní už jednou na našem magazínu psali. V té době však byla prozatím víceméně ve fázi vývoje. Za tu dobu několika měsíců se však Aerial kompletně změnil. Před několika dny jsme se dočkali vydání zbrusu nové a přepracované verze 2.0.0. Oproti „jedničkové“ verzi se ta „dvojková“ liší především v rozhraní nastavení samotné aplikace. Zmíněné rozhraní je nově o mnoho jednodušší, příjemnější a vše se v něm nastavuje o mnoho rychleji, než v tom starém a lehce chaotickém. Kromě toho vývojář do zbrusu nové verze přidal také nespočet různých možností pro přizpůsobení. Vraťme se ale o něco zpět a řekněme si pořádně, co vlastně Aerial dělá a jak jej můžete nainstalovat. Na novinky v nové verzi se podíváme v jednom z dalších odstavců.

aerial gif
Zdroj: GitHub/Aerial

Spořiče nejen z Apple TV na vašem Macu

Jak už jsem nakousnul v úvodu, tak aplikace Aerial dokáže na vaše macOS zařízení zprostředkovat spořiče obrazovky z Apple TV. Tyto spořiče jsou oproti těm nativním z macOS o mnoho hezčí, jelikož zobrazují přelety na různými zajímavými částmi světa. Instalace aplikace Aerial je momentálně doopravdy velmi jednoduchá. V minulých verzích bylo nutné vcelku složité nastavování, v nové verzi už však stačí stáhnout instalátor, který se o vše postará sám. Pro stažení tohoto instalátoru tedy stačí, abyste přešli na tuto stránku, kde stáhněte soubor AerialInstaller.dmg. Po stažení stačí, abyste soubor otevřeli, a poté samotnou aplikaci Aerial klasicky přesunuli do složky Aplikace. Z této složky poté Aerial spusťte a projděte si základním nastavením, které se po prvním startu zobrazí. Rozhodně věnujte každé obrazovce pozornost, abyste si mohli Aerial nastavit přesně podle vašich představ. Samotná aplikace se poté dokáže ukrýt ve formě ikony do horní lišty. Odsud můžete Aerial kompletně ovládat a věřte, že možností je k dispozici nespočet. Kromě toho už se dokáže aplikace také automaticky aktualizovat, takže se nemusíte o nic starat.

Nastavení samotného spořiče

Dejme tedy tomu, že už jste si Aerial nainstalovali a prošli jste si základním nastavením. Nyní je samozřejmě nutné, abyste přešli do Předvolby systému -> Plocha a spořič, kde poté klepnutím v sekci Spořič vyberte Aerial jako ten výchozí. Pokud si chcete nastavit chování spořiče, tak v pravé části okna klepněte na Volby spořiče obrazovky… Poté se vám otevře nové okno, ve kterém lze nastavit vše potřebné. Najdete zde náhled veškerých videí, která Aerial přináší. Tato videa si můžete označit jako oblíbená či neoblíbená (v tomto případě se vám nebudou zobrazovat). V horní části si poté můžete nastavit, jaká kolekce videí se bude přehrávat. Pokud se přesunete vlevo nahoře do nastavení, tak si můžete nastavit například to, aby se večer zobrazovala tmavá videa a během dne zase naopak ta světlá. Pokud používáte více monitorů, tak si můžete zvolit, jakým způsobem se na nich bude spořič zobrazovat. Nově lze také v aplikaci nastavit velikost cache, tedy místa v úložišti, které může Aerial videi zaplnit – samotná videa mohou mít rozlišení až 4K, takže to berte v potaz. Nechybí ani možnost pro nastavení zobrazení dodatečných informací, například aktuální úrovně nabití zařízení anebo třeba čas.

Závěr

V případě, že si chcete určitým způsobem ozvláštnit váš spořič obrazovky, tak je Aerial to pravé ořechové. Tuto aplikaci doopravdy používám již po dobu několika dlouhých měsíců a mohu říci, že za tu dobu se dočkala výrazných změn a posunu. Jakmile se videa na mých třech monitorech zároveň spustí, tak jsem několik minut schopen jen sedět, dívat se na ně a obdivovat krásu světa. Aerial mohu rozhodně doporučit každému uživateli macOS, o to více poté teď, když se celá aplikace dočkala výrazného redesignu. Aerial je k dispozici ke stažení naprosto zdarma, každopádně pokud se vám bude aplikace líbit, můžete jednoduchým způsobem vývojáře podpořit nějakou tou finanční částkou.

Diskuze k článku

    Určitě to funguje nativně i v samotném MacOS. Jen to Apple běžně nezpřístupnil. Mám starší MBP 2012, a po instalaci OSX 10.14 tam v nastavení spořiče obrazovky naskočili ty průlety z AppleTv jako možnost a běžně to fungovalo. Dokonce tak, že na monitoru NTB jedna verze na externím monitoru druhá.
    Ovšem na druhém MBP 2018, se stejným systémem nic takového nefungovalo.

celý text

Čtěte více