Zavřít reklamu

Jsme vždycky rádi, když můžeme našim čtenářům přinést exkluzivní a netradiční obsah. A dnes to pro řadu z vás bude dost netradiční a doufáme, že i dost poučné. Nové Airpods Pro si totiž na paškál vzal náš nevidomý redaktor a výsledkem je ojedinělý pohled na dnes nejprobíranější produkt Applu.

My a špunty

Přesto, že tahle recenze je o pohledu nás nevidomých, budu se snažit, aby byla zábavná i pro ostatní čtenáře našeho magazínu. A hned na úvod musím trochu poodhalit, v čem se náš pohled na sluchátka obecně liší. Jelikož nemůžeme své okolí vnímat zrakem, máme obrovsky zvýšené schopnosti sluchu. Orientace v prostředí, odhad rozměru a rozložení prostoru, přibližující se pohyblivé překážky, to vše musíme umět vnímat svýma ušima. Proto máme i na sluchátka, pro nás tolik důležité příslušenství, dost specifické požadavky. Většina nevidomých vám asi potvrdí, že špuntová sluchátka moc v oblibě nemají. Máme citlivější uši, a tak nám mechanické špunty víc vadí hlavně proto, že utěsní zvukovod a my tak neslyšíme, co se děje kolem. To, co je tedy pro vidícího důvodem k radosti a nadšení, je pro nás minusem.

Už z tohoto pohledu jsme se všichni na sluchátka Airpods Pro těšili, protože je pro nás zajímavá funkce propustnosti zvuku, kterou již dobře známe z velkých uzavřených sluchátek a která je pro nás obrovskou výhodou. Potřebujeme totiž sluchátka, ve kterých, když chceme, slyšíme všechno kolem sebe, a to dostatečně prostorově a zároveň máme kvalitní reprodukci toho, co si právě ve sluchátkách chceme přehrávat. Většina nevidomých má samozřejmě i lepší hudební sluch, a proto jsme citlivější na nevyváženost sluchátek.

Airpods Pro tedy vypadají jako ideální sluchátka pro nevidomé. Je tomu ale opravdu tak?

airpods pro

Konstrukce potěší

Začnu, jako u každé pořádné recenze, provedením a konstrukcí. Krabička je opravdu větší a na rozdíl od klasických Airpodů se s ní nedá dost dobře pracovat jednou rukou. Zručný člověk dokázal jedním plynulým pohybem zasunout oba airpody do krabičky jednou rukou v kapse, to vzhledem k tomu, že jsou zdířky na sluchátka v krabičce AirPodů Pro dost daleko od sebe, jednoduše neuděláte. Cvik poslepu vyžaduje i vyndávání sluchátek, protože je musíte uchopit a držet jinak než předchozí generace, abyste si je dali správně do ucha.

Samotné vkládání do ucha je pak hodně o zvyku, nebo spíš nezvyku ze sluchátek. Vypadá to jako špunty, má to silikony jako špunty, rozprostře se to jako špunty, ale v podstatě to nejsou špunty, tedy spíš jsou to špunty tak napůl. Ano, striktně řečeno jsou to zároveň pecky i špunty. Konstrukce drží vně zvukovodu jako u pecek, takže vás sluchátko netahá a jeho váha nedrží na uchycení ve zvukovodu, zároveň vám silikonové nástavce utěsní dostatečně zvukovod, takže fungují i jako špuntová sluchátka.

Oproti klasickým špuntům, mají však nástavce jednu neuvěřitelně šikovnou drobnost, a to je provzdušnění zvukovodu. Klasickými špunty si zkrátka ucpete uši a po chvíli samozřejmě začnete pociťovat podtlak a po hodince máte pocit, že při vyndávání si se sluchátkem vycucnete i půlku mozku. Bolesti hlavy a uší jsou tak běžným průvodním znakem několika hodin nošení špuntů. A my nevidomí opravdu potřebujeme sluchátka na dlouhodobé nošení. Tohle u Airpods Pro odpadá, protože nástavec sice zvukovod utěsní, ale zároveň je jejich konstrukce v místě zacvaknutí do sluchátka taková, že umožní proudění vzduchu do zvukovodu.

Má to i jednu, řekněme zvykovou nevýhodu, prvních několik hodin jsem měl nutkání si narvat sluchátka opět co nejvíc do hlavy, aby to celé drželo. Konstrukce AirPodů ale nedrží ve zvukovodu, nýbrž kolem něj. Je to podobný nezvyk, jako u klasických AirPods, kde jsem si také musel zvyknout jim prostě věřit, že nevypadnou. Tady je to o to silnější, že mám návyk z ostatních špuntů. To si prostě budete muset zvyknout a trochu víc jim věřit, že vám držet budou. Jakmile si ale vše sedne a vaše ucho i mozek si zvykne, tak skoro nebudete vědět, že sluchátka v uších máte.

Nastavení je nutností

Ostatní sluchátka prostě zasunete po vybalení do ucha a jdete na to. Tady ne, je naprostou nezbytností projít si speciálním nastavením AirPodů. To je trochu nešťastně zasunuto v hlubinách nastavení pro Bluetooth zařízení a u Applu mě osobně dost chybí důrazné upozornění na důležitost nastavení a průvodce nastavením hned po prvním spárování sluchátek, na což jsme jinak u jablíček docela zvyklí. Když nevíte, co nastavení dělá a kde ho hledat, tak prostě z AirPodů nebudete mít takový užitek a zážitek.

To první, co tedy musíte udělat, je si AirPods nastavit. V Nastavení –> Bluetooth –> AirPods Pro si otevřete jejich další nastavení. Zcela nová obrazovka vám nabízí možnosti nastavení režimů tlumení hluku či naopak propustnosti, ale především průvodce fyzickým nastavením sluchátek, který se ukrývá pod tlačítkem Test uchycení nástavců. Ten byste měli absolvovat hned po vybalení. Otevřete jej a se sluchátky v uších spustíte první test. Uslyšíte pět vteřin hudby. Pak vám iOS oznámí, jestli je máte správně v uších a zda máte správné nástavce. Pokud ano, je vše v pořádku. Pokud ne, tak vás iOS vyzve k nasazení jiných nástavců. To chce trochu zručnosti, ale je to docela snadné.

Bohužel tady Apple docela zklamal, protože jestli se někde hodí návodná animace, tak by se hodila právě pro výměnu nástavců. Obrázek a popis v papírovém návodu také spíš zmate, a to i vidícího. Nám pak chybí popis čtený odečítačem. Stručně řečeno, nástavec vyndáte tak, že pořádně zatáhnete za silikon a prostě ho „utrhnete“ od sluchátka. Nový pak jednoduše zamáčknete do sluchátka. Pak si sluchátka zase nasadíte a opět spustíte test. Nástavců jsou tři velikosti, já to samozřejmě trefil až napotřetí.

Jak funguje test uchycení

Technicky to funguje tak, že Apple ví, jaký vzorek zvuku do sluchátek pouští. Zároveň sluchátka zaznamenávají, co vnímají všechny jejich mikrofony, a to pak iOS zpětně vyhodnocuje. Systém porovná oba vzorky a podle rozdílu mezi jednotlivými mikrofony dokáže zjistit několik věcí. Jestli je zvukovod utěsněný, jestli sluchátko neplave, jestli má zvuk z přehrávání dostatečnou propustnost, jestli jsou vnímatelné basy (což je spojeno s utěsněním) a zda jsou dostatečně velké rozdíly mezi zvukem z jednotlivých mikrofonů sluchátka, z čehož se počítá čistota vnímání zvuku uchem. Proto vám systém dokáže opravdu dobře poradit, jaké nástavce si nasadit.

Jdeme poslouchat

Zvuk je pochopitelně poplatný konstrukci, ale pokud jste byli zvyklí na klasické AirPody, tak tohle je opravdu někde jinde. Slyšíte vše, basy jsou dost slyšitelné a s předchozími generacemi se to prostě nedá srovnávat.

Sluchátka vydrží podstatně méně na jedno nabití, ale větší krabička znamená i větší baterii, takže doba hraní na jedno nabití krabičky je na stejných 24 hodinách. Výdrž baterie pochopitelně ovlivňuje dost i to, jak moc používáte funkce zvuku v samotných sluchátkách.

Jak funguje úprava zvuku

Až sem by to mohla být obecná recenze na spoustu modelů. Co nás ale hlavně na AirPods zajímá, jsou dvě funkce. Potlačení hluku a režim propustnosti. Zatímco potlačení hluku je celkem jasné, řekneme si, jak funguje to druhé. Režim propustnosti vám zprostředkuje zvuk do ucha, jako kdybyste v nich žádná sluchátka neměli. Z tohoto režimu jsem nadšený, protože Applu se podařilo snížit latenci tak, že ji vůbec nevnímáte. U konkurence jsem se často setkával s určitou, byť minimální latencí, což v mozku dělalo takovou pseudoozvěnu a na delší dobu to pak není příjemné. U AirPods Pro latence skoro není, a tak můžete mít sluchátka na uších i několik hodin se zapnutou propustností. To je pro nás zcela kruciální, jak jsem uvedl už nahoře, pro nás je důležité, abychom i se sluchátky všechno kolem dobře slyšeli. Jsem opravdu příjemně překvapen, jak dobře to funguje a jak rychle si na to člověk i bez zraku zvykne. Zvuk je dostatečně vnímatelný a opravdu máte pocit, že sluchátka vlastně nemáte. Takže odpověď na otázku nevidomého, jestli se s režimem propustnosti dá běžně pohybovat po ulici a orientovat a slyšet vše, je, že “ano”. Ale samozřejmě musíte mít onen režim propustnosti zapnutý a počítejte tak pochopitelně se sníženou výdrží baterie – Apple udává něco kolem 3 hodin, já se dostal i na trochu víc.

Režimy tlumení a propustnosti zvuku se opět přizpůsobují v nastavení a ovládají se dvěma způsoby. Jednak delší stisk nožičky na sluchátku, který přepíná až tři možné režimy. Ty si opět nastavíte v nastavení sluchátek v Bluetooth. Druhým způsobem je delší stisk ukazatele hlasitosti v ovládacím centru, což skvěle funguje i s VoiceOver.

Pár chybiček se ještě najde

No a tím by recenze mohla vlastně skončit. Jenže, to bych nebyl já, abych také nezhodnotil drobné nedostatky. Tím hlavním je stále nedodělané ovládání v samotném systému iOS. Několikrát se mi stalo, že prostě iOS přestal reagovat při přepínání režimů a žádným způsobem nešlo přepínat mezi potlačením hluku a propustností. Je otázka, jestli je to softwarová chyba přímo v iOS, nebo v systému sluchátek. Nicméně věřím, že to Apple brzy odladí, ostatně podle dostupných informací již za ten týden od vydání byla jedna aktualizace systému sluchátek. O tu se naštěstí nemusíte starat, protože stejně jako u starších AirPods ji dělá systém zcela automaticky a vy si toho ani nevšimnete.

Druhou věcí, která je ale o zvyku uživatele, je neustálé nutkání sluchátka pořád nějak usazovat v uchu. To vůbec nepotřebujete, ale vysvětlujte to svému mozku. Sluchátka sedí velmi dobře, ale pořád vás to zpočátku vzhledem ke změně těžiště sluchátek nutí se přesvědčit, jak dobře drží.

Třetí věc se týká nástavců. Prostě musíte projít nastavením uchycení (viz předchozí odstavce), a to prostě musíte absolvovat a musíte nechat systém poradit vám, co a jak. Pokud tohle neuděláte, tak budete mít ze sluchátek poloviční zážitek a bez toho vám nebude fungovat ideálně ani spousta těch chytrých funkcí sluchátek se zvukem.

AirPods pro vymena nastavcu

Shrnutí

Je tedy Airpods Pro vhodné příslušenství také pro nevidomé? Obecná odpověď je kladná. Samozřejmě tohle je dost individuální prostě proto, že jsou to minimálně z poloviny špunty zachycené do zvukovodu. Naštěstí ale nové AirPods Pro netrpí neduhy klasických špuntů. Funkce propustnosti zvuku je naprosto klíčová a funguje skutečně dobře. Negativem můžou být trochu porodní bolesti v systému iOS a sluchátek, kdy prostě sem tam musíte vystoupit a nastoupit, aby vše fungovalo.

Pokud by vás tato problematika zajímala hlouběji a chtěli byste slyšet víc v audiopodcastu, můžete si poslechnout můj podcast AirPods Pro – recenze z pohledu nevidomých:

.