Zavřít reklamu

Velkou pozornost na sebe Apple upoutal v roce 2016, kdy z nově představeného iPhonu 7 vůbec poprvé odstranil tradiční 3,5mm audio konektor, který do té doby sloužil pro připojení sluchátek či reproduktorů. Tato změna se setkala s velkou vlnou kritiky. Cupertinský gigant však přišel s poměrně chytrým řešením v podobě nových bezdrátových sluchátek Apple AirPods. Ty překvapily svým pohledným designem a celkovou jednoduchostí. Ačkoliv dnes je tento produkt nedílnou součástí jablečné nabídky, z počátku se s tak velkou popularitou nesetkal, ba naopak.

Prakticky ihned po představení se na diskuzních fórech vznesla vlna kritiky. Takzvaná True Wireless sluchátka, která by nedisponovala byť jediným kabelem, v té době ještě nebyla natolik rozšířená a je pochopitelné, že někteří lidé mohli mít na nový produkt jisté výhrady.

Kritika následována revolucí

Jak už jsme uvedli výše, ihned po představení se AirPodům nedostalo takového pochopení, jaké asi Apple plánoval. Hlas odpůrců byl poměrně dost slyšet. Ti upozorňovali především na nepraktičnost bezdrátových sluchátek obecně, přičemž jejich hlavním argumentem bylo riziko ztráty, kdy například při sportování jeden z AirPodů vypadne z ucha a následně jej už nepůjde dohledat. Obzvláště v případech, kdy k něčemu takovému dojde například v přírodě, na podstatně delší trase. Jelikož je navíc sluchátko menších rozměrů, jeho hledání by bylo skutečně obtížné. Samozřejmě takovéto obavy byly víceméně na místě a kritika byla oprávněná.

Jakmile však jablečná sluchátka vstoupila na trh, celá situace se otočila o 180 stupňů. Prvotní chválu AirPody sklidily již v prvních recenzích. Vše vycházelo z jejich jednoduchosti, minimalismu a nabíjecího pouzdra, které dokázalo prakticky v okamžiku dobít sluchátka tak, aby se dala použít na další dlouhodobý poslech hudby či podcastů. Dokonce se ani nenaplnily původní obavy ohledně jejich ztrácení, jak se někteří z počátku obávali. Důležitou roli každopádně sehrál i design, který se dočkal zhruba stejné vlny kritiky.

airpods airpods pro airpods max
Zleva: AirPods 2. generace, AirPods Pro a AirPods Max

Jenže netrvalo to dlouho a z AirPodů se stal prodejní hit a neodmyslitelná součást jablečného portfolia. Ačkoliv jejich původní cenovka byla poměrně vyšší, když převyšovala hranici pěti tisíc korun, tak i přesto jsme je na veřejnosti mohli vídat stále častěji. Oblíbili si je navíc nejen samotní jablíčkáři, ale prakticky celý trh. Krátce na to začali i ostatní výrobci prodávat nápadně podobná bezdrátová sluchátka, která si zakládala na konceptu True Wireless a nabíjecím pouzdru.

Inspirace pro celý trh

Apple tak prakticky popohnal trh bezdrátových sluchátek do podoby, jak ho můžeme znát nyní. Právě díky němu tady dnes máme širokou řadu nejrůznějších modelů od různých výrobců, které v jádru vycházejí z konceptu původních AirPodů a případně jej posouvají ještě dál. Jak už bylo zmíněno, řada firem se snažila jablečná sluchátka co možná nejvěrněji napodobit. Pak tady ale byli i ostatní, například Samsung, kteří ke svému produktu přistoupili s podobnou myšlenkou, ale jiným zpracováním. Skvěle se to podařilo právě zmiňovanému Samsungu s jejich Galaxy Buds.

AirPods lze zakoupit například zde

.