Zavřít reklamu

Součástí všech přenosných zařízení jsou baterie, které jim dodávají „šťávu“. Pravdou ale je, že jsou všechny baterie spotřebním zbožím, které postupem času a využíváním ztrácí své vlastnosti. V případě, že je tedy baterie stará, popřípadě nadměrně používaná, tak nemá stejné vlastnosti jako baterie úplně nová. Pro zjištění stavu baterie na Apple zařízeních si můžete zobrazit Kondici baterie, která udává, na kolik procent původní hodnoty jste schopni baterii dobít. Pokud kondice baterie klesne pod 80 %, tak už baterie není vhodná pro pohánění zařízení a měla by se vyměnit, a to jak na iPhonu, tak na MacBooku.

Existuje několik různých tipů, pomocí kterých můžete co možná nejvíce zpomalit pokles kondice baterie. Chcete-li, aby vaše baterie vydržela co možná nejdéle, tak byste ji měli udržovat v optimální teplotě a k nabíjení byste měli využívat originální příslušenství, popřípadě to s certifikací. Mimo to ale můžete nejvíce baterii ulevit v případě, že ji budete udržovat v rozmezí nabití od 20 do 80 %. V tomto rozmezí baterie funguje jednoduše nejlépe, a pokud tento tip budete dodržovat, tak výrazně prospějete zdraví baterie.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Co se týče vybíjení pod 20 %, tak tomu bohužel nijak zabránit nemůžeme – baterie se využíváním zařízení jednoduše vybíjí a nic s tím neuděláme. Je tedy jen a pouze na nás, abychom si nízkého stavu baterie včas všimli a následně připojili napájení. Na druhou stranu, nabíjení v určitý čas už můžete nechat omezit jednoduše, bez nutnosti vašeho zásahu… nebo jak se to vezme. Součástí macOS je funkce Optimalizované nabíjení, která má zamezit nabití baterie MacBooku na více než 80 %. Pokud funkci aktivujete, tak si systém začne pamatovat, kdy zpravidla MacBook nabíjíte, a kdy jej od sítě odpojujete. Jakmile si vytvoří jakýsi „plán“, tak dojde vždy k nabití MacBooku jen na 80 % a posledních 20 % se nabije až těsně před vytažením nabíječky. Je ale nutné, abyste nabíjení prováděli pravidelně, což je kámen úrazu. Pokud nabíjíte různě, popřípadě pokud máte napájecí adaptér neustále zapojený, tak je Optimalizované nabíjení k ničemu.

AlDente je aplikace, která by vám neměla chybět!

A přitom je to tak jednoduché. Apple však opět tuto jednoduchou záležitost vzal a udělal z ní něco komplexního, co stejně většina uživatelů vůbec nevyužije. Stačila by tak nějaká aplikace, která by MacBooku řekla, aby v určité fázi nabíjení jednoduše přerušil. Dobrou zprávou je, že naprosto stejně přemýšlí mnoho vývojářů a jeden z nich se rozhodl, že s takovou aplikací přijde. Pokud byste tedy i vy chtěli vašemu MacBooku říct, aby v 80 % nabití přestal baterii nabíjet, a to bez nutnosti vypojení ze sítě, tak je pro vás naprostou nutností aplikace AlDente.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Instalace této aplikace je naprosto jednoduchá. Stačí, abyste přešli na stránky aplikace, kde si jednoduše stáhněte DMG soubor. Ten následně otevřete a klasickým způsobem přesuňte AlDente do složky Aplikace. Po prvním spuštění aplikace je nutné provést několik základních úkonů. Prvně je pro správné fungování nutné, abyste deaktivovali Optimalizované nabíjení – aplikace vám přímo otevře okno, kde stačí možnost odškrtnout. Následně heslem potvrďte instalaci podpůrných dat, a poté už je celý postup kompletní. Aplikace se usadí do horní lišty, odkud se také ovládá.

Pokud AlDente v horní liště rozkliknete, můžete si jednoduše nastavit, v kolika procentech se má nabíjení přerušit. V případě, že je baterie nabitá na více než udanou hodnotu, tak ji klepnutím na Discharge můžete nechat vybít. Naopak, pokud potřebujete baterii nabít na 100 %, tak stačí klepnout na Top Up. Tím ale možnosti aplikace AlDente nekončí. Klepnutím na ikonu ozubeného kolečka se vám zobrazí další funkce a možnosti – například ochrana před vysokou teplotou či speciální režim, který udrží baterii vašeho MacBooku v optimálním rozsahu i při dlouhodobém vypnutí. Nechybí ani možnost provedení kalibrace či změny ikony. Tyto funkce jsou již ale součásti placené Pro verze. Ta vás vyjde buď na 280 korun ročně, anebo na 600 korun v rámci jednorázového poplatku. AlDente je naprosto perfektní aplikací a její funkce by měly být součástí macOS nativně. Doporučuji rozhodně všem a v případě, že se vám bude líbit, tak rozhodně podpořte vývojáře.

Aplikaci AlDente stáhnete zde
Verzi Pro aplikace AlDente zakoupíte zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více