Zavřít reklamu

Zejména ve střední Evropě je Microsoft Office s přehledem nejvyužívanějším kancelářským balíčkem pro úpravu a tvoření textových dokumentů, tabulek a prezentací. Je sice pravda, že se najdou profese, ve kterých využijete všechny funkce Wordu, Excelu či PowerPointu, drtivá většina uživatelů však není tak náročná co se textových úprav týče, a je pro ně zbytečné si za Microsoft Office platit. Dnes si ukážeme několik alternativ, které jsou zdarma, nabídnou poměrně mnoho funkcí a alespoň částečně jsou s Wordem, Excelem a PowerPointem kompatibilní.

Google Office

Nemyslím si, že by mezi vámi byl někdo, kdo Google Office, konkrétně Docs, Sheets a Slides nikdy nevyužil. Společnost Google jde na programy cestou webového rozhraní, což nabízí řadu výhod. Především je zde perfektně propracované sdílení a spolupráce na vytvořených dokumentech, což zajisté potěší nejednoho uživatele. Co se pak týče funkcí, je jich zde dostatek, na druhou stranu však musíme uznat, že seminární práci nebo složitější tabulky pro profesionální využití zde asi nevytvoříte. Další nevýhodou jsou méně propracované mobilní aplikace, na druhou stranu ale Google cílí spíše na uživatele ochotné pracovat prostřednictvím webového prohlížeče.

iWork

Dalším poměrně rozšířeným kancelářským balíčkem je iWork, který mají nativně k dispozici všichni majitelé iPhonů, iPadů a Maců. V rámci tohoto kancelářského balíčku jsou zahrnuty aplikace Pages pro dokumenty, Numbers pro tabulky a Keynote pro prezentace. O těchto aplikacích by se obecně dalo říci, že klamou nepřeplácaným designem, kdy by se mohlo zdát, že mnoho funkcí nenabízí. Nicméně opak je ve skutečnosti pravdou a myslím si, že většina uživatelů bude z funkčnosti překvapena. Co se týče Pages a Keynote, jsou ve mnoha faktorech s aplikacemi od Microsoftu srovnatelné, Microsoft Excel však stále oproti Numbers nabízí o něco více funkcí. Pages, Numbers i Keynote umí dokumenty převádět do formátů, které používají Microsoft Office, nečekejte však naprosto perfektní kompatibilitu. Na dokumentech iWork můžete spolupracovat, aby se k vašemu dokumentu ale mohl někdo připojit, musí mít založené Apple ID. Pro pohodlnější práci byste pak měli vlastnit ideálně iPad nebo MacBook. Pages sice nabízí i webové rozhraní, které samozřejmě můžete použít se systémem Windows, funkcí je zde ale pramálo a pravděpodobně nebudou dostačovat ani středně náročným uživatelům.

LibreOffice

Hned na začátek musím zdůraznit, že je LibreOffice jeden z programů, který udělá uživatelům kancelářských aplikací od Microsoftu radost. Vzhledově i funkčně je totiž velice podobný jako jeho dražší konkurent, vývojáři LibreOffice navíc stále pracují na co nejlepší kompatibilitě. V praxi můžete soubory vytvořené v Microsoft Office otevřít právě v LibreOffice a naopak. Asi největší problém však budou mít ti, kteří chtějí pracovat i na smartphone či tabletu, LibreOffice totiž není dostupný ani pro iOS, ani iPadOS.

Apache OpenOffice

Na poměrně známý, ale dnes již trochu zastaralý balíček OpenOffice mnoho uživatelů nedá dopustit. Jako u LibreOffice se i zde jedná o open-source kancelářský balík. Vzhledově se opět podobá programům od redmontského giganta, funkčně tomu ale tak není. Pro základní formátování vám možná bude stačit, s tvořením složitějších tabulek, dokumentů či prezentací si však daleko lépe poradí zmíněný LibreOffice. Jestli čekáte, že bude OpenOffice dostupný v App Storu pro iOS a iPadOS, bohužel vás také budu muset zklamat.

open_office_screen
Zdroj: Apache OpenOffice

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více