Zavřít reklamu

Začíná nám další týden a jak se pomalu blíží Vánoce, postupně ubývá i šílených novinek, které poslední měsíce zaplavovaly internet. Naštěstí však ale ani druhý prosincový týden není na zpravodajství úplně skoupý, a tak jsme si pro vás připravili další souhrn těch nejzajímějších kuriozit, o nichž byste měli jako správní technologičtí nadšenci vědět. Tentokrát se to naštěstí nebude týkat žádných morálních poklesků velkých společností, ani fascinujících objevů ve vesmíru. Po dlouhé době se z velké části vrátíme opět na Zemi a podíváme se, jak lidstvo technologicky pokročilo na naši rodné planetě.

Kalifornie navazuje partnerství s Applem a Googlem. Chce zefektivnit trasování nakažených

Ačkoliv by se nadpis nemusel zdát jako přílši přelomová novinka, v mnoha ohledech tomu tak je. Technologičtí giganti totiž s politiky bojují již pěkně dlouhou dobu a málokdy si tyto dvě znepřátelené strany vzájemně přispěchají na pomoc. Naštěstí k tomuto honosnému výsledku přispěla koronavirová pandemie, kdy se stát Kalifronie obrátil s prosbou na Google a Apple, aby mu tyto dvě společnosti pomohly zefektivnit a zrychlit trasování nakažených onemocněním COVID-19. Nutno však podotknout, že se systém nápadně podobná naší tuzemská aplikaci eRouška a vlastně funguje na podobném principu.

Při zapnutém Bluetooth tak telefony vzájemně sdílí nejnutnější informace o stavu dotyčného, a to plně anonymně. Není tedy příliš nutné obávat se nežádoucích dopadů jako je prozrazení příliš velkého množství informací, nebo snad úniků dat. I tak se ale ozvala řada hlasitých kritiků, kteří s krokem nesouhlasí a považují spolupráci dvou technologických gigantů a vlády k tomu jako podraz vůči běžným občanům. I tak se ale jedná o skvělý krok kupředu, a byť to Spojeným státům chvíli trvalo, i tato velmoc možná nakonec uvidí v podobném trasování smysl a především úlevu přetíženému zdravotnickému systému.

První solární silnice ve Spojených státech. Nabíjení elektromobilů během cesty se stalo realitou

Před pár lety se sice většina milovníků automobilů i velkých hráčů dívala na příchod elektromobilů s velkou nedůvěrou a pohrdáním, ale tento odpor postupně přerostl v obdiv a nakonec i hromadnou adaptaci na nové výzvy moderní společnosti. I z tohoto důvodu se tak nejen politici, ale také automobilky po celém světě zapojily do technologických projektů, které kombinují typický automobilní průmysl s inovativními řešeními. A jedním z nich je i solární silnice, která dokáže absorbovat sluneční světlo a přeměnit ho na energii, čímž může napájet elektromobily během cesty, aniž by bylo nutné neustále zastavovat kvůli dobíjení.

Ačkoliv se nejedná o úplně nový koncept a podobný projekt vznikl již před pár lety v Číně, nakonec skončil fiaskem a tehdy se většina skeptiků potutlně smála všem, kteří této technologii věřili. Karty se ale obrací, lidstvo postupně vyspělo a ukazuje se, že solární silnice nezní tak šíleně a futuristicky jak by se mohlo zdát. Za celou infrastrukturou stojí společnost Wattway, která vymyslela způsob jak integrovat chytré solární panely přímo do asfaltu, a zajistila tak nerušený povrch, který zároveň nabídne dostatečně velkou nabíjecí plochu i pro poněkud „žravější“ elektromobily. Nezbývá tedy než držet palce a doufat, že se další státy a země rychle inspirují.

Raketa Falcon 9 nachystala další výlet. Tentokrát zaparkovala u Mezinárodní vesmírné stanice

Nebyl by to správný začátek týdne, abychom tu neměli nějakou tu zajímavou vesmírnou kuriozitku. Opět tak máme v hlavní režii vesmírnou společnost SpaceX, která si pravděpodobně dala za cíl pokořit rekord vesmírných letů za jeden rok. Na orbit totiž vyslala další raketu Falcon 9, která měla za cíl vypustit speciální modul, jenž následně úspěšně autonomně „zaparkoval“ u Mezinárodní vesmírné stanice. Nenechte se však zmýlit, raketa si neudělala výlet na oběžnou dráhu pro nic za nic. Na své palubě totiž měla celou plejádu zásob pro astronauty i speciální vybavení pro výzkum.

Konkrétně si pak na svou palubu raketa vzala i speciální mikroby, které pomohou vědcům určit, zda dokáží houby přežít ve vesmíru, nebo testovací sada na detekci onemocnění COVID-19, sloužící primárně k výzkumu další potenciální vakcíny. Konec konců, zákony se „tam nahoře“ trochu mění, a je tedy jistá šance, že se vědcům povede přijít na nějaký přelomový objev. V každém případě se pravděpodobně zdaleka nejedná o poslední vesmírný výlet. Podle vyjádření Elona Muska a celé společnosti SpaceX se dá očekávat, že podobně frekventované lety nastanou i příští rok, zejména pak nastane-li alespoň mírné zlepšení situace. Uvidíme, co si pro nás vizionář připraví.

.