Zavřít reklamu

A je to tu zase. Už za týden zde máme WWDC22 a spekulace o tom, co přinese iOS 16, značně sílí. Opět se tak dostal na přetřes Always On Display, tedy funkce, kterou běžně disponují Android telefony, a kterou umí třeba i Apple Watch. Jaký vliv by ale měla tato funkce na baterii iPhonu? 

Mark Gurman z Bloombergu ve svém posledním vydání zpravodaje Power On říká, že systém iOS 16 by „konečně“ mohl obsahovat funkci vždy zapnutého displeje u iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max. Ono konečně je zde ale v souvislosti s tím, jak dlouho se o této funkci mluví. Tomu je totiž prakticky už od iPhonu X, u kterého Apple prvně použil OLED displej. Po této funkci hodně volají i uživatelé.

Obnovovací frekvence 

Řada iPhonů 13 Pro pak zavedla adaptivní obnovovací frekvenci jejich displejů a bylo vlastně překvapením, že Alway On nedostaly. Jejich nejnižší frekvence byla ale stanovena na 10 Hz. Takže by to znamenalo, že i při prostém zobrazení základních informací by musel displej probliknout desetkrát za sekundu. Pokud iPhony 14 Pro sníží tuto hranici na 1 Hz, dosáhne tím Apple minimálních nároků na baterii a poskytne funkci větší smysl.

always-on iphone

Výrobci Android telefonů si z toho ale nedělají těžkou hlavu. Always On tak obsahují prakticky všechny modely s OLED/AMOLED/Super AMOLED displeji, i když mají fixní obnovovací frekvence, a to typicky 60 nebo 120 Hz. Samozřejmě to znamená, že displej tak ve své aktivní části musí obnovit svůj obraz až 120x za sekundu. Tam, kde jsou černé pixely, tam je displej vypnutý. Čím méně informací je tak zobrazeno, tím menší jsou kladeny nároky na baterii. Hodně také samozřejmě záleží na nastaveném jasu (může být automatický) a ostatně i barvě textu.

Nároky jsou, ale jen minimální 

Např. telefony Samsung nabízejí několik možností zobrazení Always On Displeje. Může být aktivní stále, zobrazit se až po klepnutí na displej, může se zobrazovat podle předem nastaveného plánu nebo se objeví až při zmeškané události, jinak je displej zhasnutý. Je samozřejmě otázkou, jak by k funkci přistoupil Apple, ale bylo by jistě příhodné, aby byla také definovatelná a šla úplně vypnout, pokud ji uživatel nebude vyžadovat.

Vzhledem k tomu, že by se displej s informacemi obnovil jen jednou za sekundu, a že by černé pixely zůstaly zhasnuté, je velice pravděpodobné, že by měla funkce vliv na baterii jen velice malou, prakticky zanedbatelnou. Protože navíc bude dostupná výhradně pro iPhony 14 Pro, Apple jí také patřičně optimalizuje systém. Není třeba se tedy nijak obávat toho, že by se vám kvůli Always On displeji za noc telefon vybil a vypnul.

iPhone 13 always on

Ano, jisté nároky na spotřebu energie zde samozřejmě budou, ale opravdu jen minimální. Podle webu TechSpot má Always On na zařízeních s Androidem nároky na baterii zhruba 0,59 % při nízkém jasu a 0,65 % při vysokém jasu za hodinu. Jedná se přitom o hodnoty měřené u stařičkého Samsungu Galaxy S7 Edge. Od roku 2016 se totiž spotřeba Always On na Androidu neřeší, protože to nemá smysl, když je obecně známo, že nároky na baterii jsou mizivé. Tak proč by tomu mělo být u iPhonu jinak? 

.