Zavřít reklamu

Před příchodem iPhonů 13 se čile spekulovalo nad tím, že by minimálně ve verzi Pro měly přinést i podporu pro funkci Always On, tedy neustále zapnutý displej zobrazující dané informace. Právě modely Pro disponují adaptivní obnovovací frekvencí displeje, která by tomu také nahrávala. Byla by to ale nějaká výhra? 

V portfoliu Applu nabízí Always On třeba Apple Watch, které tak neustále ukazují čas stejně jako dané informace. Na poli Android zařízení se jedná o zcela běžnou věc, a to zejména poté, co z telefonů zmizela signalizační LED informující o různých zmeškaných událostech. Výrobci zařízení s tímto operačním systémem si ale nelámou hlavu nad výdrží baterie v případě zapnuté funkce, kdežto Apple pravděpodobně nechce, aby stále zapnutý displej zbytečně čerpal energii zařízení.

always-on iphone
Možná podoba Always On na iPhonu

Právě zde by tedy byla výhoda v adaptivní obnovovací frekvenci, jenže iPhony 13 Pro začínají na hranici 10 Hz, stejně jako většina té lepší konkurence, takže by to chtělo jít ještě níže, tedy na 1 Hz, aby byl Apple spokojený. Je ale otázka, zda takovou funkcionalitu majitelé iPhonu skutečně potřebují.

Možnosti Always On na Androidu 

Ono to na první pohled možná vypadá dobře, na ten druhý ale můžete snadno zjistit, že se nejedná o nic světoborného. Např. na telefonech Samsung v Androidu 12 s One UI 4.1 mátě několik možností nastavení tohoto displeje. Můžete jej zobrazit až klepnutím na displej, můžete jej mít skutečně neustále zapnutý, zobrazovat jej jen podle zvoleného plánu nebo jej zobrazit až po přijetí nějakého nového oznámení.

Můžete si také určit styl hodin od digitálních přes analogové, klidně i v různé barevné variantě. Můžete si zde také nechat zobrazovat informace o hudbě, zvolit orientaci, a lze si také zvolit, jestli chcete určovat Always On displeji automatický jas. To je v základu všechno, i když sám displej je i aktivní. Poklepáním na čas si totiž můžete nechat zobrazit různé informace, nebo okamžitě přejít k diktafonu a nahrávat zvuk. Samozřejmě zde také vidíte zbývající procenta nabití baterie.

Další rozšíření 

A pak je zde v případě telefonů Samsung ještě Galaxy Store. Zde si můžete místo strohého zobrazování informací nechat animovat rostoucí květiny, hořící lebky, rolující citáty a mnoho dalšího. Jak ale jistě tušíte, nejen že to žere baterku o to více, ale je to také patřičně kýčovité. Využití Always On však nachází i v kombinaci s různými kryty. Samsung např. nabízí ty své s minimalistickým oknem, které také umí zobrazovat patřičná data.

I když jsem byl původně zastáncem neustále zapnutého displeje, stačí jej chvíli používat (v mém případě při testu řady telefonů Galaxy S22), abyste zjistili, že když jste bez toho žili do teď, můžete bez toho žít i nadále. Uživatelů iPhonů bez něho tedy nebudou mít problém ani v budoucnu, jenže jestli chce Apple na svou stranu nalákat více uživatelů Androidu, věřím, že jim toto na iPhonech prostě bude chybět. Alternativa k neustálému přehledu o informacích je jen jedna, a to v případě kombinace iPhonu s Apple Watch. A to jsou samozřejmě další vydané peníze navíc. 

.