Zavřít reklamu

Právě odbila devátá večerní hodina a my jsme si pro vás již tradičně připravili další IT souhrn. Pokud se ptáte, na co se můžete v dnešním souhrnu těšit, tak vám můžeme prozradit, že se Amazon stal obětí největšího hackerského útoku na světě. V další novince se společně podíváme na jednu herní pecku, kterou si o víkendu můžete zahrát zcela zdarma, a dále se s vámi podělíme o informace týkající se chystaného titulu DiRT 5. Nakonec se podíváme na ukončení provozu telefonních budek, respektive telefonních automatů, v České republice.

Amazon se stal obětí největšího hackerského útoku v historii

Během dnešního dne se staly webové služby Amazonu terčem masivního DDoS útoku. Tyto útoky, kdy dochází k přetížení webového serveru, jsou na internetu vcelku běžné, každopádně tento konkrétní útok na Amazon byl tak intenzivní, že se s největší pravděpodobností stal nejintenzivnějším DDoS útokem v historii. Přenos dat podle portálu ZDNet dosahovat hodnot až okolo 2.3 Tb/s, podobné útoky často nedosahují ani hodnoty 500 Gb/s. Až doteď držela tento podivný rekord společnost NETSCOUT, na kterou byl v roce 2017 „vyvinut“ útok o hodnotě až 1.7 TB/s. Amazon se stal tečem tohoto útoku již v únoru tohoto roku, informoval o tom však až nyní, a to prostřednictvím informační zprávy o prvním čtvrtletí v roce 2020. Před měsícem čelil velmi silnému DDoS útoku také GitHub, konkrétně o maximální intenzitě okolo 1.35 Tb/s. Amazon dále uvádí, že mezi Q2 2018 a Q4 2019 zažil hned několik různých DDoS útoků, žádný z nich ale nepřekonal hranici intenzity 1 Tb/s.

amazon ddos 2020 q1
Zdroj: ZDnet.com

Assassin’s Creed zdarma!

Pokud patříte mezi herní nadšence a o to více vás poté zajímají RPG hry, tak vám rozhodně neunikly hry z herní série Assasin’s Creed. Tato herní série je s námi na světě již několik dlouhých let, během kterých se hráči dočkali vydání hned několika různých dílů – některé z nich byly úžasné, jiné průměrné, a pár z nich bohužel podprůměrných. Pokud byste o víkendu neměli co dělat, tak pro vás mám dobrou zprávu. Assasin’s Creed: Origins je totiž k dispozici na tento víkend, tedy na období od 19. do 21. června, naprosto zdarma. Zmíněný herní titul si můžete naprosto zdarma přidat do své knihovny prostřednictvím stránek od Ubisoftu. Nemusíte se bát, že by se po uplynutí bezplatného herního období nějakým způsobem hra koupila – automaticky totiž dochází k zablokování a hru kdyžtak musíte koupit. Dobrou zprávou je, že v tomto případě dojde k uložení vašeho postupu. Pokud se tedy rozhodnete pro zakoupení hry, tak nebudete muset začínat od znova.

  • Assassin’s Creed: Origins si můžete zdarma stáhnout pomocí tohoto odkazu

DiRT 5 vyjde v říjnu

Zatímco v minulém odstavci jsme se věnovali RPG hře z populární série Assassin’s Creed, tak v tomto odstavci si přijdou na své veškeří nadšenci závodních her, konkrétně těch rallyových. Pokud patříte mezi hráče, kteří ke svému počítači rádi připojí volant, pedály a ruční brzdu, tak určitě znáte herní sérii DiRT. První díl této populární hry vyšel již v roce 2007, za tu dobu jsme se dočkali různých pokračování, včetně reálnějšího odvětví v podobě Dirt Rally. Dobrou zprávou je, že herní studio Codemasters, jenž za herní sérií Dirt stojí, oznámilo prostřednictvím traileru další díl této herní série – tentokrát se jedná o DiRT 5. Samotný trailer si můžete prohlédnout níže, co se týče data vydání, tak bychom se měli dočkat již 9. října na PC, PS4 a Xbox One, kromě nich bude později DiRT 5 k dispozici i na PS5 a Xbox Series X. Součástí nového DiRTu budou různí známí závodníci, hra má dále nabídnout až 130 různých závodů, 9 typů závodů a 5 kapitol kariéry.

Konec telefonních budek

Co si budeme nalhávat, veřejné telefonní automaty, známé spíše pod pojmem telefonní budky, v dnešní době už nejsou příliš (respektive vůbec) populární. Mobilní telefon společně s tarifem má v dnešní době už doopravdy každý, navíc k tomu se postupně začínají využívat i pro telefonování mobilní data. Přesně tohle jsou hlavní důvody, které vedou společnost O2 k postupnému rušení telefonních automatů. Vzhledem k momentální koronavirové situaci navíc pojem „veřejné“ není vůbec populární – i díky tomu se O2 dost možná k ukončení telefonních budek rozhodlo. Konec veřejných telefonních budek začínal nabírat na obrátkách již minulý rok, kdy došlo k odstranění celkem 2750 automatů – pro tento rok jich zbylo dohromady jen 1150. A právě těchto 1150 budek se má O2 letos kompletně zbavit – Česko tedy kompletně přijde o všechny telefonní automaty.

telefonní budky o2
Zdroj: profimedia.cz

Zdroj: 1 – zdnet.com; 2 – ubisoft.com; 3 – youtube.com/dirt; 4 – novinky.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více