Zavřít reklamu

Včerejší den se zapsal mimo jiné do dějin jako okamžik, kdy se lidstvo – nebo alespoň jeho část – opět o něco více přiblížilo masivnější vesmírné turistice. Včera totiž odstartovala raketa New Shepard, na jejíž palubě se nacházela čtveřice lidí včetně zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose. Posádka rakety New Shepard strávila ve vesmíru jedenáct minut a bez problémů se vrátila zpět na Zemi.

Jeff Bezos odletěl do vesmíru

Včera v odpoledních hodinách našeho času odstartovala z kosmodromu One v Texasu raketa New Shepard 2.0, na jejíž palubě se nacházeli letkyně Wally Funk, majitel společnosti Amazon a zakladatel Blue Origin, Jeff Bezos, jeho bratr Mark a Oliver Daemen – osmnáctiletý mladík, který vyhrál aukci o let do vesmíru s Jeffem Bezosem. Jednalo se o automatický rychlý let, přičemž k návratu posádky zpět na zem došlo zhruba v průběhu čtvrt hodiny. Členové posádky se během svého letu dostali na několik málo minut do stavu beztíže a na malou chvilku došlo také k překročení hranice s vesmírem. Start rakety New Shepard 2.0 bylo možné sledovat prostřednictvím online přenosu na internetu – viz video níže. „Víme, že raketa je bezpečná. Pokud není bezpečná pro mne, není bezpečná ani pro nikoho jiného,“ uvedl před letem Jeff Bezos v souvislosti s bezpečností svého letu. Raketa New Shepard poprvé odstartovala v roce 2015, let ale nebyl příliš úspěšný a při pokusu o přistání došlo k selhání. Veškeré další lety New Shepard již ale dopadly dobře. Zhruba čtyři minuty po startu dosáhla raketa svého nejvyššího bodu, poté bezpečně přistála v texaské poušti, zatímco modul s posádkou se ještě chvíli nacházel ve vesmírném prostoru, a poté bezpečně přistál.

Spojené státy obvinily Čínu z hackerského útoku na servery Microsoft Exchange

Kabinet amerického prezidenta Joe Bidena počátkem tohoto týdne vznesl obvinění vůči Číně. Spojené státy viní Čínu z kybernetického útoku na e-mailový server Microsoft Exchange, ke kterému došlo v první polovině letošního roku. Hackeři, kteří byli podle obvinění ze strany USA napojeni na čínské ministerstvo státní bezpečnosti, při svém činu ohrozili desítky tisíc počítačů i počítačových sítí po celém světě. V průběhu zmíněného kybernetického útoku došlo mimo jiné k odcizení obrovského množství e-mailů od řady firem a organizací, a to včetně advokátních kanceláří, vysokoškolských institucí a řady nevládních organizací.

Microsoft Exchange

Spojené státy tvrdí, že čínské ministerstvo státní bezpečnosti vytvořilo vlastní ekosystém smluvních hackerů, kteří pod jeho záštitou pracovali pro svůj vlastní zisk. Kromě Spojených států amerických se ke kritice čínských škodlivých aktivit v kyberprostoru přidala také Evropská unie, Velká Británie, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Japonsko a NATO. Americké ministerstvo spravedlnosti navíc ještě toto pondělí oznámilo, že bylo vzneseno obvinění vůči čtyřem čínským občanům, kteří údajně spolupracovali s čínským ministerstvem státní bezpečnosti na rozsáhlé hackerské akci, která probíhala v letech 2011 – 2018. V rámci této akce probíhaly útoky na řadu různých firem a institucí, stejně jako na univerzity a vládní subjekty, a to s cílem odcizit duševní vlastnictví a důvěrné obchodní informace.

.