Zavřít reklamu

Společnost Huawei pod tlakem přemýšlí o nových směrech. Zatímco již brzy přijde o licenci na OS Android a hledá náhradu, zkouší na uživatele reklamu přímo v jejich zařízeních.

Uživatelé v různých zemích hlásí, že se jim mění zamykací obrazovka. To není nic nového třeba ve světě počítačů, kde Windows 10 mění zamykací obrazovku a nabízí různé tapety dle preferencí uživatele.

Huawei však začalo používat jinou strategii. Dotčení majitelé telefonů P30 Pro, P20 Pro, P20, P20 Lite a Honor 10 měli zvolenou zamykací obrazovku ze sady „náhodná pozadí krajin.“ Místo malebných scenérií se jim ale najednou začaly zobrazovat reklamy na nemovitosti ze serveru Booking.com.

To samozřejmě vzbudilo vlnu nevole. Uživatelé hlásí dané chování například ve Spojeném království, Irsku, Nizozemsku, Norsku, Německu anebo Jižní Africe. Huawei však zatím oficiálně nic nekomentovalo.

Tapety sice vyobrazují krajinu, ale obsahují i reklamu na Booking:

Nad Huawei se smráká

Firma patrně hledá nové byznys modely. Nedávno totiž utrpěla zásadní ztrátu, když ji Americké úřady pro bezpečnost zařadily na listinu nebezpečných společností. V reakci na to s Huawei rozvázaly obchodní dohody firmy Google a ARM Hodlings.

Kvůli tomu přichází čínská firma o licenci na operační systém Android u nových modelů značky Huawei a dceřiné Honor, zatímco ztráta přístupu k procesorům ARM může způsobit ještě větší potíže a výrobu nových smartphone v podstatě zastavit. Minimálně na frontě ARM se však vedou intenzivní jednání.

Mezitím hledá čínská společnost nový operační systém. Ve hře jsou například ruský OS Aurora, který je derivátem Sailfish OS patřícího mezi alternativní mobilní operační systémy. Sailfish patří k nástupcům MeeGo, což byl systém fungující například ve starší Nokii N9.

Síťová divize firmy je úspěšná

Firma uvažuje rovněž o vlastním Hongmeng OS obsahujícím App Gallery místo obchodu Play. Tento OS však není zcela dokončen. Tak jako tak ztratí uživatelé nových smartphonů od této značky přístup k milionům aplikací. Zda se jí podaří přesvědčit vývojáře, aby psali aplikaci i pro novou platformu, je rovněž nejisté. Stačí si vzpomenout, jak dopadly mobilní Windows.

Ačkoli divizi smartphone začínají krušné časy, síťové divizi se naopak daří. Huawei úspěšně uzavírá zakázky na budování sítí páté generace po celém světě. Navíc je velmi pravděpodobné, že sítě nové generace bude stavět i v České republice.

Osud firmy Huawei tak pravděpodobně reklamy na zamykací obrazovce příliš neovlivní. Mohou však narušit důvěru v tuto značku, zejména v západní Evropě. Což může opět využít Apple ve prospěch svého marketingu zaměřeného na soukromí.

huawei_logo_1

Zdroj: PhoneArena, Twitter (1, 2, 3)

.