Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple zakáže aplikace, které napříč zákazu sbírají data o uživatelích

V červnu letošního roku se nám Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 pochlubil s novými operačními systémy. Největší pozornost si samozřejmě dokázal získat iOS 14. Ten na první pohled dokázal zaujmout příchodem widgetů na domovskou obrazovku, takzvanou Knihovnou aplikací, podstatně lepšími notifikacemi v případě příchozího hovoru a podobně. V systému se ale ještě skrývá jedna velice zajímavá novinka, která představuje jakousi novou politiku proti programům, které jablíčkáře na pozadí sledují napříč aplikacemi a stránkami, aby byly schopné dodat personalizované reklamy.

Tato funkce byla ale odložena a Apple ji plánuje spustit až počátkem roku 2021. Tímto tak dává vývojářům čas na adaptaci této novinky. Aktuálně se k těmto souvislostem vyjádřila i ikona cupertinského giganta, Craig Federighi, který je viceprezidentem pro softwarové inženýrství. Ten vývojáře žádá, aby hráli proti pravidel, jinak si mohou pořádně zavařit. Jestliže se totiž rozhodnou obejít tuto novinku, tak Apple s vysokou pravděpodobností jejich aplikaci z App Storu kompletně odstraní.

iOS 14 sledování napříč apliakcemi
Jak funkce v praxi vypadá; Zdroj: MacRumors

Proti této novince se již v minulosti vyjádřili nejrůznější giganti v čele s Facebookem, podle kterých se jedná o takzvaný protisoutěžní tah ze strany jablečné společnosti, čímž zruinují především malé podnikatele. Apple na druhou stranu argumentuje s tím, že se snaží chránit soukromí svých uživatelů a jejich osobní data, které se mezi reklamními společnostmi častokrát přeprodávají. Podle kalifornského giganta se jedná o invazivní způsob nahánějící hrůzu. Jak na celou tuto situaci nahlížíte vy?

Adobe Lightroom zamířil na Macy s M1

Když se nám Apple během zmiňované konference WWDC 2020 pochlubil s projektem Apple Silicon, tedy s přechodem na své vlastní čipy v případě Maců, tak se na internetu prakticky okamžitě strhla ohromná diskuze. Řada lidí totiž zastávala názor, že na této nové platformě nebudou k dispozici žádné aplikace, a proto budou produkty téměř bezcenné. Tyto obavy se Applu naštěstí podařilo vyvrátit. Máme totiž k dostání řešení Rosetta 2, které překládá aplikace napsané pro Macy s procesorem od Intelu, díky čemuž je můžete spustit i na nejnovějších kouscích. Zároveň také řada vývojářů úspěšně připravuje své aplikace pro tuto novou platformu. A nyní se mezi ně zařadila i firma Adobe se svým programem Lightroom.

Mac App Store Lightroom
Zdroj: MacRumors

Společnost Adobe konkrétně vydala aktualizaci pro Lightroom CC v Mac App Store s označením 4.1. Právě tento update s sebou přináší nativní podporu pro jablečné produkty s čipem M1, což bezesporu ocení široká řada jablíčkářů. Adobe by zároveň měla pracovat na přípravě celého jejich projektu Creative Cloud pro jablečné produkty, čehož bychom se měli dočkat již v příštím roce.

Apple oznámil, kdy dojde ke spuštění služby Fitness+

Během zářijové Keynote se nám Apple mimo nových iPadů a Apple Watch pochlubil také velice zajímavou službou s názvem  Fitness+. Ve zkratce bychom mohli říci, že se jedná o komplexního osobního trenéra, který vás kompletně provede tréninkem, pomůže vám dostat se do formy, zredukovat hmotnost a podobně. Služba bude samozřejmě primárně určena pro jablečné hodinky Apple Watch, které budou zároveň snímat váš tep a monitorovat tak celé cvičení. První spuštění by poté mělo proběhnout již v pondělí 14. prosince, ale má to jeden háček.

Služba je prozatím k dispozici pouze ve Spojených státech, Velké Británii, Irsku, Kanadě, Austrálii, Novém Zélandě. Zdali se v blízké době dočkáme expanze i do České republiky či Slovenska je prozatím nejasné.

.