Zavřít reklamu

Mobilní telefony už dávno nejsou jen prostředkem ke komunikaci. Jejich přidanou hodnotou je třeba fakt, že s nimi můžeme nechat peněženky doma. Skrze iPhone totiž nejen zaplatíte ale také se prokážete občanským průkazem. K aplikaci eDoklady však nyní přibyla i aplikace Portál občana. K čemu všemu se vám hodí? 

Portál občana se charakterizuje jako nejrychlejší cesta ke službám státu, a to kdykoliv a bez front. Nabízí snadnou správa dokladů, výpisy z rejstříků, ale i datové schránky. V mobilní aplikaci Portál občana najdete veškeré služby, které nabízí klasická webová verze. Zkrátka to, na co jste zvyklí z webu, jen upravené pro váš chytrý telefon. Navíc díky biometrice bude přihlašování do ní jednodušší a bezpečnější. 

Propojíte si tak všechny vaše datové schránky a budete spravovat veškerou komunikaci na jednom místě a pod jedním přihlášením. Získáte přehled bodového hodnocení a vozidel, výpis z rejstříku trestů a nechybí ani upozornění na novou aktivitu. Nachází se zde i možnost odebrat elektronickou občanku ze spárovaného mobilu v případě jeho ztráty.

Na čem všem díky Portálu občana ušetříte? 

  • Výpis z bodového hodnocení řidiče: Zdarma, na úřadě 100 Kč 1. strana, 50 Kč každá další 
  • Výpis z rejstříku trestů: Zdarma, na úřadě 100 Kč 
  • Výpis z živnostenského rejstříku: Zdarma, na úřadě 100 Kč 1. strana, 50 Kč každá další 
  • Komunikace datovkou s úřady: Zdarma, od 80 Kč za doporučený dopis do vlastních rukou 
  • Výpis údajů z registru obyvatel: Zdarma, na úřadě 100 Kč 1. strana, 50 Kč každá další 
  • Výpis z veřejného rejstříku: Zdarma, na úřadě 100 Kč 1. strana, 50 Kč každá další 

Aplikace má oficiálně vyjít až ve čtvrtek, ale v aplikačních obchodech je dostupná již nyní, a tak vám nic nebrání ji začít používat. Jako první je samozřejmě nutné provést přihlášení. Pro registraci mobilní aplikace Gov.cz je vyžadováno ověření totožnosti uživatele přes identifikační prostředky portálu Identita občana. Po dokončení registrace do aplikace se lze přihlásit přes Identitu občana nebo nově přes biometrické nástroje. Více o postupu přihlášení najdete v uveřejněné příručce. 

Portál občana v App Store

.