Zavřít reklamu

Popularita grafických nástrojů a editorů neustále roste a v App Store přibývají nové aplikace, které většinou ovládají základní editorské a kreslící nástroje. Pro tento týden Apple zařadil do svého výběru App of the Week právě jeden z těch lepších a pokročilejších grafických editorů od vývojářů z firmy Autodesk s názvem SketchBook.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Aplikaci SketchBook můžete stáhnout ve dvou verzích – Mobile pro iPhone a Pro pro iPad –, přičemž obě aplikace jsou nyní kompletně zdarma. Už nějakou dobu se o tyto grafické aplikace zajímám a musím říci, že SketchBook z mého pohledu nabízí velmi pokročilé funkce spolu s intuitivním prostředím oproti jiným konkurenčním aplikacím, jako je třeba ArtRage, Brushes a další. Samozřejmě vždy záleží, na jaké grafické úrovni se pohybuji, jaké nástroje potřebuji ke své práci a čeho chci vlastně dosáhnout. Pevně věřím, že budou velké rozdíly mezi profesionálním grafikem, ilustrátorem či hobby malířem. A co vlastně všechno SketchBook umí?

Aplikace nabízí nejen všechny základní grafické nástroje, jako jsou veškeré tvrdosti obyčejné tužky, různé druhy štětců, fixů, per, pentilek, gum, ale i různé styly vrstev, stínování a barevné výplně. Zkrátka v aplikaci naleznete vše, co budete ke své práci potřebovat, ať už jste profesionál, nebo začínající nadšenec. Aplikace samozřejmě nabízí možnost namíchat si barvy dle svého výběru a odstínu, různé styly a formáty základních čar a tahů štětcem či populární práci s vrstvami. Právě možnost práce s jednotlivými vrstvami bych velmi rád vypíchl z toho důvodu, že velmi snadno si můžete ze své knihovny obrázků importovat nějaký obrázek a snadno jej doplnit o různé texty, popisky či kompletní grafické obrázky.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Všechny nástroje se nachází ve velmi přehledném menu, které máte vždy po ruce. Stačí na vašem zařízení kliknout na malý symbol kuličky, jenž se nachází v dolní části obrazovky. Poté vám po stranách vašeho zařízení (na iPadu), či uprostřed (iPhone) vyskočí kompletní nabídka všech zmíněných nástrojů a funkcí. Při práci s vrstvami a obrázkem jistě oceníte i možnost se vždy pomocí navigačních šipek vrátit o krok zpět či dopředu v případě, že nejste spokojeni se svou prací. Všechny hotové obrazy můžete různě exportovat do aplikace Obrázky nebo poslat na e-mail apod. SketchBook podporuje samozřejmě i funkci zoomování, takže si velmi snadno můžete svůj výtvor přiblížit a detailně upravit, vystínovat či jen různě vylepšovat.

Pokud zabrouzdáte na internetu, můžete nalézt velmi pěkné a zdařilé obrazy, které je možné v aplikaci vytvořit. Když to porovnáte s drahými grafickými editory, nástroji či profesionálními tablety na kreslení, těžko jako laik poznáte rozdíl. Opět zase platí, že váš výtvor bude vypadat podle toho, na jaké úrovni se pohybujete. Určitě bych chtěl podpořit i uživatele, kteří mají ke kreslení spíše negativní vztah, ať už toho důvodu, že si myslí, že kreslit neumí, nebo mají obavy z následné kritiky. V tento moment musím říci, že kreslení se vždy dá naučit a je to stejné jako s jízdou na kole, čím více budete kreslit, tím rychleji se budete zdokonalovat. Z toho vyplývá, že nikdy není pozdě to vyzkoušet a začít něco vytvářet. Pro inspiraci můžete začít s nějakým jednoduchým obkreslováním dle hotového námětu a postupně přidávat na své vlastní fantazii. Velmi dobrá edukativní forma malby je i kresba dle starých uměleckých mistrů. Spusťte tedy Google, zadejte například klíčové slovo „impresionisté“ a vyberte si nějaké umělecké dílo a pokuste se ho překreslit v aplikaci SketchBook.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jak už bylo řečeno, SketchBook naleznete kompletně zdarma v App Store, a tak si jistě zaslouží vaší pozornost, ať už s grafikou máte jakékoliv zkušenosti, protože nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/sketchbook-mobile/id327375467?mt=8]

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/sketchbook-pro-for-ipad/id364253478?mt=8]

Diskuze k článku

    Jaký k tomu používáte stylus? Má smysl investovat do něčeho, jako Wacom Intuos Creative Stylus, nebo si vystačíte s nějakou levnější variantou (ideálně s přítlaky)?

celý text

Čtěte více