Zavřít reklamu

Je tady nový týden letošního roku, tentokrát již 36. I na dnešek jsme si pro vás připravili tradiční IT souhrn, ve kterém se společně zaměřujeme na novinky, které se odehrávají ve světě informačních technologií. Dnes se podíváme na to, jak Facebook opět osočil Apple, v další novince vás poté informujeme o ukončení vývojářského účtu Epic Games v App Storu. Vrhněme se přímo na věc.

Facebooku se opět nelíbí chování Applu

Před několika dny jsme vás prostřednictvím souhrnu informovali o tom, že má Facebook určité problémy s jablečnou společností. Pro zopakování se Facebooku nelíbí to, jak moc Apple chrání všechny své uživatele. Kalifornský gigant se snaží co to jde, aby ochránil veškerá citlivá uživatelská data před hladovými inzerenty, kteří vám za každou cenu chtějí zobrazit tu reklamu, která by vás mohla co možná nejvíce zajímat. Konkrétně všechny tyto potíže přišly s představením nového operačního systému iOS 14, který posouvá bezpečnost uživatelů ještě o další úroveň výše. Konkrétně Facebook uvedl, že kvůli Applu může ztratit až 50 % jeho příjmů, a že dost možná začnou inzerenti v budoucnu cílit na jiné platformy, mimo ty od Applu. Kromě toho se Facebook na základě Epic Games rozhodl vyprovokovat Apple tím, že v rámci poslední aktualizace chtěl umístit do své aplikace informace o 30% podílu, který si Apple účtuje u všech nákupů v rámci App Storu. Jablečná společnost samozřejmě aktualizaci nepovolila a nevypustila do té doby, dokud nedošlo k opravě. Jde především o to, že stejný 30% podíl si bere také Google Play, ve kterém se tato informace jednoduše nezobrazovala.

Facebook Messenger
Zdroj: Unsplash

To ale není zdaleka všechno. Na posledním sezení od Facebooku se současný výkonný ředitel společnosti Facebook, Mark Zuckerberg, rozhodl do Applu opět několikrát navézt, a to především kvůli monopolnímu postavení, které Apple údajně zneužívá. I v tomto případě se samozřejmě Facebook (a další společnosti) vezou na vlně nenávisti, kterou vyprovokovalo herní studio Epic Games. Konkrétně Zuckerberg na posledním sezení uvedl, že Apple výrazně narušuje konkurenční prostředí, dále že absolutně nebere ohled na názory a připomínky vývojářů, a že brzdí veškeré inovace. Vedení Facebooku je na kalifornského giganta vysazené také kvůli tomu, že se do App Storu nedostala aplikace Facebook Gaming, a to kvůli podobnému důvodu jako v případě Fortnite. Apple jednoduše nestojí o narušení jeho bezpečnosti v App Storu a i nadále bude povolovat pouze takové aplikace, které nebudou porušovat podmínky stanovené App Storem. Tohle je samozřejmě naprosto logické – pokud chtějí vývojáři nabízet své aplikace v App Storu, tak se jednoduše musí držet pravidel, která nastavil Apple. Právě jablečná společnost věnovala miliony dolarů, několik let a mnoho úsilí do toho, aby se App Store nacházel tam, kde teď zrovna je. Pokud chtějí vývojáři nabízet své aplikace někde jinde, tak směle do toho.

Konec vývojářského účtu Epic Games v App Storu

Je to několik týdnů nazpět, co jsme vás poprvé informovali o tom, že herní studio Epic Games porušilo pravidla jablečného App Storu, a že tím došlo k okamžitému stažení hry Fortnite ze zmíněné jablečné galerie aplikací. Epic Games po stažení zažalovalo Apple za zneužívání monopolního postavení, což však studiu moc nevyšlo a nakonec se tak nějak stal vítězem Apple. Jablečná společnost tedy odstranila Fortnite z App Storu a dala studiu Epic Games čtrnáctidenní lhůtu na to, aby porušení pravidel, v podobě zavedení přímého platebního systému do své hry, napravilo. Dále Apple uvedl, že pokud během čtrnácti dnů Epic Games nepřestane pravidla porušovat, tak Apple kompletně zruší celý vývojářský účet Epic Games v App Storu – stejně jako v případě jiných vývojářů, bez ohledu na jejich velikost. A přesně k tomu před pár dny došlo. Společnost Apple dala studiu Epic Games možnost navrácení a dokonce uvedla, že Fortnite opět v App Storu ráda přivítá s otevřenou náručí. Tvrdohlavé studio Epic Games však vlastní platební systém neodstranilo, a tak nastal ten nejhorší scénář.

Věřte nebo ne, účet Epic Games už v App Storu jednoduše nenajdete. Pokud do vyhledávání zadáte právě Epic Games, nezobrazí se vám vůbec nic. Ti bystřejší z vás možná ví, že Epic Games stojí také za Unreal Engine, což je herní engine, na kterém běží nespočet různých her od různých vývojářů. Původně mělo dojít dokonce ke kompletnímu zrušení Epic Games, včetně zmíněného Unreal Enginu, čímž by došlo k odstranění stovek her. Soud však tohle Applu zakázal – uvedl, že hry přímo od studia Epic Games smazat může, avšak nemůže rozhodnutím zasáhnout ostatní hry, které studio Epic Games nevyvíjí. Kromě Fortnite tedy momentálně v App Storu nenajdete také například Battle Breakers či Infinity Blade Stickers. Z celého tohoto sporu vyšla vůbec nejlépe hra PUBG, která se dostala na hlavní stránku App Storu. Prozatím stále není jisté, zdali se Fortnite někdy v budoucnu v App Storu ještě objeví. Pokud však ano, bude to právě studio Epic Games, které bude muset couvnout.

fortnite a apple
Zdroj: macrumors.com
.