Zavřít reklamu
iWant

App Store dnes slaví 10 let. Podívejte se na ty nejstahovanější aplikace za celou historii

iWant

Píše se datum 10. července 2008 a Apple spouští svůj App Store. V té době však ještě netuší, jaký úspěch bude jeho obchod s aplikacemi mít. Tehdy totiž App Store začínal jako malý obchod s „pouhými“ pěti sty položkami, dnes už v něm najdeme více jak dva miliony nejrůznějších aplikací a her. Pochlubit se může také více jak 170 miliardami stažení, přičemž skoro 10 000 aplikací individuálně zajistilo výnos ve výši milionu dolarů.

Právě ve spojitosti s desátým výročím přišel server App Annie se statistikami, jež shrnují nejstahovanější a nejvýdělečnější aplikace za poslední dekádu. Některé byste v seznamech čekali, ovšem v průběhu let vycházely další zajímavé aplikace, které se stihly probojovat do první desítky.

Co se týče her, není velkým překvapením, že v počtu stažení dominuje Candy Crush Saga. Návyková puzzle hra je následována dalším velmi zábavným počinem Subway Surfers. A na třetí příčce se objevil neméně slavný Fruit Ninja. Ve zbytku top desítky najdeme další proslulé tituly, které se staly hitem ihned po vydání a drží se ve vyšších příčkách dodnes. Kategorii nejvýnosnějších her vládne Clash of Clans. Tento titul generuje zatím největší výdělky za poslední dekádu. Na druhé místo se díky in-app nákupům dostává Candy Crush Saga. S pořadím dokázaly obstojně zamíchat japonské potvůrky, protože na třetí místo se vyšplhal fenomén Pokémon GO. Zajímavým faktem zůstává, že mobilní hry tvoří 75 % výnosů z App Store, přičemž pouze 31 % tvoří nákupy her. Zbytek se týká nákupů přímo ve hrách.

Od her se přesouváme k sociálním sítím. Tuto kategorii bez překvapení ovládají Facebook, Messenger a YouTube. Za nimi pak najdeme také giganty jako Instagram, WhatsApp, Snapchat, Skype nebo dokonce Google Maps. Poslední příčky zaplnily aplikace čínského velikána Tencent, které v našem regionu nejsou tak známé. Nevíce lidé utráceli především za předplatné streamovacích služeb, jako jsou Netflix, Spotify či HBO, do seznamu se však dostal i například Tinder. Zbytek žebříčku tvoří opět aplikace velkých asijských společností.

Co se jednotlivých států týká, nejvíce stahují aplikace uživatelé ze Spojených států a Číny. S velkým odstupem za nimi se pak řadí Japonsko, Spojené království, Rusko či Francie. Podobný trend můžeme pozorovat i v žebříčku týkajícího se utrácení za aplikace a hry. První příčkám opět dominují Spojené státy a Čína, těsně za nimi se ale umístilo Japonsko.

Poslední graf zachycuje, že v letech 2012 až 2017 tržby v App Store velmi vzrostly, dle App Annie až o 30%. Oproti Google Play se sice nepyšní tolika staženími, ale jableční uživatelé jsou výrazně ochotnější za aplikace, hry a obsah platit. I proto je App Store pro vývojáře lukrativnější. V roce 2017 se výnosy z aplikací v App Store vyšplhaly na 42,5 milionu dolarů, přičemž na dalších pět let je předurčen 80% vzrůst, tudíž by se v roce 2022 pohybovaly kolem 75,7 milionu dolarů.

Žebříčky nejstahovanějších a nejvýdělečnějších aplikací a her: