Zavřít reklamu

Počátkem tohoto týdne vydal Apple plnou verzi operačního systému macOS Catalina. Přirozenou reakcí většiny běžných uživatelů bývá sklon okamžitě upgradovat. Někdy ale i u plné verze platí – podobně jako u betaverze – že aktualizovat by měl člověk s rozmyslem a s ohledem na to, co nová verze operačního systému nabízí, ve kterých směrech má ještě nedostatky a k čemu on sám svůj Mac používá.

V případě macOS Catalina by se měli mít do jisté míry na pozoru především ti, kteří svůj Mac používají k tvorbě, ať už je to tvorba hudby nebo práce na poli fotografie či grafického designu. Důvodem je to, že vývojáři některých významných aplikací, určených k práci v těchto oblastech, ještě svůj software dostatečně nevyladili pro bezproblémové fungování v prostředí macOS Catalina. Společnost Adobe, která má na kontě široce využívané nástroje jako Photoshop nebo Lightroom, radí uživatelům, aby s přechodem na nejnovější verzi macOS ještě chvíli vyčkali, dokud se nepodaří vyřešit některé problémy s kompatibilitou.

Adobe zveřejnil seznam potenciálních problémů, se kterými by se mohli v macOS Catalina potkat fotografové – u Photoshopu se jedná například o problémy s pojmenováváním souborů, nefunkční plug-iny nebo potíže s profily objektivů. Uživatelům společnost Adobe radí, aby zůstali u svých aktuálních verzí macOS, dokud se tyto problémy nepodaří vyřešit.

Nedávno jsme vás informovali o tom, že DJové přijdou s příchodem macOS Catalina o službu iTunes nebo třeba o podporu XML souborů, s jejíž pomocí mohli sestavovat skladby do playlistů. DJské aplikace třetích stran, jako je třeba Traktor nebo Rekordobx, tedy přinejmenším zpočátku nebudou v Catalině fungovat tak, jak by měly. S uvedením nové verze operačního systému pro Mac také definitivně končí podpora 32bitových aplikací.

Na všechny tyto změny, spojené s přechodem na Catalinu, Apple s předstihem informoval jak vývojáře aplikací, tak i uživatele. Je tedy jen otázkou času, kdy tvůrci aplikací přizpůsobí svůj software nové verzi macOS. Ben Lovejoy, redaktor serveru 9to5Mac, se nijak netají tím, že hodlá aktualizaci odkládat co nejdéle to půjde – u něj konkrétně je důvodem absence podpory jeho oblíbených 32bitových aplikací včetně Office verze 2011. Podle jeho vlastních slov to bude poprvé, co na novou verzi operačního systému macOS nepřejde ihned po jeho vydání.

macOS 10.15 Catalina
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.