Zavřít reklamu

Apple a Google spolu svádějí boj nejen na poli hardwaru, ale i softwaru, a ostatně také obsahu, který pro své zařízení poskytují. I když je platforma Android značně benevolentnější, a obsah si do zařízení s tímto operačním systémem můžete instalovat i mimo Google Play, pořád se jedná o primární zdroj aplikací a her. Apple pak samozřejmě nabízí (zatím) jen App Store. 

Mnoho titulů najdeme na obou platformách, mnoho je jich také dostupných i pro počítače Mac a PC. Aby ale mohl vývojář v obchodech Applu a Googlu svůj titul publikovat, musí pro to podstoupit různé náležitosti. Prvním je vytvoření si placeného účtu. V případě Googlu je to o poznání levnější, protože ten vyžaduje jen jednorázový poplatek ve výši 25 dolarů (cca 550 Kč). Apple po vývojářích chce roční předplatné, které činí 99 dolarů (cca 2 200 Kč).

V případě platformy Android se vytvářejí aplikace s příponou APK, v případě iOS jde o IPA. Nicméně Apple nabízí přímo nástroje k tvorbě aplikací, jakými je např. Xcode. Ten vám umožní nahrát svůj výtvor přímo do App Store Connect. Oba obchody nabízejí poměrně rozsáhlou dokumentaci, která vás informuje o všem, co nesmí vaší aplikace chybět (zde pro App Store, zde pro Google Play). Jedná se samozřejmě o základní informace, jako je název, nějaký popis, určení kategorie, ale i štítků či klíčových slov, ikonu, doprovodné vizualizace aplikace atd.

Zajímavé je, že Google Play umožňuje název o 50 znacích, App Store jen o 30. V popisku se můžete rozepsat do 4 tisíc znaků. První zmíněný umožní přidání pěti štítků, druhý pak poskytuje prostor pro 100 znaků. Ikona by měla mít rozměry 1024 × 1024 pixelů a má být ve formátu 32-bit PNG.

Časy schvalovacích procesů 

Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi App Store a obchodem Google Play je rychlost schvalovacího procesu. Ten je u Google Play mnohem rychlejší, což také vede k několika méně kvalitním aplikacím, které v něm můžete najít. App Store je však založen na zajištění kvality vedoucí k přísnějšímu posuzování. Proto to u něho trvá déle, i když není výjimkou, že se i jeho schvalovacím procesem protlačí špatná nebo závadná aplikace (viz Fortnite s alternativní možností platby). Dříve se u Applu uvádělo až 14 dní, u Googlu 2 dny, dnes je ale situace trochu jiná.

App Store 1

Apple totiž zapracoval na svých algoritmech, protože obsah neschvalují „živí lidé“, a podle dat z roku 2020 schválí novou aplikaci v průměru za 4,78 dní. Můžete si ale zažádat o urychlenou kontrolu. Jak je na tom Google? Paradoxně hůře, protože jemu to trvá průměrně týden. Samozřejmě se může i stát, že bude aplikace z nějakého důvodu zamítnuta. Musí se tedy upravit podle požadavků a zase je nutné ji odeslat. A ano, opět čekat. 

App Store 2

Hlavní důvody zamítnutí aplikace 

  • Problémy se soukromím 
  • Nekompatibilita s hardwarem nebo softwarem 
  • Platební systémy v aplikaci 
  • Duplikace obsahu 
  • Špatné uživatelské rozhraní 
  • Špatná metadata 
.