Zavřít reklamu

Před šesti lety se otevřely iPhony aplikacím třetích stran, na jablečné telefony totiž s OS 2 dorazil obchod s aplikacemi nazvaný App Store. Ještě předtím, než ho Steve Jobs představil, uměl iPhone jen několik základních funkcí. Pak se vše změnilo. Již šest let mají uživatelé možnost stahovat do svých zařízení hry, vzdělávací, zábavné i pracovní nástroje a další vychytávky.

App Store poprvé debutoval 10. července 2008 jako součást aktualizace iTunes, o den později se pak dostal na iPhone první generace a nový iPhone 3G, to byl představen OS 2. Za těchto 2 191 dnů zaznamenal App Store obrovský růst. Miliony aplikací, miliardy stažení, miliony vývojářů, miliardy vydělaných peněz.

Dle nejnovějších oficiálních dat App Store v současnosti nabízí více než 1,2 milionu aplikací, jež v kolonce počet stažení dohromady napíší číslo 75 miliard. App Store každý týden navštíví 300 milionů uživatelů a Apple dosud vyplatil vývojářům více než 15 miliard dolarů. Tedy téměř 303 miliard korun. Z App Store těží všichni – vývojáři, uživatelé i Apple, který má z každé aplikace 30procentní provizi.

Růst obchodu s aplikacemi má navíc i nadále raketově růst. Začátkem roku 2016 se počítá s tím, že přibude další téměř milion nových aplikací, a tak nejspíš ještě vzroste současný interval s 800 staženými aplikacemi za vteřinu.

Na šesté narozeniny svého výdělečného byznysu Apple nikterak neupozorňuje, naštěstí pro uživatele si ho ale všímají vývojáři, a tak můžeme v těchto dnech stahovat mnoho zajímavých aplikací a her za lákavé ceny. Jaké kousky by vám jistě neměly uniknout? Podělte se i vy o případné tipy, které nám unikly.

Zdroj: MacRumors, TechCrunch, TouchArcade
.