Zavřít reklamu

Před nedávnem skončila nejprestižnější herní konference E3 a přestože na něm Apple neměl zastoupení, jeho vliv byl cítit téměř na každém kroku.

Konference se sice týkala hlavně představení nových produktů tradičních výrobců (Nintendo, Sony, Microsoft) a titulů pro klasické platformy. Už několik let je ale na trhu – a i na E3 – naprosto zřejmá přítomnost dalšího velkého hráče. A nejde jen o přítomnost vývojářů pro iOS (těch tu navíc stále není až tolik a našli bychom je spíše na WWDC). Apple totiž se svým iPhonem nezměnil pouze pohled na mobilní telefony, pomocí App Storu dal vzniknout i nové herní platformě. Spolu s otevřením nových distribučních cest se nese i změna pohledu na herní scénu: potenciál stát se úspěšnou hrou už nemá výhradně jen milionový blockbuster, ale i skromně financovaná indie hra. Stačí mít dobrý nápad a chuť ho realizovat; možností pro vydání je dnes víc než dost. Důkazem toho může koneckonců být i Mac App Store, kde se mezi nejpopulárnějšími tituly drží právě hry od nezávislých vývojářů.

Přestože si zajeté herní série pochopitelně stále drží svou pozici, tendence zaměřovat se i na „casual“ hráče rozhodně není zanedbatelná. Důvod je jednoduchý: pomocí smartphonu se může hráčem stát opravdu každý. Chytrý telefon tak může do tohoto média zasvětit i dříve nedotčené jedince a dovést je třeba až k „větším“ platformám. Trojice velkých konzolových hráčů pak pro zvýšení atraktivity používá různých nových technologií. Asi největší inovátor ze všech tří, Nintendo, už dávno opustil snahu o vydání co nejvýkonnějšího hardwaru. Místo toho představil svůj handheld 3DS, který zaujal trojrozměrným zobrazením, nevyžadujícím k fungování brýle, a také populární konzoli Wii s revolučním ovladačem Motion. V letošním roce se pak začne prodávat nová generace herní konzole s názvem Wii U, jejíž součástí bude speciální ovladač ve formě tabletu.

Stejně jako Nintendo tak i Microsoft a Sony přišli s vlastní implementací pohybového ovládání a druhý jmenovaný také přinesl multi-touch na svůj nový handheld PS Vita. Sečteno a podtrženo, všichni hlavní hardwaroví hráči se snaží jít s dobou a zvrátit závratný nástup smartphonů a s tím spojený zdrcující úpadek handheld konzolí. V domácím segmentu se pak snaží oslovit i rodiny, děti, občasné nebo sociální hráče. Snad nemůže být pochyby o tom, že k tomuto zvratu značnou měrou dopomohl právě Apple. Po celá desetiletí měla ve světě konzolí inovace podobu pouhých závodů ve zlepšování hardwaru, na kterém ve výsledku běžel kromě hrstky exkluzivních titulů úplně stejný obsah. Maximálně jsme se pak dočkali zárodečného oťukávání online distribucí. Ale až po nástupu nových platforem v čele s iOS můžeme začít hovořit o větších změnách.

Těmi ovšem neprochází pouze hardware, ale i samotný obsah. Otevřít svoje produkty svátečním hráčům se totiž snaží i vydavatelé her. Nejde o to, že by dnes měly všechny hry být horší oproti starým klasikám; v mnohých případech jsou přístupnější a rychlejší bez přílišného snížení obtížnosti. Existují zde však i dlouholeté série, které i v počtu několika dílů nevyrovnají herní dobou nebo hratelností dříve běžný standard (např. Call of Duty). Posun ke zjednodušení s cílem oslovit co největší počet uživatelů je koneckonců vidět i na tak hardcore sérii, jakou je Diablo. Různí recenzenti se veskrze shodují, že první obtížnost Normal by se mohla stejně dobře jmenovat třeba Casual a že pro zkušenější hráče v podstatě znamená několikahodinový tutoriál.

Hardcore hráči se zkrátka budou muset smířit s tím, že rozvoj herního odvětví a větší počet zájemců o médium přináší spolu se zjevnými pozitivy i pochopitelný sklon k masovosti. Tak jako rozmach televize otevřel vrátka pro komerční kanály servírující pokleslou masovou zábavu, bude i vzkvétající herní průmysl generovat nekvalitní produkty na jedno použití. Není ale třeba lámat hůl, dobrých titulů vychází i dnes dostatek a hráči jsou za ně ochotni zaplatit. Zatímco nezávislí vývojáři mohou počítat s podporou dobrých produktů pomocí služeb Kickstarter nebo třeba různých bundlů, velcí vydavatelé čím dál častěji sahají po protipirátské ochraně, jelikož za některé rychlokvašky nejsou mnozí ochotni zaplatit.

Přestože je pravděpodobné, že by herní průmysl čekal podobný osud se smartphony nebo bez nich, Applu se nedá upřít role významného katalyzátoru celé přeměny. Hry se konečně staly velkým a respektovaným médiem, což má ovšem svoje světlé i stinné stránky. Snad ještě zajímavější než pohled do minulosti bude sledovat, co Apple chystá v budoucnu. Tim Cook na letošní konferenci D10 potvrdil, že si je vědom významného postavení, které jeho firma v rámci herního businessu má. Na jednu stranu prohlásil, že nemá zájem o konzole v tradičním pojetí, to je ovšem pochopitelné, protože obrovské náklady spojené se vstupem mezi zaběhnuté hráče (který si s Xboxem zažil i Microsoft) by se nemusely vyplatit. Navíc je těžké si představit, jak by mohl Apple konzolové hraní inovovat. Během rozhovoru ale padla řeč i na připravovanou televizi, která by v sobě nějakou formu hraní mohla nést. Jestli půjde stále jen o propojení s iOS zařízeními nebo třeba streamovací službou typu OnLive, ovšem můžeme pouze spekulovat.

.