Zavřít reklamu

Spisovatel Franz Kafka patří ke klasikům literatury 20. století a je jedním z největších inovátorů románové formy vyprávění. Mezi jeho stěžejní díla patří například romány Proces, Nezvěstný, Zámek či novela Proměna. Kafka inspiroval nejen mnoho dalších českých a zahraničích spisovatelů, ale i herních vývojářů.

Ruský nezávislý vývojář Denis Galanin stvořil puzzle adventuru The Franz Kafka Videogame, za níž už v roce 2015 obdržel na Intel Level Up tituly Hra roku a Nejlepší adventura/RPG.

Ve hře se nemůžete spolehnout absolutně na nic. Stejně jako v knihách, tak i tady se setkáte s humorem, který je v totálním kontrastu ironie, absurdity a surrealismu. Hlavní hrdina se nečekaně jmenuje pan K. a kdo někdy četl některou ze zmíněných knih, dobře ví, že s „káčkem“ to moc dobře nedopadne. Hrdinové Kafkových knih jsou často ponižováni a končí zcela tragicky v různých bezvýchodných situacích.

[su_youtube url=“https://youtu.be/oSoXq7RzQfU“ width=“640″]

Ale abych nemluvil jen v depresivní formě – The Franz Kafka Videogame rozhodně stojí za vyzkoušení. Po celou dobu hraní si můžete všímat mnoha narážek na největší díla tohoto mistra. Vytříbené jsou i dialogy a jednotlivé hádanky. U některých se hodně zapotíte, protože logické řešení v podstatě neexistuje. Často jsem prostě jen klikal a zkoušel a najednou to vyšlo.

Někdy se odpověď skrývá přímo v dané lokalitě, stačí jen trochu sledovat okolí. V nejhorším případě zde máte po dvou a půl minutách možnost hned dvou nápověd. Jakmile zapnete selský rozum, musíte hádanku vyřešit.

Ve hře nečekejte žádný inventář, bitvy nebo nějaké RPG prvky. Jde o čistokrevnou point-and-click adventuru. Hra je také plně v české lokalizaci, takže si můžete plnými doušky vychutnat příběh. A o co jde? Pan K. opouští svůj domov, ženu a vydává se za prací do Ameriky, trochu vynuceně. Na cestě potkává divné lidi a všelijaké bytosti. Často se dostanete do různých snových imaginací, které musíte nějak vyřešit. Logické vysvětlení však nenajdete.

kafka2

The Franz Kafka Videogame jsem si užil. Mám rád podobný koncept her, kde si mohu totálně ulítnout na něčem šíleném. Hra mě také celkem motivovala v tom, abych konečně dočetl díla Kafky, která jsem ještě nestihl. Kdo ví, třeba i vy přijdete na chuť tomuto spisovateli. Chybu rozhodně neuděláte. The Franz Kafka Videogame můžete stahovat za solidních 89 korun. Za ten zážitek to rozhodně stojí, ač by mohl být o něco delší. Zkušení hráči to prolítnou podle mě tak pod hodinu. Zkuste si proto hru užít. Vychytaná je i herní hudba.

[appbox appstore 1237526610]

.