Zavřít reklamu

Součástí jablečných systémů a produktů je již delší dobu funkce AirPlay. Ta se stala neodmyslitelným doplňkem, který znatelně usnadňuje zrcadlení obsahu z jednoho zařízení na druhé. Lidem ale často uniká, že v roce 2018 se tento systém dočkal poměrně zásadního vylepšení, kdy se o slovo přihlásila jeho nová verze s označením AirPlay 2. Co to vlastně je, k čemu AirPlay slouží a jaké benefity přináší současná verze ve srovnání s tou původní? Přesně na tohle si společně posvítíme.

Jak už jsme zmínili výše, AirPlay je proprietárním systémem pro streamování videa a zvuku z jednoho Apple zařízení (nejčastěji iPhone, iPad a Mac) do druhého zařízení, k čemuž se využívá možností domácí sítě. AirPlay 2 však tyto schopnosti ještě o něco rozšiřuje a nabízí tak jablíčkářům podstatně pohodlnější život a více zábavy. Zároveň se poměrně podstatně rozšířila podpora zařízení, jelikož s AirPlay 2 si dnes rozumí řada televizorů, streamovacích zařízení, AV přijímačů a reproduktorů. V čem se ale tedy liší oproti první verze?

AirPlay 2 aneb nemalé rozšíření možností

Systém AirPlay 2 má řadu nejrůznějších využití. Můžete s jeho pomocí například zrcadlit váš iPhone či Mac například na televizi, případně streamovat videa z kompatibilní aplikace do TV, což zvládá například Netflix. Stejně tak nechybí možnost pro streamování audia do reproduktorů. Když se tedy podíváme na původní AirPlay, můžeme vidět ihned velký rozdíl. Tehdy byl protokol uzpůsoben takzvaně jeden na jednoho, tedy že jste mohli z telefonu streamovat buďto do kompatibilního reproduktoru, přijímače a dalších. Celkově tak měla funkce obrovskou podobnost s přehráváním přes Bluetooth, avšak navíc přinášela větší kvalitu díky širšímu rozsahu Wi-Fi sítě.

Vraťme se ale k současné verzi, respektive AirPlay 2, která už funguje trošku jinak. Uživatelům totiž umožňuje například streamovat hudbu z jednoho zařízení (například iPhone) do hned několika reproduktorů/místností zároveň. Aby toho navíc nebylo málo, tak od verze iOS 14.6 si navíc AirPlay poradí se streamováním hudby v bezztrátovém režimu (Apple Lossless) z iPhonu do HomePodu mini. AirPlay 2 je samozřejmě zpětně kompatibilní a z uživatelského hlediska funguje úplně stejně jako jeho předchůdce. Jednoduše tedy stačí klepnout na příslušnou ikonku, vybrat cílové zařízení a máte hotovo. Starší AirPlay zařízení v tomto případě akorát nebudou zahrnuta do skupin s místnostmi.

Apple AirPlay 2
Ikonky AirPlay

AirPlay 2 s sebou přinesl ještě další užitečné možnosti. Od té doby totiž jablíčkáři mohou ovládat například celé místnosti zároveň (místnosti z chytré domácnosti Apple HomeKit), případně HomePody (mini) spárovat v režimu stereo, kdy jeden slouží jako levý reproduktor a druhý jako pravý. AirPlay 2 navíc umožňuje používat hlasovou asistentku Siri k nejrůznějším příkazům a v momentě tak začít například s přehráváním hudby po celém bytě/domě. Zároveň pak ještě cupertinský gigant přidal možnost pro sdílení ovládání hudební fronty. Tuto možnost oceníte především při domácích sešlostech, kdy se prakticky každý může stát DJem – avšak za podmínky, že každý má předplatné Apple Music.

Jaká zařízení podporují AirPlay 2

Již při odhalení systému AirPlay 2 Apple zmínil, že bude dostupný napříč celým jablečným ekosystémem. A když se na to s odstupem času podíváme, nemůžeme jinak, než mu dát za pravdu. Samozřejmě primární zařízení, která si s AirPlay 2 rozumí, jsou HomePody (mini) a Apple TV. U těch to ale samozřejmě ani zdaleka nekončí. Podporu pro tuto novější funkci totiž naleznete i v iPhonech, iPadech a Macích. Zároveň aktuální verze operačního systému iOS 15 přináší podporu pro zmiňované párování HomePodů do režimu sterea a ovládání celých HomeKit místností. Zároveň každé zařízení s iOS 12 a novějším je kompatibilní s AirPlay 2 celkově. Mezi ty se řadí iPhone 5S a novější, iPad (2017), jakýkoliv iPad Air i Pro, iPad Mini 2 a novější a Apple iPod Touch 2015 (6. generace) a novější.

.