Zavřít reklamu

Hlavní dominantou nových MacBooků Pro je bezesporu jejich raketový výkon. O ten se starají čipy M1 Pro a M1 Max, které jsou prvními profesionálními počiny z rodiny Apple Silicon, jež se posouvají vpřed v oblasti CPU i GPU. To samozřejmě není jediná změna u těchto nových laptopů. Nadále se totiž pyšní Mini LED displejem s technologií ProMotion a až 120Hz obnovovací frekvencí, návratem některých portů, možností rychlého nabíjení a podobně. Vraťme se ale k samotnému výkonu. Jak si nové čipy vedou v benchmarkových testech ve srovnání s konkurencí v podobě procesorů Intel a grafických karet AMD Radeon?

Výsledky benchmarkových testů

Brzké odpovědi na tyto dotazy přináší služba Geekbench, která na zařízeních dokáže benchmarkové testy vykonat a následně slouží i pro sdílení jejich výsledků. V současné chvíli lze v databázi aplikace najít výsledky MacBooků Pro s čipem M1 Max s 10jádrovým CPU. V tomto testu procesoru dokázal M1 Max v testu na jedno jádro získat 1779 bodů a v testu na více jader pak 12668 bodů. S ohledem na tyto hodnoty tak nový nejvýkonnější čip Apple Silicon znatelně překonává všechny doposud použité procesory v Macích, s výjimkou Macu Pro a vybraných iMaců, které jsou osazeny high-end CPU Intel Xeon s 16 až 24 jádry. Z hlediska výkonu na více jader je pak M1 Max srovnatelný s Macem Pro 2019 s 12jádrovým procesorem Intel Xeon W-3235. Nutno si ale uvědomit, že Mac Pro v této konfiguraci vyjde na přinejmenším necelých 195 tisíc korun a jedná se rozměrově o podstatně větší zařízení.

Čip M1 Max, doposud nejvýkonnější z rodiny Apple Silicon:

Pojďme si ještě uvést některé příklady pro lepší srovnání. Například předchozí generace 16″ MacBooku Pro s procesorem Intel Core i9-9880H v testu získala 1140 bodů na jedno jádro a 6786 bodů na více jader. Zároveň je vhodné uvést i hodnoty vůbec první čipu Apple Silicon, M1, konkrétně pak v případě loňského 13″ MacBooku Pro. Ten si přišel na 1741 bodů, respektive 7718 bodů, čímž dokonce i sám o sobě dokázal porazit zmiňovaný 16″ model s procesorem Intel Core i9.

mpv-shot0305

Stejně důležitým je pak samozřejmě i grafický výkon. O tom ostatně taktéž již nyní můžeme najít nějaké bližší informace v rámci Geekbench 5, v jehož databázi se nacházejí výsledky testů Metal. Podle webu byl test spuštěn na zařízení s nejlepším možným čipem M1 Max s 64 GB jednotné paměti, kdy získal 68870 bodů. Ve srovnání s grafickou kartou AMD Radeon Pro 5300M, která se nacházela v základním 16″ MacBooku Pro předchozí generace s procesorem Intel, nový čip nabízí po stránce grafického výkonu o 181 % větší výkon. GPU AMD 5300M totiž v testu Metal získala pouze 24461 bodů. Při srovnání s nejlepší možnou grafickou kartou, kterou je AMD Radeon Pro 5600M, pak M1 Max nabízí o 62 % větší výkon. Díky tomu se tak novinka dá srovnávat například s dnes již nedostupným iMacem Pro s kartou AMD Radeon Pro Vega 56.

Jaká je realita?

Otázkou ještě zůstává, jak tomu bude v realitě. Již s příchodem prvního čipu Apple Silicon, konkrétně tedy M1, nám všem ale Apple ukázal, že nemá smysl jej v tomto směru podceňovat. Lze tedy lehce počítat s tím, že čipy M1 Pro a M1 Max skutečně dostojí svému jménu a nabídnout prvotřídní výkon v kombinaci s nízkou energetickou náročností. Na bližší informace si i přesto budeme muset ještě počkat, dokud laptopy nedorazí do rukou prvních šťastlivců.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    U těch intel procesorů je asi obvykle problém, že v tomto „benchmarkovém“ módu, kdy jedou na plný výkon, vydrží jen omezenou dobu, protože pak se přehřejí a musí snížit frekvenci. A větráky vám dělají kravál jak v lodní strojovně.
    Benchmark není totéž co reálné dlouhodobé použití.

    Já jsem si na M1 chipu zahrál Metro Exodus. Náročná hra jak blázen a šlo to ve FullHD na vyšší detajly. To je prostě naprosto neuvěřitelný. Škoda, že těch nativních her pro macOS není víc a Apple jich ještě víc jak dvě třetin poslal pryč, když přešel pouze na 64bitovou architekturu, ale chápu, že to museli udělat, když už bylo jasné, že bude něco jako Apple Silicon.

celý text

Čtěte více.