Zavřít reklamu

V minulém roce Apple nastartoval poměrně významnou revoluci v případě svých počítačů, za kterou je zodpovědný projekt Apple Silicon. Macy se zkrátka přestávají spoléhat na (mnohdy nedostačující) procesory od Intelu, přičemž namísto nich se vsází na vlastní jablečné čipy s podstatně větším výkonem a nižší energetickou náročností. Když Apple v červnu 2020 Apple Silicon představoval, zmínil, že celý proces zabere 2 roky. Zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě.

macos 12 monterey m1 vs intel

Aktuálně totiž máme k dispozici například 24″ iMac (2021), MacBook Air (2020), 13″ MacBook Pro (2020), Mac mini (2020) s čipy M1 a 14″ a 16″ MacBook Pro (2021) s čipy M1 Pro a M1 Max. Pro ujasnění je ještě vhodné zmínit, že čip M1 je takzvaným vstupním kouskem, který se nasazuje do základních počítačů, zatímco M1 Pro a M1 Max jsou první skutečně profesionální čipy ze série Apple Silicon, jež jsou v současnosti k dispozici jen pro aktuální MacBook Pro. V nabídce Applu už tak moc zařízení s procesory od Intelu nezbývá. Jmenovitě se jedná o high-end Mac mini, 27″ iMac a vrcholný Mac Pro. Nabízí se proto poměrně jednoduchá otázka – vyplatí se vůbec nyní, ke konci roku 2021, pořídit Mac s Intelem?

Odpověď je jednoznačná, ale…

Apple už několikrát prokázal, čeho všeho jsou jeho čipy Apple Silicon vlastně schopné. Ihned po představení prvního tria Maců s M1 (MB Air, 13″ MB Pro a Mac mini) dokázal všechny doslova ohromit neuvěřitelným výkonem, který nikdo od těchto kousků ani neočekával. O to zajímavější to je, když vezmeme v potaz, že například MacBook Air nenabízí ani ventilátor a chladí se tak pasivně – i přesto si však dokáže s přehledem poradit s vývojem, úpravou videí, hraním některých her a podobně. Celá situace s Apple Silicon se pak mnohonásobně zvedla s nedávným uvedením nových 14″ a 16″ MacBooků Pro, které svým výkonem naprosto předčily veškerá očekávání. Například 16″ MacBook Pro s M1 Max například za určitých podmínek poráží i Mac Pro.

Na první pohled se tak zdá, že koupě Macu s procesorem Intel nebude tou úplně nejlepší volbou. V drtivé většině případů je to také pravda. Nyní je totiž všem jasné, že budoucnost jablečných počítačů s jistotou spočívá v Apple Silicon, kvůli čemuž Macy s Intelem nemusí být za nějakou dobu podporovány, případně nemusí s ostatními modely tak úplně držet krok. Doposud byla volba navíc poměrně obtížná. Pokud jste potřebovali nový Mac, s tím, že pro svou práci potřebujete výkonnější stroj, tak jste moc šťastnou volbu neměli. To se každopádně změnilo nyní s příchodem čipů M1 Pro a M1 Max, které konečně vyplňují pomyslnou díru v podobě profesionálních Maců s Apple Silicon. Stále se ale jedná pouze o MacBook Pro a není úplně jasné, kdy by se podobné změny mohl dočkat například Mac Pro či 27″ iMac.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Horší výběr pak ale mají ti uživatelé, kteří při práci potřebují pracovat s Bootcampem a mít tak přístup k operačnímu systému Windows, nebo si jej případně virtualizovat. Zde narážíme na obrovský nedostatek čipů Apple Silicon obecně. Jelikož si tyto kousky zakládají na úplně odlišné architektuře (ARM), tak si bohužel nedokážou poradit se spuštěním tohoto operačního systému. Pokud jste tedy na něčem podobném závislí, budete se buďto muset spokojit se současnou nabídkou, anebo přejít ke konkurenci. Obecně se však koupě Macu s procesorem Intel už moc nedoporučuje, čemuž napovídá i fakt, že tato zařízení extrémně rychle ztrácí na ceně.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Virtualizace je možná i na M1 (PRO, MAX). Ale jen tzv. Insider Program od Microsoftu. Není to tedy finální verze Windows a v současné době se jedná už jen o Windows 11. I Microsoft má jakýsi překladač ve stylu Rosetta od Applu, ale ani zdaleka tak dobrý. Zatím co s 32bitovými aplikacemi si poradí celkem s přehledem, tak ty 64bitové, to už je trochu jiná pohádka a záleží to aplikaci od aplikace. Navíc Parallels Desktop dodneška nepodporují DirectX 12, takže pokud ho potřebujete, není to pro vás.

    Stejným způsobem se dá virtualizovat i Linux, který narozdíl od Windows svoje verze různých distribucí pro ARM má, takže tam je to prakticky bez problémů. Ale zase, má to vyzkoušené jen velmi povrchně, takže pokud by to někdo potřeboval k nějaké seriozní práci, určitě si to musí prověřit sám.

celý text

Čtěte více.