Zavřít reklamu

V pondělí 16. května vydal Apple iOS 15.5. Tato aktualizace nám ale nepřinesla nic moc navíc, než jen opravy chyb a vylepšení služby Apple Podcast spolu s opravou chyby týkající se automatizace domácnosti. Není to trochu málo? 

Na iPhonu 13 Pro Max má tato aktualizace vysokých 675 MB, a to jen pro vylepšení aplikace, kterou stejně nemusíte vůbec používat, a pokud jste nepřišli na chuť automatizaci domácnosti je pro vás vlastně „zbytečná“ a jeji instalování zabere jen čas. Musí se stáhnout a nainstalovat, kdy bude během instalace zařízení nedostupné, tedy i nepoužitelné.

Osobně automatické aktualizace nevyužívám, protože jim jednak nevěřím v tom ohledu, že vše proběhne, jak má, a také proto, že přes noc telefon nenabíjím. Nabíjím jej průběžně, a to přes den v kanceláři, kdy opravdu nechci půl hodiny instalovat zcela nepotřebné novinky. Apple zde opět naráží na to, že nemá své aplikace oddělené od systému a musí se aktualizovat spolu s ním.

Abych byl ale spravedlivý, tak jak uvádí Wikipedie s ohledem na opravy chyb a ostatně i sám Apple u aktualizace pro jiné trhy, tak ta přináší ještě několik oprav a jednu novinku, kterou si my neužijeme. I tak je toho ale málo na to, aby ona aktualizace byla tak datově náročná a ten vynaložený čas do ní nějak obhájila. 

  • Wallet nyní umožňuje zákazníkům Apple Cash posílat a žádat o peníze pomocí jejich Apple Cash karty. 
  • Opravuje chybu, která umožňovala programu s libovolným čtením/zápisem obejít alokaci ukazatele. 
  • Opravuje únik dat ze sandboxu. 
  • Opravuje chybu, která umožňovala škodlivým webům sledovat uživatele v Safari Private Browsing. 
  • Opravuje chybu, která umožňovala škodlivým aplikacím obejít ověření podpisu. 
  • Opravuje chybu částečného zamykání obrazovky, která útočníkům umožňovala přístup k aplikaci Fotky.

iOS 15 

Apple vydal iOS 15 20. září 2021. Přibylo vylepšení ve FaceTimu, Zpráv s memoji, přišel režim Soustředění, byla vylepšena Oznámení, aplikace Mapy, Safari, Wallet. Přišel také Živý text, přepracovalo se Počasí a nechyběly ani další vylepšení napříč systémem. Mnoho toho ale také nepřišlo, a to především s ohledem na SharePlay.

První malá aktualizace iOS 15.0.1 byla uveřejněna už 1. října a opravovala především chyby včetně problému zabraňujícího některým uživatelům odemykat iPhony modelové řady 13 pomocí Apple Watch. Jednalo se tedy o to, co by se od setinové aktualizace čekalo. 10 dní to pak trvalo, než přišlo iOS 15.0.2 obsahující další řadu oprav chyb a důležité aktualizace zabezpečení.

iOS 15.1 

První velká aktualizace přišla 25. října. Zde už jsme se dočkali SharePlay nebo nahrávání ProRes na iPhonech 13. Wallet se naučilo přijímat očkovací COVID-19 certifikáty. 17. listopadu bylo vydáno iOS 15.1.1 jen s opravou problému s přerušováním hovorů.

iOS 15.2 a iOS 15.3

13. prosince jsme se dočkali funkce Zpráva o soukromí v aplikacích, programu digitální pozůstalosti a dalších funkcí a samozřejmě oprav chyb. Řešilo se makro na iPhone 13 Pro, a mírně se změnila aplikace Apple TV. iOS 15.2.1 přišlo 12. ledna 2022 a opravovalo jen chyby, což platí i o desetinovém iOS 15.3. Proč tedy Apple nevydal jen iOS 15.2.2 je otázkou. Ve stejném smyslu totiž přišlo i 10. února iOS 15.3.1, a to opět bez nových funkcí, jen s nutnými opravami.

iOS 15.4 a iOS 15.5 

Následující desetinová aktualizace už byla přece jen větší. Vyšla 14. března a přinesla podporu Face ID v rouškách, nové emotikony, rozšíření SharePlay nebo očkovací průkazy do Zdraví. Nechyběly vylepšení a opravy. iOS 15.4.1, které Apple vydal 31. března, bylo opět jen v duchu oprav. A to se týče i aktuálního iOS 15.5, což jsme zmínili v úvodu článku.

Vůbec není třeba, aby Apple s každou novou aktualizací přidával nové funkce. Zatím stejně víceméně jen doháněl resty, které měly přijít už se základním iOS 15. Nebylo by ale jistě špatné, kdyby začal razit trochu jinou strategii. Kdybychom si my v EU nemuseli instalovat aktualizace, které se týkají jen zaoceánských trhů. Např. Samsung má lokální verze Androidu a jeho nadstavby One UI, takže nabízí jinou verzi OS pro Evropu, jinou pro Asii, Ameriku atd. podle podporovaných funkcí. Nemuseli bychom svá zařízení aktualizovat tak často, otravně a možná i zbytečně.

.