Zavřít reklamu

V pondělí 16. května vydal Apple iOS 15.5. Tato aktualizace nám ale nepřinesla nic moc navíc, než jen opravy chyb a vylepšení služby Apple Podcast spolu s opravou chyby týkající se automatizace domácnosti. Není to trochu málo? 

Na iPhonu 13 Pro Max má tato aktualizace vysokých 675 MB, a to jen pro vylepšení aplikace, kterou stejně nemusíte vůbec používat, a pokud jste nepřišli na chuť automatizaci domácnosti je pro vás vlastně „zbytečná“ a jeji instalování zabere jen čas. Musí se stáhnout a nainstalovat, kdy bude během instalace zařízení nedostupné, tedy i nepoužitelné.

Osobně automatické aktualizace nevyužívám, protože jim jednak nevěřím v tom ohledu, že vše proběhne, jak má, a také proto, že přes noc telefon nenabíjím. Nabíjím jej průběžně, a to přes den v kanceláři, kdy opravdu nechci půl hodiny instalovat zcela nepotřebné novinky. Apple zde opět naráží na to, že nemá své aplikace oddělené od systému a musí se aktualizovat spolu s ním.

Abych byl ale spravedlivý, tak jak uvádí Wikipedie s ohledem na opravy chyb a ostatně i sám Apple u aktualizace pro jiné trhy, tak ta přináší ještě několik oprav a jednu novinku, kterou si my neužijeme. I tak je toho ale málo na to, aby ona aktualizace byla tak datově náročná a ten vynaložený čas do ní nějak obhájila. 

 • Wallet nyní umožňuje zákazníkům Apple Cash posílat a žádat o peníze pomocí jejich Apple Cash karty. 
 • Opravuje chybu, která umožňovala programu s libovolným čtením/zápisem obejít alokaci ukazatele. 
 • Opravuje únik dat ze sandboxu. 
 • Opravuje chybu, která umožňovala škodlivým webům sledovat uživatele v Safari Private Browsing. 
 • Opravuje chybu, která umožňovala škodlivým aplikacím obejít ověření podpisu. 
 • Opravuje chybu částečného zamykání obrazovky, která útočníkům umožňovala přístup k aplikaci Fotky.

Diskuze k článku

  Jak se vlastně ukládají aktualizace v telefonu? Nahradí nová aktualizace systému tu předchozí, nebo každá nová aktualizace zabere další kus paměti? Kvůli opravě nějaké drobnosti to ukousne 1GB ?

  Stáhneš instalační balík, ten se rozbalí, při instalaci se přepíšou stará data novými a pak se smaže to, co z toho rozbaleného balíku zbylo. Ale nepotřebuješ to vědět, ptotože to nepoznáš a nikde to neuvidíš.

  Dík za odpověď. Na starém iPadu mě pořád narůstala v paměti „Systémová data“, tak jsem podezříval aktualizace.

  Nemám problém, protože nabíjím přes noc a mám samozřejmě zapnuté automatické aktualizace, které neprobíhají hned po vydání ale až po nějaké době, kdy je případný průšvih odhalený a funguje mi to skvěle, nevidím důvod, proč na funkčním systému něco měnit. Akorát kdyby to šlo stahovat i na LTE, mám neomezená data, 5G tu není a prostě musím na wifi i když je to wifi vytvořená z druhého iPhonu, který jede na stéjné LTE.

  Mimochodem přijde mi, že na tomto webu v poslední době jen hledají blechy na Applu a všechno je špatně. Možná byste měli přejít na Android když je Apple tak moc špatný.

  A k tomu ještě mažou příspěvky v diskuzi pod články, pokud má odlišný názor nebo je kritizuje. Tady už ten první taky odstranili. Přitom tam nebylo nic sprostýho nebo urážlivýho. Prostě i tak to něčí ego neuneslo.

celý text

Čtěte více