Zavřít reklamu

iMessage neodmyslitelně patří do ekosystému Applu už od roku 2011. Jejich problém je ale ten, že fungují výhradně (a korektně) jen na platformách Applu. Google to chce změnit, a to poměrně útočnou politikou, ve které všechny vyzývá, aby dali Applu o své nespokojenosti vědět. 

Pokud žijete v Apple bublině, respektive mají všichni kolem vás iPhony, možná to nepocítíte. Jenže pokud chcete komunikovat s někým, kdo používá Android, budete na tom biti – vy i druhá strana. Tim Cook na toto téma nedávno reagoval, ať koupíte iPhone i své mámě. Také za to sklidil patřičnou kritiku, i když jsou jeho názory vzhledem k politice Applu jasné (udržet si své ovečky v ohrádce a přidávat k nim pořád další a další).

RCS pro všechny 

Když půjdete na produktovou stránku Androidu (kde se mimochodem dozvíte, jak přejít z iOS právě na Android), je zde úplně nahoře výzva Googlu směřovaná směrem k Applu, a která se právě jeho iMessage týká. Po jejím rozkliknutí se pak dostanete na vlastní stránky bojující proti zeleným bublinám. Nemyslete si ale špatně to, že Google chce, aby byly iMessage dostupné i na Android, zjednodušeně řečeno mu jde jen o to, aby Apple přijal standard RCS a usnadnil a zpříjemnil tak komunikaci mezi zařízeními s Androidem a iOS, tedy typicky iPhony samozřejmě.

Rich Communication Services (RCS) je sada vylepšených telekomunikačních služeb a zároveň globální iniciativa pro nasazení těchto služeb, aby je bylo možné používat i při komunikaci účastníků různých operátorů a při roamingu. Je to taková multiplatformní komunikace, která vypadá všude stejně, a ne že když někdo označí vaši zprávu palcem, přijde vám text v podobě „...se líbí uživateli Adam Kos“, ale u bubliny zprávy uvidíte patřičný symbol palce nahoru. Díky tomu, že Google toto ve svých zprávách už podporuje, tak pokud tak někdo z iOS odpoví na zprávu z Androidu, uvidí ji právě majitel zařízení se systémem Googlu korektně. Obráceně tomu tak ale není.

Je čas, aby Apple „opravil“ textové zprávy 

Ono to ale není jen o této interakci a popřípadě barvě bublin. I když už zde jsou informace, jak jsou uživatelé „zelených“ bublin šikanováni. Jsou to i rozmazaná videa, nefunkční skupinové chaty, chybějící potvrzení o přečtení, chybějící indikátory psaní atd. Google tedy přímo uvádí: „Tyto problémy existují proto, protože Apple odmítá přijmout moderní standardy textových zpráv, když si lidé posílají textové zprávy mezi iPhony a telefony s Androidem.“

Rozdíl mezi iMessage a SMS

Google na své speciální stránce tedy uvádí všechna proti iMessage a všechna pro, která by následovala, kdyby Apple RCS přijal. Nechce po něm žádnou větší angažovanost, jen jednoduše zlepšit multiplatformní komunikaci, což je poměrně sympatické. Na stránce uvádí i ohlasy veřejnosti a technologických magazínů (CNET, Macworld, WSJ), které se problematice věnují. To nejdůležitější ale je, že nabádá i běžnou veřejnost k tomu, abychom dali Applu najevo naši nespokojenost. 

Pokud totiž kdekoli na stránce kliknete na banner #GetTheMessage, Google vás přesune do Twitteru s už předem komponovaným tweetem směřovaným právě Applu s vyjádřením vaší nespokojenosti. Jako poslední jsou zde samozřejmě zmíneny alternativy, čili komunikace skrze Signal a WhatsApp, to ale problém jen obchází a nijak ho neřeší. Takže chcete zlepšit uživatelskou zkušenost z multiplatformních zpráv? Dejte o tom Applu vědět zde.

.