Zavřít reklamu

Od roku 2018 přešel iPad Pro na univerzální port USB-C. To nejen pro nabíjení ale i pro připojení dalších periférií a příslušenství. Od té doby jej následovaly i iPad Air (4. generace) a aktuálně také iPad mini (6. generace). Tento port tak přidává zařízením mnohé možnosti. Připojíte k nim monitor, ale klidně také ethernet a mnoho dalšího. 

I když ve všech zařízeních vypadá jejich konektor stejně, je třeba si uvědomit, že jen s iPady Pro získáte nejvíce jejich možností. Tedy konkrétně u jejich nejnovějším vydáním. Konkrétně se jedná o 12,9“ iPad Pro 5. generace a 11“ iPad Pro 3. generace. V ostatních modelech Pro, u iPadu Air a iPadu mini se totiž jedná jen o prosté USB-C.

iPady Pro jsou špička 

12,9“ iPad Pro 5. generace a 11“ iPad Pro 3. generace obsahují konektor Thunderbolt/USB 4. Samozřejmě funguje se všemi existujícími konektory USB-C, ale dále zpřístupňuje iPadu obrovský ekosystém těch nejvýkonnějších doplňků. Jedná se tak o rychlá úložiště, monitory a samozřejmě i doky. Jeho přednost je ale právě v monitoru, kdy k němu připojíte klidně i Pro Display XDR a využijete na něm plné rozlišení 6K. Apple uvádí, že propustnost jeho drátového připojení přes Thunderbolt 3 je až 40 Gb/s, a tu samou hodnotu uvádí i u USB 4. USB 3.1 Gen 2 pak poskytne až 10 Gb/s.

hub

V případě nejnovějšího iPadu mini společnost deklaruje, že jeho USB-C podporuje vyjma nabíjení i DisplayPort a USB 3.1 Gen 1 (až 5 Gb/s). I USB-C v ostatních iPadech vám však poskytne možnost připojení fotoaparátů, nebo externích displejů. S tím správným dokem můžete také připojit paměťové karty, flash disky, ale klidně i ethernet port.

Jeden hub vládne všem 

V dnešní době už je na trhu poměrně velké množství různých hubů, které vám funkčnost iPadu dokážou posunout na úplně jinou úroveň. Už je to přece jen tři roky od představení prvního iPadu s USB-C, takže výrobci stihli patřičně reagovat. Je každopádně vhodné koukat na kompatibilitu příslušenství, protože se vám může snadno stát, že je daný hub určen pro MacBooky a s iPadem vám nebude úplně korektně fungovat.

Při výběru je vhodné brát ohled i na to, jak daný hub k iPadu připojujete. Některé jsou určeny na pevní připojení přímo do konektoru, jiné pak mají prodloužený kabel. Své pro a proti má každé řešení, kdy u prvního řečeného se jedná zejména o případnou nekompatibilitu s nějakými kryty. Druhý zase zabere více místa na stole a snáze se odpojí, když o něho omylem zavadíte. Dejte si pozor i na to, jestli daný hub propouští nabíjení. 

Příklad, o jaké porty můžete svůj iPad vhodným hubem rozšířit: 

  • HDMI 
  • Ethernet 
  • Gigabit Ethernet 
  • USB 2.0 
  • USB 3.0 
  • USB-C 
  • čtečka karet SD 
  • audio jack 
.