Zavřít reklamu

Od 1. února letošního roku se měli zaměstnanci Applu vrátit do kampusu společnosti. Nicméně ještě v prosinci ta oznámila, že se tak ani tentokrát nestane. Pandemie nemoci COVID-19 pořád hýbe světem, a i už tento třetí rok, do kterého zasáhne, jí bude značně poznamenán. 

Je to již počtvrté, co Apple musel upravit svůj plán k návratu zaměstnanců zpět do svých kanceláří. Tentokrát je na vině šíření mutace Omicron. Z 1. února 2022 se tak stalo blíže neurčené datum, které společnost nijak nespecifikuje. Jakmile se situace zlepší, dá prý svým zaměstnancům vědět s alespoň měsíčním předstihem. Spolu s oznámením o tomto odkladu návratu do práce, Bloomberg uvádí, že Apple dává svým zaměstnancům bonusy ve výši až 1 000 dolarů, které mohou utratit za vybavení pro svou domácí kancelář.

Se začátkem loňského roku Apple doufal v lepší průběh pandemie. Plánoval, že se zaměstnanci vrátí už v červnu, tedy alespoň na tři dny v týdnu. Tento termín poté posunul na září, říjen, leden a nakonec únor 2022. Značná část zaměstnanců Applu je ale zklamaná z toho, že Apple nepřechází na „modernější“ politiku práce z domova dlouhodobě. Generální ředitel Applu Tim Cook však řekl, že chce tento hybridní model vyzkoušet, a až poté jej popřípadě přehodnotí.

Situace v jiných společnostech 

Už v květnu roku 2020 rozeslal šéf Twitteru Jack Dorsey svým zaměstnancům e-mail, ve kterém jim vzkázal, že pokud chtějí, mohou už navždy pracovat výhradně ze svých domovů. A když chtít nebudou a budou-li otevřené kanceláře společnosti, kdykoli mohou zase přijít. Např. Facebook a Amazon měl pro své zaměstnance plný home office plánovaný jen do ledna 2022. U Microsoftu se z domova až do odvolání pracuje už od září, tedy podobně jako je tomu nyní i u Applu.

Google

Když se ale podíváte na jeho podporu zaměstnanců v podobě příspěvku na techniku, u Googlu je tomu zcela opačně. Už v květnu loňského roku CEO společnosti Sundar Pichai prohlásil, že si přeje, aby se do kanceláří vrátilo co nejvíce zaměstnanců, až budou otevřené. V srpnu ale přišla zpráva ohledně toho, že Google zaměstnancům, kteří se rozhodnou trvale setrvat na home office na území Spojených států, sníží jim mzdu o 10 až 15 %. A to není příliš ideální motivace k návratu do práce. 

.