Zavřít reklamu

Když Apple otevřel platformu Najít a představil AirTag, začaly se dít poměrně zajímavé věci. Ty jsme tedy předně konečně nacházeli tam, kde jsme je opravdu ztratili/zapomněli, ale mnozí jich začali využívat i jinak, než Apple původně zamýšlel. S iOS 17.5 bude tak chtít více bojovat proti nechtěnému sledování. 

Všechno dobré je pro něco špatné. AirTagy nám dnes a denně pomáhají najít ztracené klíče, peněženky či zavazadla, jenže podvratným živlům pomáhají ke sledování nás nebo našeho majetku. Zásadním krokem k tomu, jak s tím bojovat, bylo uzavření partnerství Applu s Googlem, ke kterému došlo už loni. Apple tehdy oznámil, že společnosti budou vzájemně spolupracovat na průmyslové specifikaci pro řešení nežádoucího sledování. 

Ta by měla uživatele upozornit na možné jím nechtěné sledování nejen pomocí AirTagu ale i jiných Bluetooth trackerů. Upozornění by přitom mělo vypadat a fungovat na obou platformách stejně. Apple už pro Android nabízí aplikaci Detektor sledování pro vyhledání blízkých AirTagů, jenže aplikace tak nedělá na pozadí a musíte ji tím pádem pravidelně spouštět a pravidelně tak své okolí skenovat. O nový standard nicméně projevily zájem i společnosti, jako jsou Samsung, Tile, Chipolo, Eufy a Pebblebee. 

Funkci prozradil kód aplikace Najít 

Apple ale tento týden vydal betu iOS 17.5 pro registrované vývojáře a server 9to5Mac našel v jejím kódu důkazy o nových funkcí s nechtěným sledováním bojujících. Řetězce kódu přidané do aplikace Najít odhalují, že iOS identifikuje sledovací příslušenství a pomůže je uživatelům deaktivovat. Konkrétně se zde říká: „Tato položka není certifikována v síti Apple Find My. Tuto položku můžete zakázat a zabránit jí ve sdílení její polohy s vlastníkem. Chcete-li toto provést, postupujte podle pokynů uvedených na webových stránkách výrobce tohoto předmětu.“ 

Funkce však ještě není v prvním stádiu bety povolena pro testování, ale její přítomnost je jasným vzkazem, že už s vydáním ostré verze iOS 17.5 být přítomna skutečně může. Načasování navíc nemusí být náhodné. iOS 17.5 má vyjít během května a právě na 14. května má Google naplánovanou svou událost Google I/O, kde by mohl tuto funkcionalitu více rozebírat. Apple bude se svým WWDC24 následovat hned 10. června. 

.