Zavřít reklamu

Během dnešního dne Apple prostřednictvím tiskové zprávy oznámil úžasnou funkci s názvem Tap to Pay. S její pomocí tak jablíčkáři mohou proměnit svůj iPhone (XS a novější) v bezkontaktní terminál a přijímat nejen Apple Pay platby, ale stejně tak i bezkontaktní platební karty. Funkce má být dostupná pro podnikatele a vývojáře. Jak však všichni známe Apple, tak už teď moc dobře víme, že je v tom poměrně zásadní háček. Tap to Pay bude z počátku k dispozici pouze ve Spojených státech, přičemž otázkou zůstává, kdy se funkce rozšíří i do dalších zemí. Jak ale známe jablečnou společnost, rozhodně moc pospíchat nebude.

Z historie víme, že se této vychytávky v našich končinách určitě jen tak nedočkáme. Bohužel se tato situace neodehrává poprvé a našli bychom hned několik příkladů, kdy jsme na některé vychytávky museli dlouze čekat, případně na ně čekáme dodnes. Což je od nejhodnotnější firmy světa celkem smutné. Apple sice figuruje jako technologický gigant, řadí se mezi nejobdivovanější společnosti, a zároveň má po celém světě obrovské množství fanoušků a zákazníků. Není proto na škodu, že se u nových funkcí stále a stále omezuje pouze na USA a případné další šťastlivce?

Kdy bude Tap to Pay v Česku

Samozřejmě je proto na místě se ptát, kdy funkce dorazí i do naší České republiky. Jak už bylo zmíněno výše, odstartuje pouze na území Spojených států amerických, přičemž by se následně měla rozšiřovat i do dalších zemí. To ostatně cupertinský gigant tvrdí u jakékoliv funkce, která u nás není dostupná. Když se navíc podíváme na dřívější funkce, jež u nás zpočátku nebyly dostupné, moc naděje tím určitě nezískáme. Pojďme si proto stručně poukázat na některé z nich.

Začněme například u platební metody Apple Pay, která je jednou z nejoblíbenějších platebních metod v jablíčkářském světě. Díky tomu se totiž nemusíme obtěžovat s hledáním platební karty a jednoduše nám k platebnímu terminálu stačí přiložit iPhone či Apple Watch. Apple Pay oficiálně existuje již od roku 2014. Tehdy sice byla k dispozici jen v USA, avšak hned poté se k nim přidalo Spojené království, Kanada a Austrálie. Jak tomu ale bylo v našem případě? My jsme si museli ještě nějaký ten pátek počkat – konkrétně do roku 2019. S touto vychytávkou také souvisí Apple Pay Cash neboli služba, s jejíž pomocí si jablíčkáři mohou posílat peníze (svým kontaktům). Ta poprvé spatřila světlo světa v roce 2017 a doteď na ni čekáme, zatímco v USA jde o běžnou věc. Nadále jsme si museli počkat i na jednu z největších funkcí Apple Watch Series 4. Hodinky vyšly již v roce 2018, zatímco funkce EKG byla v Česku dostupná až za necelý rok.

Apple Tap to Pay
Funkce Tap to Pay

Podle toho je tedy více než jasné, že na Tap to Pay si zkrátka ještě nějaký ten čas bohužel počkáme. Ve finále je to ale spíše smutné, že takovéto systémy, které by jednoznačně potěšily i tuzemské podnikatele, zde nejsou bohužel k dispozici, ačkoliv jinde si jej mohou naplno užít. To je ostatně jeden z největších problémů Apple obecně, který je společný pro jablíčkáře z podobných zemí, kde se na nové funkce musí dlouze čekat. Cupertinský gigant totiž jistým způsobem zvýhodňuje svůj domácí trh a na zbytek světa lehce kašle. Z tohoto důvodu nám nezbývá nic jiného, než pevně doufat, že se situace někdy zlepší.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Myslim, ze nie je o rychlosti Apple.. ale schvalovacich legislativnych procesoch jednotlivych krajin spojene s bezpecnostou, na ktore si Apple potrpi.

  Mně třeba nejde do hlavy, proč je Siri dostupná na všech zařízeních, které se v Česku prodávají, kromě Apple TV. Jinak s článkem souhlasím. Je to něco, co mě na Apple štve nejvíc.

  Taky by konečně mohli doplnit českou predikci do klávesnice, to mi přijde úplně mimo. Teď používám SwiftKey, ale ocenil bych, kdybych mohl používat tu od Applu.

  A není to náhodou tím, tě tuto funkci nemůže jen tak spustit aniž to v dané zemi dostane povoleno 🤷‍♂️. Třeba naopak USA je průkopník, na jejímž základě to teprve ostatní země povolí…
  Přesto US ten je klíčový s tím nic nelze udělat…

  Je to veľmi jednoduché.. ako užívatelia Apple zariadení plačeme, ak by sme boli vo vedení, tak fungujeme podľa pravidla 20/80 kde 20% trhu ti tvorí 80% zisku. Presne preto je Apple najhodnotnejšia firma na svete, lebo to využíva takmer všade.. a 20% trhu je USA, to si môžeme povedať rovno, povedal by som že je to aj viac ako 20%..

  Co mne přijde už trapné je ze Siri není v češtině. Proč mám sakra ovládat žárovky v AJ. To si pořidím jiného asistenta od seznamu a na homekit se muzu z vysoka……

celý text

Čtěte více.