Zavřít reklamu

Když nám Apple ukazoval novinky macOS Sonoma, čelist nám z toho úplně nepoklesla. Neměla příliš proč, protože těch novinek není zas tolik, i když jsou vesměs zajímavé a přínosné. Pak je zde jedna sice zbytečná, ale nesmírně líbivá – nové animované tapety, tedy jisté spořiče obrazovky. Ty nyní dostaly ještě větší paletu motivů. 

V betě macOS Sonoma jste mohli najít 22 těchto animovaných tapet, kdy jich ale ta aktuální přidává dalších 120. Většina z nich navíc může mnohým připadat povědomá. Jedná se totiž o stejné záběry, které jsou použité pro spořiče v Apple TV. Vypadá to, jako kdyby Apple objevil Ameriku, kdy na ně pravděpodobně dostal pozitivní zpětnou vazbu, a proto se tuto paletu pokusil ještě patřičně rozšířit. Z osobního pohledu je to jistě fajn, protože třeba Ventura nepřidala pozadí žádné, a to ani to dynamické, které se mění s denní dobou – tedy samozřejmě až na ten divoký a agresivní abstraktní motiv. 

Nové animované tapety v macOS Sonoma jsou rozděleny do čtyř kategorií – krajinu, panorámu města, svět pod vodou a Zemi. Jakmile si jednu z těchto tapet nastavíte, je na ploše statická a na uzamčené obrazovce se naopak animuje jako spořič. Je to jednoduché ale nesmírně efektní. Apple navíc v budoucnu může představit nové tapety, aniž by musel vydat novou verzi macOS, protože jsou součástí běžného katalogu. 

Toto chceme i v iPhonech 

iOS v iPhonech se naučilo více pracovat se zamčenou plochou s verzí 16. Můžeme si zde měnit tapety dle libosti, aplikovat jim různé efekty, stejně tak měnit styl a barvy hodin, přidávat widgety atd. Co ale nemůžeme, je nastavit na zamčenou obrazovku videa. Dříve jme na zamčené obrazovce mohli rozpohybovat alespoň živé fotky, nyní máme smůlu.

Třeba takový Samsung obšlehl možnost editace zamčené obrazovky iPhonů do svých telefonů Galaxy do puntíku. Jenže možnosti rovnou rozšířil, takže na telefonech tohoto jihokorejského výrobce si můžete nastavit klidně i video, kterému přesně určíte sekvenci, kterou si lze přehrávat. Neříkáme, že zrovna toto potřebujeme, ale podobné „spořiče“, které nabídne Sonoma, bychom ocenili i na iPhonech. 

Ostatně v září dostaneme iOS 17, které má nový pohotovostní režim. Bylo by velice efektní, kdyby se čas v tomto režimu zobrazoval právě před podobnými průlety krajinou nebo zobrazováním podmořského světa. Je ale docela pravděpodobné, že se toho někdy dočkáme. Ne tedy nyní a možná ani s desetinovou aktualizací iOS 17, ale s iOS 18 už by to bylo reálnější, zejména pokud se tapety nového macOS mezi uživateli opravdu chytnou. 

.