iWant

Apple využije novou daňovou reformu k masivním investicím, stavbě nového kampusu a vytvořením 20 tisíc pracovních míst

iWant

Když došlo ke schválení nové daňové reformy v USA, kromě obrovského humbuku kolem se čekalo, jak na ni zareagují velké americké společnosti. Zejména pak Apple, který je největším plátcem daní v USA. Včera večer vydala společnost Apple oficiální tiskovou zprávu o tom, že počínaje letošním rokem zahajuje období obrovských investic, které jim právě zmíněná daňová reforma umožňuje. Podle prohlášení hodlá Apple v následujících pěti letech v USA investovat více než 350 miliard dolarů do americké ekonomiky.

Tyto investice se dotýkají hned několika různých odvětví. Do roku 2023 Apple očekává, že se mu podaří vytvořit 20 tisíc nových pracovních míst. Dále společnost počítá s tím, že bude masivně rozšiřovat jejich aktivitu v USA, investovat velké sumy peněz do spolupráce s americkými dodavateli a připravovat mladé lidi na budoucnost v technologickém průmyslu (zejména s ohledem na vývoj aplikací a softwaru).

Jen v letošním roce by měl Apple utratiti zhruba 55 miliard dolarů za obchod s domácími výrobci a dodavateli. Společnost také zvyšuje velikost fondu pro podporu domácích výrobců, která bude operovat s financemi kolem pěti miliard dolarů. V současné době Apple spolupracuje s více než 9 tisíci americkými dodavateli.

Společnost Apple hodlá využít také zvýhodněné sazby pro přívod svého „odloženého“ kapitálu mimo USA. Toto se týká částky pohybující se kolem 245 miliard dolarů, ze které Apple zaplatí zhruba 38 miliard jako daň. Tato částka by měla být největším daňovým odvodem v historii americké ekonomiky. Právě toto byl jeden z hlavních cílů nové daňové reformy současné americké administrativy. Ta si od ní slibovala právě takovýto návrat finančních prostředků nacházející se mimo ekonomiku USA. Pro velké korporace je lákavá snížená daňová sazba 15,5%. Na reakci prezidenta Trumpa jsme nemuseli čekat příliš dlouho.

Ve zprávě se také píše, že společnost chystá vybudování zcela nového kampusu, jehož velikost, podoba a poloha bude upřesněna někdy v průběhu roku. Tento nový kampus má sloužit především jaké zázemí pro technickou podporu. Ve zprávě je také zmíněno, že všechny americké pobočky Applu, ať už jde o kancelářské budovy či obchody, využívají ke svému fungování jen obnovitelné zdroje energie. Kompletní prohlášení si můžete přečíst zde.

Zdroj: 9to5mac 1, 2