iWant

Applu se pod Cookem nedaří dostávat produkty na trh tak rychle, jako za Jobse

iWant

Se zajímavou analýzou přišel na konci minulého týdne americký The Wall Street Journal. Autoři se zaměřili na délku časové prodlevy od oznámení nového produktu, po jeho reálné vydání na pulty obchodů. Z dat vyšlo najevo, že se v tomto ohledu Apple pod Timem Cookem podstatně zhoršil, neboť se toto období více než zdvojnásobilo. Přibylo také různých odkladů a nedodržení původních plánů pro vydání.

Závěr celého zkoumání je ten, že se za Tima Cooka (tedy za šest let, co stojí v čele společnosti) prodloužila průměrná doba mezi oznámením novinky a jejím oficiálním vypuštěním z jedenácti dnů na třiadvacet. Mezi nejjasnější příklady dlouhého čekání na zahájení prodeje jsou například chytré hodinky Apple Watch. Ty měly dorazit zkraje roku 2015, nakonec se však zahájení prodejů dočkaly až na konci dubna. Dalším opožděným produktem jsou například bezdrátová sluchátka AirPods. Ty měly dorazit v říjnu 2016, ve finále se však objevily až 20. prosince, prakticky se však začaly prodávat až po vánocích s tím, že první půlrok byla dostupnost extrémně omezená.

Opožděné vydání se týkalo také Apple Pencil a Smart Keyboard pro iPad Pro. Zatím nejnovějším příkladem opožděného vydání, resp. odkladu, je bezdrátový reproduktor HomePod. Ten měl jít na trh někdy v polovině prosince. V Applu se však na poslední chvíli rozhodli, že se vydání přeloží na neurčito, resp. na „začátek roku 2018“.

Za takto propastným rozdílem mezi Cookovým a Jobsovým Applem stojí především strategie v oznamování novinek. Steve Jobs byl velký tajnůstkář, který se navíc obával konkurence. Novinky tak tajil do posledního možného okamžiku a světu je představoval v podstatě jen několik dnů či maximálně týdnů před jejich uvedením na trh. Tim Cook je v tomto ohledu jiný, jasným příkladem je HomePod, který byl představen na loňské WWDC a stále ještě není na trhu. Dalším faktorem, který se na této statistice projevuje, je zvýšená komplexnost nových zařízení. Produkty se stávají čím dál složitější a obsahují mnohem více komponent, na které se musí eventuálně čekat, což zpožďuje případný nástup na trh (nebo dostupnost, viz iPhone X).

Apple pod Timem Cookem vydal do světa více než sedmdesát produktů. Pět z nich dorazilo na trh po více než třech měsících od představení, devět jich to stihlo v období od jednoho do tří měsíců od představení. Za Jobse (v moderní éře spol. Apple ) vyšlo produktů zhruba stejně, více než tři měsíce se však čekalo jen na jeden a v rozmezí jednoho až tří měsíců pak na sedm. Původní studii najdete zde.

Zdroj: Appleinsider

 • N2by

  Jo to souhlasi, vsechno je pozde. Nicmene me by nevadilo, kdyby vylezly s telefonem a ostatnima vecma klidne i 1x za 2 roky. Mnohem horsi je to, ze to co vydaj je dost hrozny, chybovy a nedodelany!
  Jako priklady iOS11, prisernost nejvetsi a pritom orezali kompatibilitu a stejne tuna problemu.
  Za 2 roky mam v cudu 2 baterii v mobilu a to ji nabijim a chovam se k ni presne podle toho co Apple pise!
  Takze kvalita obecne jde dolu a to me stve mnohem vic nez ze neco vydaji o mesic pozdeji. Jenom ten HomePod je teda extrem, to je fakt hruza. To si jen honi triko ze udelali neco super, ale nakonec to asi neni tak uplne jednoduchy udelat.

 • pixycz

  Hlavně je z toho vidět i jiný, podle mě podstatně větší problém: Apple za posledních 5 let vypustil cca stejně produktů jako za předchozích 15 let. Jen iPhonů je *současně* na trhu 10 základních modelů (SE, 6, 6+, 6s, 6s+, 7, 7+, 8, 8+, X), s kombinacemi velikosti paměti a barev je to hodně přes 100 různých variant. Totéž iPady, macBooky ad. – produktová řada Applu dnes čítá na několik set výrobků, v nichž se už ani kozel nevyzná. Silně to připomíná produktovou řadu v roce 1995, kdy byl Apple hodně v hajzlu a kdy ty stovky variant počítačů Jobs seškrtal v podstatě na 4 modely. Apple je čím dál víc rozklížený a hodně to ve vývoji skřípe – bohužel má setrvačník natočený nejmíň na dvacet let dopředu, takže ho jen tak nepoloží ani sebevětší průser…