Zavřít reklamu

Se zajímavou analýzou přišel na konci minulého týdne americký The Wall Street Journal. Autoři se zaměřili na délku časové prodlevy od oznámení nového produktu, po jeho reálné vydání na pulty obchodů. Z dat vyšlo najevo, že se v tomto ohledu Apple pod Timem Cookem podstatně zhoršil, neboť se toto období více než zdvojnásobilo. Přibylo také různých odkladů a nedodržení původních plánů pro vydání.

Závěr celého zkoumání je ten, že se za Tima Cooka (tedy za šest let, co stojí v čele společnosti) prodloužila průměrná doba mezi oznámením novinky a jejím oficiálním vypuštěním z jedenácti dnů na třiadvacet. Mezi nejjasnější příklady dlouhého čekání na zahájení prodeje jsou například chytré hodinky Apple Watch. Ty měly dorazit zkraje roku 2015, nakonec se však zahájení prodejů dočkaly až na konci dubna. Dalším opožděným produktem jsou například bezdrátová sluchátka AirPods. Ty měly dorazit v říjnu 2016, ve finále se však objevily až 20. prosince, prakticky se však začaly prodávat až po vánocích s tím, že první půlrok byla dostupnost extrémně omezená.

tim-cook-keynote-september2016

Opožděné vydání se týkalo také Apple Pencil a Smart Keyboard pro iPad Pro. Zatím nejnovějším příkladem opožděného vydání, resp. odkladu, je bezdrátový reproduktor HomePod. Ten měl jít na trh někdy v polovině prosince. V Applu se však na poslední chvíli rozhodli, že se vydání přeloží na neurčito, resp. na „začátek roku 2018“.

Za takto propastným rozdílem mezi Cookovým a Jobsovým Applem stojí především strategie v oznamování novinek. Steve Jobs byl velký tajnůstkář, který se navíc obával konkurence. Novinky tak tajil do posledního možného okamžiku a světu je představoval v podstatě jen několik dnů či maximálně týdnů před jejich uvedením na trh. Tim Cook je v tomto ohledu jiný, jasným příkladem je HomePod, který byl představen na loňské WWDC a stále ještě není na trhu. Dalším faktorem, který se na této statistice projevuje, je zvýšená komplexnost nových zařízení. Produkty se stávají čím dál složitější a obsahují mnohem více komponent, na které se musí eventuálně čekat, což zpožďuje případný nástup na trh (nebo dostupnost, viz iPhone X).

Apple pod Timem Cookem vydal do světa více než sedmdesát produktů. Pět z nich dorazilo na trh po více než třech měsících od představení, devět jich to stihlo v období od jednoho do tří měsíců od představení. Za Jobse (v moderní éře spol. Apple ) vyšlo produktů zhruba stejně, více než tři měsíce se však čekalo jen na jeden a v rozmezí jednoho až tří měsíců pak na sedm. Původní studii najdete zde.

Zdroj: Appleinsider

.